Historický název soutěže je Modrá stuha Jiráskova kraje a 1. ročník se konal už v roce 1940 na Jiráskově koupališti v Náchodě.
Letos se do závodu přihlásilo 19 plaveckých oddílů z Čech a dva z Polska. Celou soutěž zahájili starosta Náchoda Jan Birke a ředitelka Sportovních zařízení města Náchoda Jaroslava Justová.
Do 24 disciplín bylo letos přihlášeno 278 plavců, kteří soutěžili ve třech kategoriích. Plavci Lokomotivy Trutnov opět získali v soutěži družstev Pohár starosty města, když zvítězili před Delfínem Náchod a Městským plaveckým klubem Ústí nad Labem. Ozdobou byla účast bronzové medailistky z ME v krátkém bazénu Anety Pechancové.
Hlavní soutěží celého plaveckého klání byl prsařský dvojboj složený z disciplín 50m a 200m prsa, ve kterém se za vítězství předává tradiční Modrá stuha.
Kvalitní startovní pole se sešlo v kategorii mužů. O stuhu se utkali bývalý náchodský plavec Martin Cöger plavající v současné době za Pardubice, a blanenský Jan Vencel. Na 200m prsa zvítězil Vencel časem 2:23,08 o 2,5 sek. před Cögerem a pardubickým Prokopem. Na 50m prsa své prvenství Vencel (30,69) před stejnou dvojicí plavců obhájil. Tomu odpovídaly i výsledky dvojboje.
Mezi ženami dominovala ve dvojboji ústecká Kašková před Zamazalovou z Blanska a Sukovou z Trutnova. Z náchodských plavců ovládla dvojboj v kategorii mladších žaček Pavlína Linhartová, která nasbírala celkem 749 bodů.
V doplňkových disciplínách se prosadila za Delfín Náchod mladší žákyně Petra Lemfeldová, která nenašla přemožitelku hned ve čtyřech disciplínách – 100m volný způsob, 100m motýl, 100m znak i 200m polohově, kde se dokonce vyhoupla do čela letošních českých tabulek výkonem 2:48,15. Dalším hodnotným výkonem byla její kraulová stovka za 1:08,59 – 411 bodů FINA a zatím 3. místo v ČR na této trati mezi mladšími žačkami. Nedávný titul Talent roku v oblasti sportu města Náchoda je tak rozhodně ve správném držení.
Její oddílová kolegyně Pavlína Linhartová zvítězila ve stejné kategorii na 50m prsa (40,10) a dostala se tak na třetí příčku letošních českých tabulek. Linhartová pak ještě obsadila druhá místa na 100m motýl a 200m polohově.
Mezi muži dominoval dorostenec Josef Matyáš na 100m znak a 100m volný způsob za 54,47 před vítězem Modré stuhy, Vencelem.
Letošním staronovým šestnáct let trvajícím generálním partnerem akce je Společnost Duha, nadace pro děti postižené mozkovou obrnou Trutnov.  Tento partner  podporuje  hlavně druhou  část  akce, která se koná v náchodském bazénu 13. dubna. Ta je určena pro sportující mládež ze sociálních zařízení a stacionářů.
Na tom, že se letošní ročník  Modré stuhy vydařil, mají  zásluhu nejen sponzoři, pořadatelé a rozhodčí domácího oddílu, ale i personál plaveckého bazénu. (pj, rh, mr)