Pořadatelem byl plavecký oddíl TJ Delfín Náchod, generálním partnerem pak Společnost DUHA, nadace pro děti postižené mozkovou obrnou Trutnov.
Už od roku 1995 se soutěží v šesti disciplinách dospělých a žactva. Letos se zúčastnilo 15 oddílů, mezi nimiž byl i polský oddíl z nedaleké Kudowy. Soutěž slavnostně zahájila poslankyně Parlamentu ČR Zdeňka Horníková a starosta města Oldřich Čtvrtečka, který rovněž předal hlavní ceny soutěže.
I v letošním ročníku byla v náchodském bazénu použita k měření časů elektronická časomíra Omega, která opět přilákala kvalitní konkurenci. Byly to hlavně plavkyně trutnovské Lokomotivy, které působí v různých reprezentačních výběrech ČR. Nejhodnotnějším výkonem byl čas Martiny Elhenické 2:23.54 v osobním polohovém závodě – 722 bodů plavecké federace FINA. V mužích pak byl nejlépe obodován Roman Lang z pardubického oddílu SCPAP na 50 m prsa – 30,64 (662 bodů FINA).

Hlavní soutěží Modré stuhy je prsařský dvojboj v součtu disciplin 50 m a 200 m prsa. Letošní vítězkou se v kategorii žen stala česká reprezentantka Hana Paloušková z SCPAP. Stříbrný pohár a stuhu si odváží Martina Elhenická z Trutnova a bronz Veronika Milerská z Plaveckého klubu Hradec Králové.
V mužích dominoval jako vloni Roman Lang (SCPAP) před Petrem Mužíčkem (Bižuterie Jablonec nad Nisou) a teprve patnáctiletým mladším dorostencem Martinem Cögerem z pořádajícího oddílu. Tento čerstvý mistr republiky na 200 m prsa byl nedávno vyhlášen v kategorii nejlepších TOP 10 jako třetí nejúspěšnější Sportovec roku Náchodska za uplynulý rok napříč všemi kategoriemi.

V kategorii žákyň potvrdila svou všestrannost další naděje trutnovského a českého plavání – 14letá Nikola Vaníčková, vítězka dvojboje i tratí 100 motýl, 200 polohově, 100 znak i 100 kraul. Pouhé dva body rozhodly o jejím prvenství v dvojboji před vynikající polskou závodnicí Adrianou Hofmanovou, když třetí skončila další oceněná na Sportovci roku v TOP 10, o rok mladší mistryně ČR na 200 m prsa, Aneta Nyčová.

Mezi žáky zazářil náchodský Štěpán Remeš, ročník 1995, který jen těsně zaostal na druhém místě za vítězným Janem Němcem z plaveckého klubu Hradce Králové. Ten vyhrál i 100 znak. Třetím byl Petr Tajčman z Bižuterie Jablonec, vítěz 100 m kraul.

V ostatních plaveckých disciplínách se dařilo 14letému mladšími dorostenci Pavlu Janečkovi, který si dokázal poradit i s muži, když zvítězil na tratích 100 znak a 100 motýl. Roman Lang (SCPAP), ročník 1989, kraloval kromě prsařského dvojboje i na tratích 100 kraul a 200 polohově.

V ženách byla obdobně dvakrát zlatá Gabriela Kostková (PKHK), a to na 100 kraul i 100 motýl. Aneta Pechancová z Trutnova pak zvítězila v závodě 100 znak.

V žácích putuje zlato do Polska zásluhou Wiktora Galeckého v dlouhé polohovce na 200 m, kde náchodský Josef Matyáš bral bronz, když druhý bronz získal na 200 prsa. Další výborný Polák Bartosz Gieracki dominoval na 100 motýl. (pj)