Dosáhl na největší úspěch kariéry. Cyklista František Sisr z hradecké stáje Elkov-Author Cycling Team se stal mistrem republikyv závodě jednotlivců s hromadným startem. Na společném šampionátu Česka a Slovenska v Trnavě za sebou nechal všechny favority. Porazil i hvězdného Slováka Petera Sagana, jehož bratr Juraj se radoval ze zisku slovenského titulu.

„Mám obrovskou radost. Je to pro mě největší vítězství,“ zářil štěstím Sisr. S ním opravdu nikdo nepočítal. Skloňovala se jména Zdeněk Štybar, Petr Vakoč či obhájce loňského primátu Josef Černý. „Musím poděkovat celému týmu, který fantasticky spolupracoval a titul patří i jemu,“ dodal Sisr.

Klíčovým momentem 186 kilometrů dlouhého závodu na trati ve Voderadech u Trnavy se ukázal únik sedmičlenné skupiny, která si to v cílové rovince rozdala o medailové pozice. „Poměrně brzo se začal peloton dělit a závodilo se aktivně, takže když jsem viděl, že útočí Petr Vakoč a Juraj Sagan, říkal jsem si, že to bude silná skupina a neváhal jsem,“ řekl Sisr.

Skvělý odhad závodu

Šestadvacetiletý hradecký cyklista skvěle odhadl vývoj závodu. Čelní skupinu dále tvořili Michal Schlegel, Tomáš Kalojíros, Michal Boroš a Vojtěch Sedláček. Nástup nezachytili ani držitel tří triumfů na mistrovství světa v řadě Peter Sagan a čeští favorité Černý se Štybarem, jenž se potom mocně snažil uprchlíky dostihnout.

S blížícím se cílem chtěl skupinu roztrhat a uniknout Vakoč, jenže útoky jezdce belgické stáje Deceuninck-Quick Step byly marné.

„Ke konci zkoušel nastupovat Petr, ale vždycky jsem jel v háku a bylo jasné, že se rozhodne ve spurtu. Jsem rád, že jsem to zvládl dobře po taktické stránce,“ uvedl Sisr, který prokázal, že titul vybojoval také hlavou a správně na trati vyhodnotil všechny situace. Druhý skončil Kalojíros ze Sparty, Vakoč byl až třetí.

Šestý titul Bárty

Mistrovství bylo pro hradecké cyklisty úspěšné a stejně jako loni získali v elitní kategorii double. Tehdy bral oba tituly Josef Černý, jenž už je členem polské stáje CCC. Další zlato letos vybojoval Jan Bárta, který ovládl časovku, v níž si připsal už šestý český titul.

Mezi jezdci do 23 let podtrhl hradeckou nadvládu Jakub Otruba, jenž triumfoval také v jízdě proti chronometru.

„Pro náš tým je to další velké vítězství, které letošní rok nebylo vůbec jednoduché. Opět jsme ukázali, že jsme schopni konkurovat našim nejlepším závodníkům, což je velký příslib pro domácí cyklistiku,“ řekl pro týmový web ředitel stáje Vladimír Vávra.