Na kolech trávíte spoustu času, takže při podobných akcích, kdy se otevírají další úseky věnované cyklistům, vám musejí plesat srdíčka…?
Samozřejmě jakoukoliv podobnou akci vítáme, je to v každém případě pozitivní věc. Lidi to vede nejen k aktivnímu životu, pro některé to může být dokonce i relaxem či příjemným odpočinkem.

Ze své pozice už asi můžete srovnávat Evropu a Česko, jak si tedy co se týká stezek pro cyklisty, vedeme?
V republice jich ještě tolik není, na druhou stranu si ale myslíme, že Evropu už pomalu doháníme a možná ji jednou doženeme.

Když by se naši čtenáři chystali s kolem do Evropy, kam by to podle vás mělo být?
Určitě to není od nás daleko, ať už vezmeme Rakousko či Německo. Samozřejmě nesmíme zapomenout na Holandsko, které k tomu má díky rovinatému profilu ideální podmínky. Určitým vzorem by pro nás mohlo být Rakousko, které je nám krajinou podobné.

Co nám podle vás ještě chybí, abychom tu vyspělou cyklistickou Evropu dohnali?
Řekl bych, že k tomu nám chybí více takových nadšených lidí, jako je tady pan místostarosta Rohulán, protože ono to je samozřejmě hlavně o lidech. Takových, kteří si to vezmou jako svůj životní cíl, bychom potřebovali daleko více.

Projeli jste celý svět, kde je podle vás takzvaný cyklistický ráj?
Asi bychom zůstali v Evropě, projeli jsme všechny kontinenty, takže rozhodně můžeme porovnávat. Pokud bychom se podívali na vyspělé kontinenty, jako jsou Austrálie či Severní Amerika, tak tam samozřejmě cyklostezky také jsou, ale nejsou v tak velké míře jako je známe z Evropy. Ta je určitě specifická hustotou osídlení. Třeba v Americe jsou po New Yorku rovněž cyklostezky, stejně tak i po Los Angeles, ale že by vedla cyklostezka třeba z Detroitu do Chicaga, tak to určitě nevede. Toho prostoru je tam tolik, že v podstatě každá vedlejší cesta je cyklostezka. Mají cyklotrasy po městech, kde je využívají lidé především při cestě do zaměstnání a pak zpět domů.

Poodkryjete nám své cyklo-plány pro letošní sezonu?
Určitě to bude nějaká Evropa. Snažíme se mapovat cyklostezky po Evropě a dávat lidem zajímavé tipy. V nejbližších dnech vyjde naše sedmá kniha Cyklostezky Evropy, která mapuje třicet nejpohodovějších, nejznámějších a nejnavštěvovanějších cyklostezek. Právě těch, které by mohly být pro nás vzorem. Česká republika je tam zastoupena pouze minimálně, je to tedy hlavně o Německu a o Rakousku.