Martine, Náchod má po roční odmlce v pořadí sedmý a možná také nejtěžší titul, souhlasíte?
Je to určitě pravda, protože letošní liga byla strašně vyrovnaná, tolik překvapivých výsledků za patnáct let, co ligu hraju, nepamatuji. Byly tam zápasy, kdy outsideři poráželi aspiranty na titul, takže z tohoto pohledu to byl rozhodně nejtěžší titul.

Když bychom se měli ohlédnout za ligou, co ji podle vás rozhodlo?
Rozhodlo to, že my jsme klíčová utkání dokázali vyhrát. Tři kola před koncem jsme vyhráli na Slavoji, kdybychom tam prohráli, mistrem by byl Slavoj. V předposledním kole pak Jihlava po nepřesvědčivém výkonu prohrála v Luhačovicích, což nám také hodně pomohlo.

Letošní ročník ukázal, že na titul mohlo reálně pomýšlet daleko více týmů, než tomu bylo v letech předchozích. Znamená to, že se liga vyrovnává?
Liga se určitě vyrovnává, jsou tady přestupy mezi týmy první ligy, jsou zde i odchody těch nejlepších hráčů do zahraničí, takže z těchto pohledů je to jev zcela přirozený.

Byla v sezoně doba, kdy jste si říkal: a je po titulu?
Určitě říkal. Podzim jsme měli dobře rozjetý, ale ve chvíli, kdy odešel Jarda Hažva do zahraničí, trochu jsem propadl zoufalství. Pochyboval jsem o tom, že to bez něho můžeme uhrát, ale souhrou překvapivých výsledků a semknutím týmu jsme přece jen na titul dosáhli.

Nebylo právě jeho nasazení po tříměsíční pauze v rozhodujícím utkání trochu riskem?
Určitě nebylo, my jsme potřebovali uhrát jen bod a na Jardu jsme rozhodně nespoléhali, že ho uhraje. Vždyť Jarda s kolegy v pátek v 15 hodin vyjížděli z Francie, měli to 1900 kilometrů, domů dorazili v sobotu v 11.25 a o pět minut později ho už Petr Holý vyzvedával a jeli na zápas. Proto jsme od něho ani bod neočekávali, chtěli jsme jen, aby si tu třešničku na dortu sezobl, protože na titulu má určitě lví podíl.

Možná se už trochu pozapomnělo, že jste opět letos absolvovali dvě výborná utkání v Champions League. Mohly být tyto zkušenosti dalším plusem v klíčových ligových momentech?
Určitě ano, je to zkušenost s kvalitními soupeři, zvlášť s Bambergem, který je ikonou světových kuželek. To jsou zkušenosti k nezaplacení, my se s takovýmto týmem nemůžeme měřit, můžeme ho potrápit, což se nám paradoxně u nich povedlo. Každý, kdo má svých pět pohromadě, si právě z těchto zápasů vezme to důležité pro svou hru, což určitě v boji o titul také sehrálo důležitou roli.

Když shrneme letošní sezonu, mistrovský titul, účast v Lize mistrů a překvapivé vypadnutí v prvním kole Českého poháru, převládá spokojenost, nebo tam jsou nějaká ale…?
Určitě převládá spokojenost, protože prioritou klubu byla liga. Pohár jsme se rozhodli hrát proto, že je to další cesta do Evropy. Pohár navíc startuje v únoru a v té době ještě nikdo neví, jak liga skončí. Je to soutěž čtyřčlenných družstev a přestože jsme nehráli v top sestavě, vypadli jsme nyní už s vítězem druhé ligy. Já jsem byl z tohoto vystoupení a přístupu některých hráčů hodně rozčarovaný, ale říkám, prioritou byla liga a tu jsme vyhráli.

Je krátce po sezoně, ale přesto, můžete prozradit, zda vítězná sestava půjde po letní pauze do obhajoby titulu?
Po sezoně ještě není. Za necelých čtrnáct dnů je MČR jednotlivců, kde má Náchod své zastoupení. Ještě bude rovněž MS juniorů a juniorek a i zde by měl mít Náchod své zástupce. Co se týká sestavy, tak v jednání jsou dva hráči a pakliže se s nimi dohodneme, přestoupí k nám. Navíc je už jisté, že na podzim nebude hrát Petr Holý.