VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Machovské skokanské můstky se po letech dočkaly nové umělé hmoty

Machov – Na machovských můstcích se před několika dny konal republikový klasifikační závod v severské kombinaci žactva. A právě při této příležitosti byl slavnostně otevřen zrekonstruovaný můstek s kritickým bodem 13 metrů a 19 metrů.

26.9.2014
SDÍLEJ:

PÁSKU nově zrekonstruovaných můstků stříhá nejstarší machovský skokan a dlouholetý trenér skokanů Stanislav Jirásek nejstarší (vlevo) a dlouholetý trenér běhu Jan Stiller.Foto: BKL Machov

Historie machovských skokanských můstků však sahá poměrně daleko do minulosti. Zdejší můstky na 34 a 19 metrů si před 34 lety postavil místní Borský klub lyžařů (BKL) svépomocí. Před deseti roky k nim ještě přibyly můstky K 6 metrů pro nejmenší a K 13 metrů.
„Na skokanské můstky jsme před třemi desítkami let koupili starší vyřazenou hmotu z velkého můstku ve Frenštátě pod Radhoštěm. Postupně se hmota vlivem UV záření opotřebovala a můstky začaly být nevyhovující," vzpomíná na dávnou historii předseda BKL Machov Stanislav Jirásek.

Předseda BKL Machov rovněž popisuje peripetie při shánění prostředků na rekonstrukci machovských můstků. „Poprvé jsme o dotaci na rekonstrukci můstků požádali MŠMT před sedmi lety. Náš areál totiž byl už jediný v Česku, kde nebyla nová hmota. A navíc je jediný v Královéhradeckém kraji. Žádosti jsme každoročně opakovali, ale bez výsledku," smutně konstatoval Stanislav Jirásek. Stav můstku K 34 metrů navíc dospěl do takové fáze, že pro letní provoz byl technickým delegátem Svazu lyžařů České republiky uzavřen a totéž hrozilo také menšímu můstku K 19 metrů.

„V roce 2012 ale došlo k zahájení rekonstrukce můstku v bavorském Breitenbergu, kde jsme trávili s naším klubem desítku let na soustředěních. Je to hmota stará zhruba 20 let, ale ve velmi dobré kvalitě, proto jsme využili našich dobrých vztahů s místním klubem a na podzim 2013 jsme si nákladním autem odvezli asi 10 tun této vyměněné hmoty," pokračuje v příběhu se šťastným koncem Jirásek.

Jediní, kdo nakonec vyslyšeli machovskou prosbu o finanční pomoc, byli lidé z Královéhradeckého krajského úřadu, díky nimž a desítce dobrovolníků z Machova se rekonstrukce můstků podařila během tří měsíců.

„V současnosti máme můstky s umělou hmotou s kritickým bodem 6, 13 a 19 metrů. Ostatní můstky s kritickým bodem 7, 14 a 34 metrů slouží jen pro zimní provoz," upřesňuje předseda BKL Machov. „Naším dalším cílem je zrekonstruování můstku K 34 metrů a položení hmoty, ale to představuje sumu 1,8 milionu korun, kterou zatím nemáme," krčí rameny Stanislav Jirásek.

Ten přesto láká všechny děti, a to jak kluky, tak i holky, kteří mají zájem o tento krásný, adrenalinový sport, aby do Machova zavítali a přidali se k rozšiřující se mládežnické základně BKL Machov. Tam nyní také probíhá nábor dětí od 6 let, který je každou středu od 18 hodin v Machově na Hůrce. Více informací o něm najdete na: www.bklmachov.eu. (dop, mr)

Autor: Redakce

26.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení