Je za námi rok 2009, jak byste ho zhodnotil?
Kdyby mi někdo předem řekl, čeho dosáhnu v roce 2009, bral bych to všemi deseti. Nyní bohužel musím říci, že jsem mohl a asi i měl dosáhnout více. Perfektně jsem začal, suverénně vyhrál všechny závody halového mistrovství ČR a stal se již počtvrté halovým mistrem ČR. Pak přišel na řadu seriál venkovní, kde jsem opět výborně začal, vybudoval si náskok, který jsem však bohužel na konci seriálu prohospodařil a prohrál titul venkovního mistra ČR tím nemenším možným rozdílem, jakým to jen je možné. Měl jsem s Martinem Křoustkem stejně bodů a rozhodlo až pomocné kritérium posledního závodu. Ten jsem měl vzhledem ke konání posledního závodu v Jiníně horší. Ale není se co divit, Jinín nemám moc rád.

Už jste to tedy nakousl, jaký závod venkovního seriálu tedy naopak rád máte?
Mám rád Tanvald, i vzhledem k tomu, jak trialem lidé v tomto kraji žijí. Na závody tam chodí hodně diváků, je v Tanvaldě na kotlině perfektní zázemí, areál a i pořadatel zde funguje na sto procent. Ale ani třeba Břežany nejsou špatné, podobně i Ouběnice. Břežany mají skvělý terén na trial, Ouběnice zapálené pořadatele a vzhledem k malé vzdálenosti od Prahy sem jezdí i hodně fanoušků z hlavního města. A Kyselka to je taková jistota kvality.

Zmínil jste Tanvald, nejel se tam letos náhodou závod mistrovství Evropy?
Ano, jel se zde už asi třetí rok za sebou a jednalo se o dobrý závod. Zajel jsem zde skvěle první kolo, kdy jsem se pohyboval na hranici TOP 5, bohužel druhé kolo jsem už místy pokazil a skončil ještě na pořád slušném desátém místě.

Mohl byste trochu více rozvést ze svého pohledu tento závod?
První kolo byla show, jel jsem pro lidi, kteří mi hodně fandili, povzbuzovali, tleskali a v tom je radost závodit. Hodně jsem se v prvním kole bavil. V druhém už nebyl čas a ta správná pohoda. Špatně jsem do druhého kola vstoupil a pak už se to se mnou vezlo.

Odbyli jsme si republiku, Evropu a co mistrovství světa?
Startoval jsem jen na mistrovství světa družstev v Itálii. Na jednotlivcích, které se jelo v létě také v Itálii, jsem se byl jen podívat. Spojil jsem to s výletem do Alp, kam jsme s otcem jeli na motorkách. Jednotlivci v MS jsou teď dost v krizi, staví se to celé špatně …

…upřesněte?
Je to stavěné pro zázemí TOP týmů, kdy s jezdcem jede velké množství lidí jako doprovod a ti ho chytají atd. A s tím se nedá moc závodit. Je to zatraceně nebezpečné, kdy jde místy při nedostatku doprovodů a chytačů v podstatě o život. To má za následek, že se MS potýká s malým zájmem jezdců z té druhé skupiny, kteří nemají angažmá ve fabrickém týmu a jedou v týmech soukromých. Ti pak závodí hlavně v ME, i o to více je mé 10. místo z Tanvaldu cennější. Tady je asi hlavní rozdíl z let minulých, kdy jsem v MS startoval. Jezdilo nás v hlavní kategorii třicet a závod byl více o umu a šikovnosti, než jen o tom, kdo to je kam ochotný poslat a čekat, zda to motorka po případném nevyjetí a nechycení doprovodem přežije, či se rovnou odveze do šrotu. Tenkrát se i v našich podmínkách dal ujet dobrý výsledek a to, v porovnání s dneškem, ve veliké konkurenci. Mé 11. místo z MS 2003 je toho důkazem, mimochodem je to pořád nejlepší výsledek českého trialu v jeho historii..

A co družstva v Itálii, kde jste obhajovali loňské zlato?
To byl hodně smolný závod. Jel jsem na závody s dostatečným předstihem, na místě trénoval, ladil motorku a byl ve formě. Obhajovali jsme zde titul mistrů světa a tak už jsme nebyli ti v pozadí, kterých si nikdo moc nevšímá. Jeli jsme na očích, ostatní týmy si nás hlídaly a možná i díky tomu jsme letos místo obhajoby zlata přivezli stříbrné medaile.

I přesto je to přeci obrovský úspěch…?
To ano, jenže my jsme celý závod vedli a kontrolovali vedení. Bohužel na úplně posledním úseku nám dva jezdci s našeho družstva, které u každého státu čítá vždy čtyři nejlepší reprezentanty, chybovali a úsek neprojeli. Vinou toho jsme měli stejně bodů jako Němci a na pomocné kritérium jsme titul mistrů světa prohráli. Bylo to tedy velmi podobné mé situaci ve venkovním MČR. Tam jsem to také prohrál až na pomocné kritérium. I tak jsou však stříbrné medaile s odstupem času velikým úspěchem pro český trial.

Řekněte, co následovalo po sezoně?
Nejdříve jsem se zúčastnil jako trenér soustředění trialové mládeže. Věnoval jsem se zde mladým jezdcům, kteří musí výkonnostně hodně nahoru. Pak jsem startoval v jednom závodě mistrovství Polska, kde jsem s přehledem vyhrál. Závod se jel ve Sklárské Porebě, kde to nemá chybu. Hodně diváků, báječný terén Krkonoš atd. Udělal jsem zde dobrý dojem, o kterém svědčí i fakt, že polský importér motocyklů Beta mne požádal o spolupráci v roce 2010. O tom se nyní jedná.

Pokud ale vím, dal jste se i na dráhu atleta?
Tak to opravdu ne. Je tedy pravda, že v tomto období jsem si i zaběhl běh Hronov - Náchod, který byl pro mne spíše sázkou a o touze to uběhnout, než dosažení nějakého času. Kromě toho jsem si střihnul také závod MČR v cyklotrialu v Jílovém u Děčína. Pak následoval exhibiční závod do vrchu v Chýnově u Tábora, to však již na půjčené motorce, neboť svou Betu jsem již neměl. Po Chýnově přišla skoro dvouměsíční pauza, kdy jsem si nechal chirurgicky odstranit čtyři zuby moudrosti. Kvůli tomuto zákroku jsem téměř nic příliš aktivně dělat nemohl, ale už je to asi týden, co zase začínám naplno pracovat na fyzičce. Mám v plánu nyní Jizerskou 50, ale není sníh, není se kde připravit, tak uvidíme, jak to bude vypadat. K tomu hraji dvakrát týdně, i když rekreačně, hokej atd.

A co příští rok?
Plánoval jsem přestup do extrém endura a jezdit skutečně ty maximálně extrémní závody světa jako jsou Erzberg, Romanics apod. Jenže pořád vnitřně cítím, že mám českému trialu co dát a to hlavně v oblasti mládeže, navíc na enduro mohu přejít ještě i později. Chtěl bych se tedy asi více věnovat mladému talentovi, kterého mám už dokonce i vyhlídnutého. Dále je možné, že pojedu mistrovství Polska, nějaké závody MČR, odjedu nasmlouvané exhibice atd. To vše na Betě Evolution model 2010. Zůstanu tedy u dvoutaktu, vyhovuje mi to.

To se ale stále motáme okolo motorek, to si od nich neodpočinete ani na dovolené?
Právě že ne. Velikou akcí bude zcela určitě i výlet na motorkách s otcem a kamarádem do Norska na Nordkapp. Střihneme si to někdy v červnu až červenci, zhruba 25 dní a 9 800 km. Bude to zcela bezpochyby také veliká věc. Motorky jsou můj život a ani dovolenou si nedokáži představit bez plynové rukojeti.. Ale já pocházím z rodiny, kde všichni motorky milovali, tak se to dalo čekat, že budu šílenec do motorek. Ať praděda či děda by měli určitě velikou radost, jak pokračuji v jejich odkazu a mé sportovní úspěchy by je určitě zatraceně potěšily. Motorky a Svoboda to je prostě spojení, které k sobě patří. A rád bych nebyl tím posledním Svoboďákem, u kterého to bude platit..

Chcete závěrem něco dodat?
Rozhodně. Rád bych poděkoval všem, co mi i v uplynulém roce pomohli. Sponzorům, rodině, tátovi za doprovod a veškerou podporu, přítelkyni a všem, co mi fandili.. Díky tomu všemu jsem se mohl stát nejúspěšnějším českým trialistou za rok 2009 a to je, věřím, že dobrá odměna pro všechny, kteří mi fandí a podporují mne. Díky moc všem.