Startem k úspěšné ligové cestě byl mistrovský titul dorostenek SK Nové Město nad Metují v roce 1996 a bronz stejného týmu z roku 1995. Na široké základně šestnácti až osmnáctiletých dívek byl tehdy postaven tým, který přes krajský přebor prošel do druhé ligy a následně postoupil do první ligy v sezóně 1998.

Osu týmu vždy tvořily závodnice novoměstského SK vedené trenéry Miroslavem Novákem, Alešem Žďárským a Janem Habrem. V posledních letech pak také Davidem Šnajdrem a Radkou Královou. K domácím atletkám se každoročně podařilo získat na hostování několik dalších dívek z českých oddílů a vlastně od počátku prvoligové historie také oddíl spolupracuje se skupinou atletů z Polska.

Během uplynulých třinácti prvoligových sezón se vystřídalo v sestavě na osmdesát závodnic. Pouze dvě však zůstaly v týmu až do současné doby – běžkyně Eva Vítová (dříve startovala po dívčím jménem Burdychová) a vícebojařka Žaneta Václavková, která se po čtyřech letech do týmu vrátila na hostování z Prahy. Obě patřily v letošní sezóně mezi nejplatnější, společně s dorůstající generací, ze které vyčnívají Michaela Drábková, Pavla Rousková, Alena Ulrichová, Michaela Broumová, Martina Routková a řada dalších. Tradičně spolehlivě závodily i stálice – běžkyně Anna Rohulánová a oštěpařka Lenka Křenová.

Družstvo by však v tak kvalitní soutěži neuspělo bez špičkových opor, které v týmu hostují. V letošní sezóně opět vynikají Polky Swierczyk a Bajko, výtečně se osvědčila spolupráce s AC Pardubice, jehož tři mladé závodnice v prvoligové soutěži také excelují (Tamchynová, Řehounková, Chmelařová).
Čtyři ligová kola – čtyři vítězství, to je letošní bilance žen SK Nové Město nad Metují. Tím pádem i suverénní postup do kvalifikace o postup do extraligové soutěže pro rok 2011.

Kvalifikační utkání je na programu právě dnes v Olomouci a před týmem z Nového Města nad Metují budou stát následující soupeřky: extraligové týmy usilující o zachování příslušnosti v elitní soutěži AC Česká Lípa a AK Škoda Plzeň. Dále pak Sokol Kolín ze stejné skupiny jako SK Nové Město nad Metují. Moravu zastoupí družstva AK Zlín a Loko Břeclav. Kvalifikační osmičku pak dotvářejí silné celky Sokola České Budějovice a Sparty Praha.

Jaké jsou šance na postup SK Nové Město nad Metují do atletické extraligy, to lze jen spekulovat. Nenápadný tým, který vstupoval do prvoligového ročníku s cílem udržet pozice ve středu tabulky, se stal jasným vítězem soutěže. Do kvalifikace vstoupí novoměstské družstvo s jediným cílem a tím je podat co nejlepší výkon. Jestli to bude stačit na umístění v první trojici a tedy k postupu do extraligy, to se dozvíme již dnes.

(Aleš Žďárský)