V pražské O2 aréně dnes startuje halový evropský šampionát.
Svou účast tam budou mít i zástupci novoměstského Sportovního klubu. Nikoliv však mezi přímými aktéry bojů o medaile.
Hned čtyři lidé z novoměstského oddílu se totiž budou aktivně podílet na organizaci i hladkém chodu evropského atletického svátku. Všechno to jsou lidé, kteří byli vybráni na základě jejich práce při předcházejících ročnících tolik úspěšné Velké ceny Nového Města nad Metují i organizování MČR družstev. V pozici asistenta Davida Bora, což je ředitel závodu, bude působit novoměstský trenér Aleš Žďárský. Kromě něj bude v O2 aréně ještě z novoměstského Sportovního klubu Jana Vančáková, Pavla Rousková a Zuzana Rousková.
„Jana Vančáková je vystudovaná psycholožka a má zkušenosti jak jako závodnice, tak jako organizátorka. Navíc plynně vládne španělštinou i angličtinou," říká na adresu své kolegyně Aleš Žďárský. Ten bude také pravidelně na stránkách Náchodského deníku zveřejňovat nejrůznější zajímavosti a postřehy ze zákulisí této obrovské akce.
Kromě Jany Vančákové budou k dispozici závodníkům i sportovcům či jejich doprovodům Pavla Rousková se Zuzanou Rouskovou. „Pavla je vynikající organizátorka a má hlavně zkušenosti z PR. Zuzana pak skvěle ovládá francouzštinu a angličtinu," vrací se ke zbývajícím zástupkyním novoměstského SK na halovém evropském šampionátu Aleš Žďárský.
Všechny tři ženy budou podle Žďárského fungovat v segmentu, kterému se říká Infodesk, což je informační servis účastníkům ME o čemkoliv, co se bude na šampionátu dít.
Vrhačské dopadiště visí u stropu
„Krom toho, že by člověk měl mít jisté povědomí o atletickém prostředí, musí se v případě práce při HME umět poměrně dobře orientovat v mapách.
Jen v přízemí O2 arény, kde sídlí mozek celé akce, je na plánku budovy evidováno rovných 40 pracovišť. V nejrůznějších zákoutích tak jsou vytvořeny zóny pro vedení celého HME, technické delegáty, rozhodčí, dopingové komisaře, televizní štáb ČT, firmu, která zajišťuje a garantuje měření závodů. Dále jsou k dispozici sklady atletického materiálu, kopírovací centrum, ošetřovny, masérské kóje, šatny, rozcvičovací aréna, svolavatelna atd. Pracovní týmy, které plní zadané úkoly, spolu vzájemně kooperují, tak se vše postupně dokončuje, aby před zahájením dokonale všechno klapalo a fungovalo.
Atletika je velice komplikované sportovní odvětví co se pravidel, materiálu a speciálních sektorů týká. Navíc halové závody takového významu vyžadují nepřeberné množství dalších opatření, ale také omezení. Dvě stě metrový ovál a prostory haly v zázemí, vyžadují zcela detailní plán koordinace a jasné určení zodpovědnosti jednotlivých šéfů pracovišť.
Poměrně náročné je řešení rozcvičování a také vlastní závod ve vrhu koulí. V rozcvičovací aréně je vystavěna speciální síťová klec, ve které budou mít možnost koulaři a koulařky realizovat rozcvičovací hody, aniž by ohrozili ostatní atlety.
Vrhačské dopadiště v hlavní aréně je zavěšeno na speciální konstrukci u stropu a vždy před zahájením disciplíny koulařů, bude spuštěno přímo na plochu. Tým technické čety má natrénováno rychlé instalování dopadových žíněnek tak, aby vše bylo připraveno během pár minut. Je úžasné sledovat sehranost borců, kteří sektor připravují."
Z O2 arény Aleš Žďárský