VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Svoboda: Vítězství jsou k ničemu, když člověk není šťastný

Náchod - Pozoruhodnou sezónu plnou kotrmelců má za sebou trialový reprezentant České republiky a závodník náchodského Svofe Trial Teamu Jiří Svoboda.

4.1.2013
SDÍLEJ:

PO NÁROČNÉM tréninku odpočívá Jiří Svoboda o svého čtyřkolového miláčka. Ten dvoukolový vykukuje v popředí. Foto: Jan Martinec

Jirko, máme za sebou svátky, které jsou pro sportovce snad nejtěžší z hlediska udržení životosprávy, jak se tedy po Vánocích cítíte?
Dobře, díky za optání. Škoda jen, že nebylo moc sněhu, těšil jsem se na běžky i na lyže. Navíc se potřebuji rozběhnout, Jizerská 50 je blízko.

Takže stejně jako v posledních letech i letos je v plánu Jizerská 50?
Ano, běžky jsou můj veliký koníček a Jizerská 50 je svátek. Letos jsem se navíc rozhodl i pro páteční Jizerskou 30, jde o 30 km volně. Takže v pátek si zaběhneme s kamarádem volně 30 km a v neděli hlavní závod na 50 km klasicky. Snad vyjde počasí, už se těším.

Pojďme ale k vaší hlavní sportovní disciplíně, tedy trialu. Jaká tedy byla sezona 2012?
Má sezona byla letos jako na houpačce. Vstup do ní byl bezvadný, vyhrál jsem první závod v Polsku a šel tedy za prvním letošním cílem, vyhrát po loňském triumfu v Mistrovství Polska také letos. Na další závod jsem se přesunul do Březové u Sokolova, kde se jely první dva závody Mistrovství ČR. I tady se potvrdila má skvělá forma a oba závody jsem s přehledem vyhrál. Rázem byl ze mě největší kandidát i na český titul a je pravda, že jsem si hodně věřil. Motorka fungovala skvěle, tým šlapal, takže jsem byl hodně v pohodě a v laufu.

Jenže co vím, ani jeden z těchto dvou cílů se vám splnit nepodařilo. Co se stalo?
Dalším podnikem byl druhý závod Mistrovství ČR, a to v Ouběnicích u Příbrami. Dobře jsem vystartoval a v prvním kole kontroloval vedoucí pozici. Bohužel na předposledním úseku prvního kola následoval pád a bylo po nadějích.

Proč, pádů jste přeci už ve své kariéře zažil hodně.
Je pravda, že pádů jsem už zažil dost, ale tentokrát to bylo o něco vážnější. Při pádu se mi do levé nohy zapíchla stupačka a měl jsem tak na noze docela velikou otevřenou ránu, která se musela zašít. Nešlo to zašít na místě, a tak mě sanitka převezla do nemocnice do Příbrami, kde mi na operačním sále dali nohu do pořádku.

Tím jste přišel o naděje na zisk titulu Mistra ČR?
Bohužel ano. Vinou zranění jsem nepřišel jen o sobotní závod, ale i o nedělní, což je za situace, kdy se počítají všechny výsledky a žádný závod se neškrtá, v podstatě neřešitelná ztráta. Byla to veliká facka. Navíc mě čekala nějaká doba, kdy jsem nemohl dělat skoro nic, což pro mě, jako člověka zvyklého pořád někde něco dělat a sportovat, byla hrůza.

Na další závody jste byl tedy připravený kdy?

Po tomto zranění jsem zažil další „facku", tentokrát v životě osobním, kdy se mi rozpadl několikaletý vztah. Všechno se to na mě sesypalo. Během měsíce jsem přišel o přítelkyni, o titul Mistra ČR a vzhledem k tomu, že jsem nemohl ani odjet na další závody do Polska, tak v podstatě i o titul Mistra Polska, neboť i v Polsku se letos počítal každý závod. Bylo to dost těžké období.

Kdy jste tedy zase začal závodit?

Začátkem července jsem odjel dva závody Mistrovství ČR, ve kterých jsem skončil i bez tréninku dvakrát druhý a týden na to jsem vyhrál dva závody Mistrovství Polska, které se jely na Slovensku u Košic.

Takže veliký návrat?
Návrat to nebyl špatný, ale byl poměrně krátký. Zjistil jsem, že mi něco chybí, vytratila se jiskra, byl jsem v takovém psychickém rozpoložení, že vítězství mě netěšila a ztratil jsem určitě i motivaci. Poslední kapkou bylo, když mi jeden klučina, který mě velmi dobře zná, řekl, že nejsem ve své kůži. Cítil jsem, že takhle dál nemůžu a vzal si volno.

Vzal si volno? Jak to probíhalo?
Jel jsem už jen dva závody Mistrovství ČR, a to v Kyselce, neboť jsem se chtěl kvalifikovat na Mistrovství světa družstev, které se jelo koncem září ve Švýcarsku a potřeboval jsem kvůli nominaci tyto dva závody ještě odjet. Tušil jsem, že teď si potřebuji hlavně udělat pořádek ve svém osobním životě, ale MS družstev je jeden z mých nejoblíbenějších závodů a tam jsem prostě nechtěl koncem září chybět. Ostatní závody jsem odřekl, takže ani v Polsku, ani v ME a ani v dalším závodě MČR jsem už nestartoval a věnoval se jiným věcem.

Jakým?
Je pravda, že jsem se věnoval dost sobě a osobnímu životu. Jel jsem třeba s kolem na dovolenou, jel jsem s kamarády a taťkou na motorkách do Alp, trénoval děti, dělal jsem exhibice, točil videa, fotili jsme a pracoval s kamarády a lidmi, kteří dělají třeba i jiné sporty na různých projektech a užil si hodně akcí a zábavy. Jezdili jsme na motorkách i kolech na různých místech a dělali někdy na nich často naprosto šílené věci. Zkrátka jsem žil vším, jen nezávodil.

Slyšel jsem také, že se z vás stal trenér.
To je trochu pravda, trénování dětí je něco, co mě naplňuje. Máme tady na Náchodsku třeba malého trialistu, Pavla Kaválka z Horní Radechové. Zrovna on by to mohl někam dotáhnout, zvlášť když teď od Ježíška dostal novou závodní motorku, takže určitě společně máme, a budeme, na čem pracovat. Plánuji založit občanské sdružení, protože se mi ozvalo několik rodičů, kteří to myslí vážně a chtěli by, abych jejich děti trénoval. Chtěl bych děti sice vést hlavně k trialu a cyklotrialu, ale i ke sportu jako celku. Rád bych je naučil lásce z pohybu, ať je jakýkoliv. Pracujeme na tom, ale není to úplně jednoduché. Nebudu totiž už nikdy dělat věci na půl plynu, budu to dělat vždy naplno a pořádně. Chci pomoci dětem, stát se šampióny, pokud o tom budou snít stejně jako jsem o to snil vždy i já. Hlavně třeba Pavlík je super kluk, moc mu fandím a ve svém „týmu" se mnou může vždy počítat.

Trochu jsme odbočili od MS družstev. Dopadla nakonec vaše nominace?
Dopadla, ale ještě měsíc před závodem jsem měl pád a vykloubil jsem si ošklivě prst na pravé ruce. Takže do nemocnice, dostal jsem ortézu a doufal, že se to dá do kupy, abych mohl do Švýcarska odjet. Potřeboval jsem však pohyb, a to jakýkoliv, takže jsem si i s ortézou na prstu odjel na kole Specialized Rallye Sudety. Potřeboval jsem se hýbat, když už jsem nemohl jezdit na motorce.

A co Mistrovství světa družstev?
Tento závod se jel ve švýcarském Moutier a po několika letech jsme dokázali jako Česká republika zvítězit a přivézt zlaté medaile. Po tom všem, co jsem letos zažil, jsem na stupních vítězů při hymně se zlatou medailí na krku neudržel slzy, neboť mi hlavou proběhl celý ten rok a vím, jak dlouhá a bolestivá cesta k tomuhle zlatu letos vedla.

Jaký pocit ve vás zanechal rok 2012.
Nejdřív nadšení a pohodu, pak bolest, zklamání a utrpení a nakonec asi optimismus. Díky tomu všemu, co se letos stalo, jsem poznal pravé kamarády, poznal jak důležité je mít rodinu, o kterou se můžete opřít, že všechna vítězství jsou k ničemu, když člověk není šťastný. Poznal jsem, jaké je být nahoře se zlatou medailí na krku, ale i ležet dole na kolenou. Poznal jsem pravé fanoušky a všem moc děkuji, že mi fandili, i když mi nebylo nejlíp. Jejich zprávy, emaily mi pomáhaly vrátit do mého života život. A to se podařilo vlastně i díky někomu, koho jsem nedávno potkal a jsem za to šťastný. Nemusím psát o koho jde, ten člověk to ví. A veliké dík patří pochopitelně i rodičům. Pochopil jsem jaké asi je, když si rodiče prostě jen přejí, aby jejich dítě bylo šťastné. Vše špatné je k něčemu dobré, pochopil jsem asi i pravý význam slova rodina a slova láska. Je opravdu super, když vás obejme člověk, který vás má upřímně rád. Myslím, že zrovna na začátku nového roku je dobrý čas na to, si tyto věci připomenout.

A jaké jsou plány na rok 2013?
Nemám nyní v podstatě žádné závodní plány, i když určitě něco pojedu. Příští týden mi přijde nová závodní motorka, takže technika bude top. Budu dělat co mě baví a co budu chtít, což určitě bude něco kolem motorek. Rozhodně se budu věnovat i dalším mým oblíbeným sportům, chci trénovat, věnovat se a pomáhat dětem, s Pavlíkem bych rád i nějaké závody odjel jako doprovod, pracujeme dále s klukama na několika projektech, budu mít určitě i nadále nějaké exhibice takže jistě to nebude žádná nuda. Ale to můj život nikdy nebyl. Myslím, že trápení a bolesti jsem si letos užil dost. A to bolesti jak na těle, tak i na duši. Takže pojďme vstříc novým výzvám! A hodně lidí se mě ptá co Dakar a já říkám, bude. Jen vím, že vše má v životě nějaký vývoj a ohledně účasti na této soutěži nemusím nic uspěchat. Vím, na koho se obrátit a co proto udělat, abych mohl jet. A je to jen v mých rukou. Ale vše má svůj čas a ten ještě nenadešel. Teď je asi na místě psát další stránky ve spojení Jirky Svobody a cirkusu zvaném trial.

Co by jste popřál čtenářům do roku 2013?
Použil bych asi jedno přání, které mi poslala jedna má fanynka z Valmezu, protože se mi opravdu líbí. Přál bych jim to, co člověk nejvíc potřebuje, a to je zdraví, to co člověk stále hledá, a to je štěstí, a to, bez čeho se nedá žít, a to je láska. Přeji, aby se jim v roce 2013 plnily jejich sny. Držím všem čtenářům Deníku palce! (js, mr)

TRIAL není sport pro bábovky. Kromě hrubé síly je zapotřebí i potřebná dávka šikovnosti.

Autor: Michal Rojšl

4.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

JULIUS BUDAJ se narodil 10. října 2017 ve 22.50 hodin. Jeho míry byly 2620 gramů a 46 centimetrů. Šťastní rodiče Barbora Budajová a Julius Samo jsou z Náchoda.
11

Právě jsme se narodili - říjen 2017

Velké Poříčí i Provodov to měly o fous

Náchodsko - Stoprocentní byl ve víkendovém kole fotbalové I. B třídy regionální trojlístek.

FOTO: Od opeřenců až po vysazení břízy

Česká Skalice - Letošní ročník Slavnosti stromů ve Vile Čerych v České Skalici se opravdu vydařil.

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Náchodsko - Fotbalisté Náchoda nebudou na třetí říjnový víkend vzpomínat v dobrém.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Demokracie má díky volbám své vzrušující momenty, jakkoli by je v politice hledal možná jen masochista. V Královéhradeckém kraji voliči o víkendu dopsali příběh, který se začal vyprávět přesně před rokem po skončení krajských voleb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT