Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kanál La Manche má své další přemožitele

Náchod /FOTOGALERIE/ - Česko-polská štafeta, kterou tvořilo pět členů náchodského oddílu dálkového a zimního plavání a dva hosté, si připsala cenný skalp. Ve čtvrtek 23. srpna se jim podařilo pokořit legendární úžinu mezi Francií a Anglií. Ano tušíte správně, jde o pokoření kanálu La Manche.

6.9.2012
SDÍLEJ:

ÚSPĚŠNÁ česko-polská štafeta plavala ve složení: Artur Kubica, Tomáš Kocánek, Andrzej Lampa, Leszek Naziemiec, Milan Štencl, Gabriela Trebichavská, Pavel Trebichavský. Foto: Archiv Pavla Trebichavského

O tento úctyhodný počin se zasloužila sestava ve složení Artur Kubica, Tomáš Kocánek, Andrzej Lampa, Leszek Naziemiec, Milan Štencl, Gabriela Trebichavská, Pavel Trebichavský. A výsledný čas? 12 hodin a 12 minut.

„Cesta z přístavu a první dvě hodiny plavby byly ve znamení velkých vln, poté se hladina uklidnila a také začalo vycházet slunce," popisuje start pokusu o překonání úžiny jedený z přímých účastníků Pavel Trebichavský. Ten jedním slovem dodává, že ve tři hodiny ráno se nalodili v přístavu v Doveru a o hodinu později přišel oficiální start.

Nejen na ten, ale i na regulérnost pokusu a dodržování pravidel, dohlíží z paluby rozhodčí z Channel swimming association, tedy z asociace, která přeplavby organizuje a zároveň certifikuje. „Plavci musejí plavbu zahájit i ukončit bez cizí pomoci na suché části pobřeží, povoleno je pouze základní plavecké vybavení (plavky, brýle, čepice) a nesmí se po celou dobu, a to ani nedopatřením, dotknout kohokoli z doprovodu ani doprovodné lodi," cituje z přísných pravidel Pavel Trebichavský.

On i jeho plavečtí kolegové měli štěstí v tom, že jim přálo počasí, které je však jen jednou z mnoha nástrah, které odvážlivce na více než třicetikilometrové trase čekalo. „Cestou nás míjelo asi dvacet lodí. Ty větší dokáží mohutnými lodními šrouby vytáhnout z hloubky studenou vodu, a tak teplota rázem klesne na nějakých osm až deset stupňů," líčí Trebichavský a pokračuje: „Některým lodím jsme se museli vyhýbat, malá loď doprovázející plavce má sice přednost, ale obrovská kontejnerová loď nebo tanker brzdí několik kilometrů, což je problém." Dalším z úskalí byly řasy a nepříjemné medúzy, které dokáží pokus pokazit. „Zhruba kilometr až dva od francouzského břehu jsme vpluli do pásma silných proudů, voda zde podél břehu teče jako silná řeka a než jsme dosáhli břehu, proud nás odnesl pět kilometrů bokem," popisuje poslední nástrahy úspěšného zdolání La Manche Pavel Trebichavský. Dosažení břehu pak vyšlo symbolicky na nejmladšího člena štafety, Gabrielu Trebichavskou.

Výtah z pravidel přeplavby

• Plave se z Shakespeare Beach poblíž anglického Doveru směrem na mys Cap Gris Nez ve Francii (západně od Calais)

• Doprovází je loď vedená lodivodem, který na základě informací o plavcích, znalosti úžiny a jejich proudů, počasí a mnohaletých zkušeností s předchozími plavci navrhne optimální trajektorii plavby

• Plavci musejí plavbu zahájit i ukončit bez cizí pomoci na suché části pobřeží, povolen má pouze základní plavecké vybavení (plavky, brýle, čepice), nesmí se po celou dobu (ani nedopatřením) dotknout kohokoli z doprovodu ani doprovodné lodi.

• Při štafetové přeplavbě se střídají po hodině

• Na regulérnost a dodržování pravidel dohlíží z paluby rozhodčí z Channel swimming association asociace, která přeplavby organizuje a certifikuje

Autor: Michal Rojšl

6.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení