Michale, vezmeme to odzadu. Čerstvě máte za sebou obhajobu vítězství na Bike Challenge, takže můžete porovnávat s loňským vítězstvím. Které bylo těžší?
Asi to letošní.

V čem, ale pěkně po pořádku.
Bike Challenge začalo tradičně prologem na 15 kilometrů, který jsem o pár vteřin vyhrál. Následovala první etapa, kde jsem hned v prvním kopci odjel se dvěma Španěly a vše vypadalo slibně…

…jenže?
Chybička se vloudila, my přejeli značení a nechtěně si, aniž bychom to věděli, zkrátili trať. V cíli to vypadalo na diskvalifikaci, naštěstí to dopadlo dobře a dostali jsme jen dvacetiminutovou penalizaci.

To ale také není úplně málo?
Zdá se to hodně, ale stále bylo šest dní před námi a já věřil, že se to dá sjet. Díky té penalizaci jsem se ale z prvního místa propadl až na nějaké třinácté. Moji největší soupeři byli ale právě ti Španělé, kteří dostali také tu penalizaci, takže se s tím stále dalo něco dělat. Následující etapu jsem na nic nečekal, a hned po startu odjel a snažil se tu ztrátu co nejvíce smazat. Stačil mi v podstatě jen jeden z těch Španělů, a pak také Rus, který byl průběžně vedoucím jezdcem. Ve třetí etapě jsem se posunul už na páté místo, přičemž na třetího mi chyběly nějaké tři minuty, takže jsem věděl, že by to na bednu mohlo dát.

Pořád ale bylo co stahovat.
To sice bylo, ale další etapa byla hodně technicky těžká. Věděl jsem, že mám na prvního Rusa pět nebo šest minut ztrátu, a tak jsem za to hned po startu vzal. Ten Rus jel sice se mnou, ale všiml jsem si, že hodně ztrácí v technice, takže jsem na nic nečekal, odjel mu a v cíli jsem nejen smazal ten jeho náskok, ale ještě jsem na něho půl minuty najel a dostal se do čela průběžného pořadí závodu.

Co na Rus?
Tomu se to samozřejmě nelíbilo a jako jediný pro mě žádal za tu první etapu diskvalifikaci.

Tak jste mu to v poslední etapě ukázal?
Ani ne. Poslední etapa byla docela dlouhá, ale už to nebylo tak náročné. Problém byl ale v tom, že hned po startu to bylo hodně rovinaté, takže jel velký balík, a dopředu se cpali jezdci, kteří na to úplně výkonnostně neměli. I proto jsem měl velké obavy, aby se tam něco nestalo. Naštěstí jsem si to uhlídal, do cíle dojel druhý, což mi na celkové vítězství stačilo.

Dá se tedy říct, že jste na Bike Challenge zúročil pohodu z první poloviny sezóny?
Ano, dalo by se to tak říct. Je pravda, že první půlka sezóny vyšla parádně, až nad očekávání. Prioritou ale pro mě letos byl Český pohár v maratonu horských kol.

Proč byl?
Protože svou účastí na Bike Challenge jsem nejel čtvrtý podnik mistrovství, tudíž jsem nezískal žádné body, a ta bodová ztráta se už nedá dohnat.

A jak jste si vůbec vedl v těch úvodních třech závodech?
Český pohár v maratonu začínal Šela Marathonem v Lipníku nad Bečvou. Jel jsem tam s velkými ambicemi skončit mezi prvními třemi. Nakonec se mi ale jelo tak skvěle, že jsem bojoval o vítězství. V posledním kopci mě ale přespurtoval Filip Adel, takže jsem dojel druhý.

To naštve?
To ano, ale na druhou stranu to byl dobrý vklad.

Kde se jel druhý závod?
Druhý závod se jel v Mostě jako Mistrovství České republiky. I tam jsem odjížděl s tím, že bych chtěl skončit na bedně. Týden před mistrovstvím jsem si trať v Mostu projížděl, abych věděl, co mě čeká. Ale ta trať mi úplně nevyhovovala, chyběly mi tam delší kopce, takto to bylo takové cross country na tři a půl hodiny. Pochopitelně se tam sešla kompletní maratonská česká špička, takže jsem věděl, že to bude pořádná dřina. Začátek byl zase super, pořád jsem se pohyboval v první čtveřici a věřil jsem, že ta bedna dopadne. Nicméně Pavel Boudný tempo stupňoval, asi deset kilometrů před cílem jsem chytil menší krizi a v té době mi odskočila trojice Boudný, Ulman, Hudeček. Já tam zůstal společně s Fojtíkem a věděl jsem, že bedna je pryč. Má krize se navíc stále více prohlubovala, takže jsem nakonec skončil pátý.

Což na mistrovství republiky není zase tak špatné?
Ve finále to špatné není, ale bedna je bedna.

Takže jste si to vynahradil ve třetím pohárovém závodě?
Trochu ano. Třetí závod se jel v Lomnici nad Popelkou, což byla jeho premiéra. Nevěděli jsme, co od toho čekat, nakonec ale ta trať byla celkem pěkná, nějaké rezervy sice ten závod měl, ale jinak to nebylo špatné. Navíc se tam nesešla úplně silná konkurence, takže jsem si říkal, že by to chtělo posbírat co nejvíce bodů. To se mi nakonec povedlo a v Lomnici jsem vyhrál před Šilerem a Jobánkem, čímž jsem se posunul do čela průběžného pořadí.

O které jste už asi nadobro přišel účastí na Bike Challenge.
Přesně tak.

Takže co vás čeká ve druhé polovině sezóny?
Po Bike Challenge jsem si dal volný víkend, během něhož jsem trochu potrénoval, protože od konce března až do současnosti jsem měl prakticky jen jediný volný víkend. Už 15. srpna mě ale čeká Outdoor Trophy, což je závod extrémních štafet. Pak jsem se ještě rozhodl startovat na Dolomitenmannovi, takže vynechám naše Sudety. Týden na to pojedu na etapový závod do Chorvatska a vypadá to, že sezónu zakončím v Brazílii, i když to je ještě s otazníkem.

A zbudou vám na to ještě nějaké síly?
Já doufám, že ano, protože příprava byla opravdu kvalitní. Hned v únoru jsem byl čtrnáct dnů na Mallorce, pak jsem byl čtrnáct dnů doma a začátkem března jsem se opět na dva týdny vrátil na Mallorku. Tento kemp už směřoval hodně na intenzitu, cítil jsem se dobře, takže jsem věřil, že sezóna bude dobrá. Zatím tedy je, tak snad bude i ta druhá polovina.