Nejhodnotnější výkony zaznamenali Ital Paltrinieri na 1500m a Švédka Sjoestroem na 100m motýl.

Česká výprava čítala dvaadvacet plavců. Nejlépe, a to na 4. místech, doplavali Jan Micka na 800m volný způsob a polohová štafeta žen.

Zdatně si vedl i 22letý plavec Delfínu Náchod a odchovanec trenéra Hakla Pavel Janeček. I když do dopoledních rozplaveb na 400m polohově nastupoval s 18. časem, nakonec dohmátl jako dvanáctý.

Se svým výkonem ale spokojen nebyl, protože za vlastním českým rekordem z Eindhovenu zaostal o dvě sekundy.

Svůj český rekord však zlepšil na poloviční trati 200m polohově, a to už v rozplavbách, a to o 11 setin na hodnotu 2:01,72.
Ve večerním semifinále pak po velké zátěži z dopoledne doplaval časem 2:02,37 třináctý.

„Čekal jsem lepší čas, cítil jsem se ve vodě dobře. Spokojený bych byl s časem pod 2:01,50… Jelo se mi krásně, prsa vypadala, myslím, docela dobře. Musíme se na to kouknout s trenérem a opravit chyby. Rok a půl jsem trénoval jenom na tenhle závod. Těšil jsem se, už abych mohl plavat, užil jsem si to. Limit na olympiádu je docela vzdálený, spíš se budu soustředit na čtyřstovku," říkal Janeček po svém českém rekordu na dvoustovce.

Náchodský plavec tak mohl být aspoň spokojený s doplňkovou páteční disciplínou 200m znak, kde vyhrál první rozplavbu v novém osobním rekordu 2:01,64 a zůstal pouhých 17 setin za postupem do semifinále. (pj, mr)