První ročník se konal ještě za války

Letos se ho zúčastnilo 17 plaveckých oddílů z Čech a tři z Polska. Celou soutěž zahájili starosta města Náchoda Jan Birke a ředitelka Sportovních zařízení města Náchoda Jaroslava Justová. Oba připomněli, že  historický název soutěže je Modrá stuha Jiráskova kraje, přičemž 1. ročník se konal v roce 1940 na Jiráskově koupališti v Náchodě.

Trutnov navázal na přerušenou tradici

Do 24 disciplín bylo přihlášeno 242 plavců, kteří soutěžili ve třech kategoriích. Plavci Lokomotivy Trutnov navázali na loni přerušenou devítiletou nadvládu v soutěži družstev ziskem Poháru starosty města, když zvítězili před Delfínem Náchod a plavci ze Sportovního klubu plaveckého areálu Pardubice.
Hlavní soutěží celého plaveckého klání byl prsařský dvojboj. Ten je složený z disciplín 50m a 200m prsa, ve kterém se za vítězství předává tradiční modrá stuha.
Kvalitní startovní pole se sešlo v kategorii mužů. O stuhu se utkali bývalý náchodský plavec Martin Cöger plavající v současné době za Pardubice, dále kandidát české reprezentace, domácí Pavel Janeček, a trojlístek zdatně doplnil blanenský Venzel.
Na kratší prsařské trati rozhodla až elektronická časomíra Omega, která vítězství přiřkla Janečkovi (30,95) jen o desetinu před Venzelem. Na 200m prsa zvítězil opět Janeček v osobním rekordu 2:20,25 před Venzelem a Cögerem. Tomu odpovídaly i výsledky dvojboje.

Nejlepší trio v čele letošních tabulek

O kvalitě závodu svědčí fakt, že se tato trojice dostala do čela letošních českých tabulek na této trati před našeho nejlepšího prsaře Petra Bartůňka z Chomutova.
Mezi ženami zvítězila v dvojboji stejně jako vloni plavající maminka z polské Jelenie Gory Kamila Winogrodská před Novákovou z Nymburka  a pardubickou  Ročkovou.
Z náchodských plavců zvítězila časem 1:11,97 na 100m znak nadějná Daniela Felgrová, která na 100m volný způsob přidala stříbro.
Na 100m motýl dominovala mezi ženami v osobním rekordu 1:09,98 náchodská Martina Ulmanová.
Juniorský reprezentant Josef Matyáš (ročník 1996) dohmátl druhý na 100m volný způsob a získal dva bronzy na 100m znak i 100m motýl.
Smůlu měli tentokrát dva plavci Delfínu Štěpán Remeš (1996) a Viktor Tomek (2000). Oba totiž skončili hned třikrát na nepopulárních čtvrtých místech.
Na svoji velmi dobrou hradeckou formu z Jarního poháru bronzem zdatně navázala Petra Lemfeldová v dvou-ročníku 2001 a 2002 na 100m volný způsob. Časem 1:10,71 byla ve svém mladším ročníku 2002 nejlepší.
Letošním staronovým partnerem akce je Společnost Duha, nadace pro děti postižené mozkovou obrnou Trutnov.  Tento partner podporuje  hlavně druhou  část  akce, která se koná v náchodském bazénu tuto sobotu. Ta je určena pro sportující mládež ze sociálních zařízení a stacionářů.
Na tom, že se letošní ročník stuhy vydařil, mají zásluhu nejen sponzoři, pořadatelé a rozhodčí domácího oddílu, ale i personál bazénu. (pj, rh)