Tento závod se konal již posedmé na počest zlatého olympionika Bedřicha Šupčíka, který v roce 1924 na OH v Paříži získal první zlatou medaili pro tehdy mladé Československo ve šplhu na osmimetrovém laně (7,20 vteřiny).

V areálu novoměstské sokolovny ale diváci sledovali úspěšné i neúspěšné pokusy závodníků ve šplhu po laně až do 14 metrů. „Tuto extrémní výšku se i přes ne zcela příznivé počasí pokusilo za halasného povzbuzovaní tribun vyšplhat dvacet tři přihlášených závodníků,“ uvedl starosta T.J. Sokol Nové Město nad Metují a ředitel závodů Martin Mach.

Z třinácti úspěšných závodníků si pro vítězství tentokrát došplhal Štěpán Muchka ze Sokola Mladá Boleslav v čase 15,56 vteřiny, na druhém místě skončil Jan Král v čase 17,58 vteřiny a na třetím místě se umístil Martin Matěj (oba TJ Sokol Nové Město nad Metují), který byl nahoře za 18,64 vteřiny.

Na slabších časech se zřejmě podepsalo i počasí, které na rozdíl od loňského ročníku, kdy pražilo slunce, tentokrát závodníkům přineslo i déšť a vítr.
Pořadatelům ale asi právě počasí ušetřilo tisícikorunu, která byla určena jako mimořádná odměna pro závodníka, který by překonal dosavadní rekordní čas 14,03 vteřiny na 14metrovém laně. Ten drží od loňského roku Aleš Novák ze Sokola Šternberk.

V dalším programu diváci viděli závody dívek a chlapců na třímetrovém laně, kde byl nejrychlejší dvanáctiletý Matěj Cígl ze Sokola Brno 1 s časem 3,45 vteřiny, závody dorostenců na laně dlouhém čtyři a půl metru vyhrál Adam Lucovič ze Sokola Police nad Metují časem 4,83 vteřiny.
V kategorii dorostenek nejrychleji vyšplhala na stejně dlouhém laně Michaela Adamů ze Sokola Náchod v čase 8,77 vteřiny a v klání pro veřejnost na čtyři a půl metru dlouhém laně zvítězil Adam Lucovič z Police nad Metují časem 4,85 vteřiny.

Během přestávek mezi jednotlivými koly diváci zhlédli dvě taneční vystoupení žáků ze základní školy Krčín v choreografii Ivety Hanušové. (ma)

Připomeňme, že…
… na Olympijských hrách v Athénách v roce 1896 zařadili organizátoři do sportovní gymnastiky šplh na laně bez přírazu nohou ze sedu na zemi do extrémní výšky 14 metrů. Vítěz, řecký námořník Nicolaos Andriakopulos, dosáhl času 23,40 vteřiny!