Na startu se sešlo ke dvěma tisícovkám běžců, nescházela dvojice borců z SK Nové Město nad Metují – Pavel Brýdl (29) a Miroslav Holub (42). Oba měli tento závod v dlouhodobém plánu přípravy na sezonu 2009. Maratón měl zakončit jejich nejširší část objemové přípravy a s tím do Holandska oba odjížděli.

Hned po startu začal diktovat tempo Kipkemei Kosgei, který rozběhl závod velice svižně. Na třetí kilometr s ním běžel i Pavel Brýdl, který však nemohl akceptovat tempo pod hranicí 3:20 na kilometr a raději zvolnil a nechal Keňana uhánět vpřed. Do patnáctého kilometru pak běžel Brýdl osamocen s nadějí, že jej doběhne skupina, se kterou bude spolupracovat v další části závodu. Nakonec jej doběhl pouze Jaroslav Janicki z Polska, se kterým běžel v podstatě až do závěrečných kilometrů. V koncovce pak nechal Poláka za sebou a svůj první maratón doběhl na druhém místě za Kosgeiem (2:20:28) v čase, který je s ohledem na dané klimatické podmínky velice kvalitní – 2:28:10. Za Brýdlem pak Janicki (POL) 2:28:33. Na čtvrtém místě pak další Polák Rafal Gnila – 2:34:39 a v těsném závěsu Miroslav Holub 2:34:46. Holub naprosto s přehledem vyhrál v kategorii mužů nad 40 let a vytvořil si svůj osobní rekord. Oba závodníci SK Nové Město nad Metují byli s výkony spokojeni a jen litovali, že počasí bylo skutečně až příliš chladné.

Další maratón mají v plánu oba atleti SK na přelomu listopadu a prosince, tentokrát ovšem rozhodně někde na jihu kontinentu. (Aleš Žďárský)