Letos se Modré stuhy zúčastnilo 19 plaveckých oddílů z Čech a jeden z Polska. Historický název soutěže je Modrá stuha Jiráskova kraje a 1. ročník se konal v roce 1940 na Jiráskově koupališti v Náchodě.

Letošní ročník slavnostně zahájili starosta města Náchoda a poslanec Parlamentu ČR Jan Birke a ředitelka Sportovních zařízení města Náchoda Jaroslava Justová.

Do 36 disciplín bylo přihlášeno na 230 plavců, kteří soutěžili ve třech kategoriích. V soutěži družstev o Pohár starosty města zvítězili plavci TJ Lokomotivy UP Group Trutnov, druhý skončil hradecký Sportstyl a třetí pořádající klub Delfín Náchod.

Hlavní soutěží celého plaveckého klání byl prsařský dvojboj, složený z disciplín 50m a 200m prsa, ve kterém se za vítězství předává tradiční Modrá stuha.

Mezi ženami dominovala 18letá polská plavkyně Marcelina Dopart z Kudowy Zdroj před domácí Anežkou Rožnovskou a Kateřinou Holubovou z Trutnova.

V mužském dvojboji zvítězil náchodský odchovanec, startující nyní za hradecký oddíl SpSHK, Jan Pavelka s 1160 body před Liborem Krpálkem z Pardubic a Jiřím Klabanem z PKHK.

Dvojboj starších žáků a žákyň ovládli plavci SpSHK – Maxim Havlena a Helena Blahová. Vítězi mladších žáků se stali Adam Petrů z Rychnova a Kristýna Václavíková ze Slavoje Bruntál.

Z náchodských plavců uspěl v písařském dvojboji na čtvrtém místě v kategorii mužů Martin Cöger a mezi ženami na stejné pozici Pavlína Linhartová. Bronz si vybojoval na 100m volný způsob Šimon Pitaš v kategorii mladších žáků.

V dalších dílčích disciplinách skončili těsně za stupni vítězů Petra Lemfeldová na 200m polohově a 100m znak, Michaela Morávková na 100m znak a Jana Tetauerová na 100m volný způsob.

Na tom, že se letošní ročník Modré stuhy vydařil, mají nejen zásluhu sponzoři, pořadatelé a rozhodčí domácího oddílu, ale i personál plaveckého bazénu.