„Začal jsem závodit někdy na začátku března a končil koncem října. Mezitím jsem měl snad jen dva volné víkendu," ohlíží se za rokem 2014 čtvrtý muž letošního Mistrovství České republiky v maratonu horských kol a zároveň druhý cyklista absolutního hodnocení Českého poháru v maratonech.

Michale, jaká byla sezóna 2014?
Myslím si, že nebyla špatná. Před letošní sezónou jsem navíc přestoupil do nového týmu Ghost Rubena Racing team. Zůstal jsem sice věrný stejné značce kol, ale vedení a celý tým byl nový.

V čem byl oproti předešlému týmu rozdíl?
Nyní jsem věděl, že tým je takřka profesionální, že to tam bude fungovat jinak, že se dostanu na větší závody a i proto jsem se na novou sezónu těšil a chtěl se ukázat v co nejlepším světle.

Tomu ale musela odpovídat i příprava.
A také odpovídala. Přípravu jsem zahájil začátkem února, kdy jsem na čtrnáct dnů odjel na Malorku. Potom jsem se na týden vrátil domů a následovalo společné týmové soustředění ve Španělsku. Tam jsme byli čtrnáct dnů, takže letošní zima pro mě byla krátká a docela teplá (úsměv).

Pokud dobře počítám, tak po návratu už asi došlo na první závod?
Přesně tak. První závod jsem jel někde na Moravě. O nic moc nešlo, spíš jsem si jen chtěl zkusit, jak na tom budu.

A?
Ukázalo se, že to bude dobré a věděl jsem, že když to ještě trochu vyladím, tak to bude super.

Už vloni jste se spíše soustředil na maratony, letos to bylo stejné?
Bylo. Prioritou byl pro mě Český pohár v maratonu, pak jsem chtěl obhájit vítězství na Trilogy a po dvouleté pauze jsem chtěl jet Bike Challenge v Polsku. Vrcholem sezóny mělo být a bylo Mistrovství České republiky v maratonu, které se jelo v rámci Rallye Sudety tady u nás. Do toho jsem zapojil i cross country Českého poháru a samozřejmě jsem to prokládal závody menší kategorie, které byly důležité pro sponzory nebo mediálně sledované, jako třeba Pražské schody nebo Ústecké schody. A nakonec jsem si po roce opět mohl porovnat výkonnost s elitními cyklisty na Dolomitenmannovi.

Nepovedený start ho stál lepší umístění

Tak, pojďme pěkně postupně. Čím začínala sezóna?
Začala Českým pohárem, který se jel v Lipníku nad Bečvou. Tam jsem trochu zaváhal na startu, silná skupina mi odjela a už jsem se do ní nedostal, takže jsem dojel na sedmém místě. Nebylo to úplně špatné, ale chtěl jsem být do pěti. Další závod Českého poháru se konal v Mostu, kde jsem dojel třetí a tím pádem jsem se v průběžném pořadí posunul nahoru.

Pokud si dobře vzpomínám, tak jste následně dobrou formu zúročil na Trilogy.
Ano. Na Trilogy jsem letos formu úplně neladil, protože jsem se cítil dobře. Nechtěl jsem proto nijak experimentovat, tak jsem jel ze závodního programu. Už od prologu jsem věděl, že pokud se mi něco nestane, že to bude dobré. Nakonec se mi podařilo vítězství obhájit, což bylo dobré nejen pro mě a pro tým, ale také pro sponzory.

Po Trilogy následoval další Český pohár?
Ještě ne. Před třetím závodem Českého poháru jsem ještě absolvoval Bike Challenge, což je šestidenní etapový závod. S Martinem (Horákem – pozn. autora) to pro nás byla taková zkouška na Brazil Ride, a proto jsme tam nastoupili do závodu dvojic. Generálka nám vyšla skvěle, když se nám to podařilo vyhrát. Závod ale skončil v pátek a v sobotu se jel Český pohár v Litvínově.

To nemohlo dobře dopadnout.
To jsem si myslel také, zvlášť, když vyhlášení a všechny ostatní povinnosti končily až v podvečer. Naštěstí jsem měl s sebou mechanika, který se o všechno okolo postaral, takže jsme v osm večer sedli do auta a jeli do Litvínova, kde jsme byli asi o půlnoci. Ráno jsem se ale kupodivu probudil docela čerstvý. Věděl jsem, že když vydržím ostrý start, že už to bude dobré. To se mi také povedlo, cítil jsem se dobře, ale na 20. kilometru mě potkal defekt, tak jsem to co nejrychleji opravil a lehce demotivovaný pokračoval dál. Když jsem se ale stále více posouval dopředu, ještě jsem přidal a nakonec z toho bylo solidní sedmé místo a důležité body. Přesto jsem se z druhé příčky propadl na čtvrtou, ale věděl jsem, že Sudety rozhodnou.

A rozhodly?
Rozhodly. Letos se navíc Sudety jely jako mistrovství republiky, bylo to doma, takže jsem se na to snažil maximálně připravit. Obětoval jsem jim tři týdny přípravy, dlouhé i těžké tréninky, životosprávu, prostě všechno.

Medaili ztratil ve stoupání na Bor

Jak tedy nakonec probíhaly Sudety z vašeho pohledu?
Věděl jsem, že tam bude minimálně deset lidí, kteří budou bojovat o nejvyšší příčky. Také vím, že Sudety jsou nevyzpytatelné a že svou roli tam nehraje jen výkonnost, ale i štěstí. Na start jsem šel s čistou hlavou a s velkým sebevědomím. Po startu se vytvořila velká skupina, prvních dvacet kilometrů se navíc jede po rovině, čehož využil bývalý silničář František Raboň a zkusil ujet. Ostatní ale byli v klidu, protože věděli, že se to po vjezdu do terénu sjede. Do terénu se najíždělo na Pasech a z první pozice jsem tam šel já. Trochu se to tam nadělilo, ale po chvíli se to zase sjelo asi na deset lidí. Pak přišla technika, kde za to vzal docela zostra Honza Škarnitzl, za ním se pustil Jirka Novák a Pavel Boudný, tak jsem musel taky. Jel jsem s nimi a vytvořili jsme si obrovský náskok. Postupně jsem ale viděl, že jsou silnější, a je jen otázkou času, kdy mě odpářou. I proto jsem se s nimi chtěl udržet co nejdéle, abych si vytvořil náskok před pronásledovateli. Menší krize na mě přišla při stoupání na Bor, tam jsem si z té skupiny vystoupil a zbytek jsem jel sám. Trochu jsem se toho bál, ale nakonec jsem si dovezl do cíle celkem pohodový náskok čtyř nebo pěti minut.

Se čtvrtým místem jste spokojený, nebo tam byly vyšší cíle?
Na jednu stranu je to skvělé, a kdyby mi to někdo řekl před závodem, tak to beru všemi deseti, ale bedna je prostě bedna.

Po Sudetech jste se už připravoval na závěrečný závod sezóny, Brazil Ride?
Ne, po Sudetech jsem odjížděl na třídenní etapák do Chorvatska, kde to mám strašně rád, i když je pravda, že tam rok od roku stoupá konkurence. První dva dny se sčítají dohromady, to jsem byl klasifikován na třetím místě. V neděli se pak jede samostatný závod, který je zařazen do UCI kalendáře a v tom jsem skončil čtvrtý…

… a mohl se v klidu připravovat na Brazil Ride.
To jsem si myslel, jenže jsem se vrátil domů a vedení týmu mě ještě poslalo na Bobr Cup. Trochu jsem z toho měl strach, ale nakonec to bylo dobré. Sice tam byly trochu zmatky, protože nám tam někdo potrhal značení tratě, ale jinak to byla dobrá zkušenost.

Tečkou za letošní dlouhou sezónou byl Brazil Ride, o kterém jsme si už povídali. Jste rád, že už máte dlouhou sezónu za sebou?
Musím přiznat, že jsem. Když si to totiž vezmu, tak jsem začal závodit někdy na začátku března a končil koncem října. Mezitím jsem měl snad jen dva volné víkendu. I proto bych chtěl moc poděkovat přítelkyni, která to se mnou nemá lehké, moc děkuji i celému týmu, kde všechno skvěle fungovalo a děkuji i městu Červený Kostelec, které mě podpořilo.