Kuželky se v Náchodě hrají přece déle, proč tedy jenom „padesátka“?


To je samozřejmě pravda, vždyť v majetku klubu máme kroniky tehdejších nejznámějších spolků jako byli „Stříbrňáci“ a předchůdci našeho klubu „Lišáci“, které jsou z roku 1932. Tehdy se však nehrály pravidelné soutěže, jak je známe dnes. Ta dnešní padesátka se váže právě k roku 1957, kdy se pod názvem Tepna Náchod oddíl přihlásil prvně do řádné soutěže. Jen pro zajímavost, oddíl měl tehdy dvacet členů.


Kdo se oslav zúčastní a jaký je jejich program ?


Pozvánky dostali všichni hráči a hráčky, kteří kdy oblékali náchodský dres. A podle ohlasů, drtivá většina pozvání přijala. Sejde se tak několik generací a jistě to bude zajímavé, vždyť mnozí se sejdou vůbec poprvé. Setkání pozvaných začíná zítra odpoledne ve 14.00 hodin, kdy si účastníci prohlédnou prostory kuželkářské haly a budou mít možnost si také zahrát. V 16.30 hodin pak začne slavnostní schůze, při které budou oceněni všichni, kteří se podíleli význačnou měrou na chodu klubu. Po skončení pak bude pokračovat zábava s hudbou a řadou doprovodných akcí. Mimo jiné budou průběžně promítány záznamy z význačných událostí klubu včetně výstavby kuželny a Mistrovství světa juniorů v roce 2005. K naší radosti se oslav zúčastní i všichni dosavadní předsedové oddílu, později klubu, za 50 let.


Přijedou i tak zvaní VIP hosté ?


Samozřejmě že ano. Zástupci města, sponzoři i přátelé z družebních klubů z Domažlic, Zábřehu a polského Leszna. Nebude chybět ani prezident České kuželkářské asociace ing. Jiří Jančálek i generální sekretářka Ivana Palánová a řada dalších hostů.


Jak znám náchodské kuželkáře, jistě mají ještě něco překvapivého v šuplíku ?


Zda to lze nazvat překvapení nevím, ale při této příležitosti byla vydána vkusná brožurka, která mapuje v krátkosti náchodské kuželky již od roku 1932 a zlomové okamžiky v životě klubu. Je doplněna řadou fotografií a má zhruba osmdesát stránek.


Sečteme-li padesátku v životě klubu, vládne na jejím vrcholu spokojenost ?


Opravdové úspěchy se datují do dob od otevření nové kuželny. Do té doby byl náš sport víceméně trpěn a prioritu měly olympijské sporty. Dobré jádro členů však všechny ty „ústrky“ přečkalo a dnes se můžeme pochlubit, že jsme nejúspěšnějším sportovním odvětvím, a to nejen doma v Náchodě. V klubu máme řadu reprezentantů včetně mistrů světa, muži již pět let vládnou první lize, nemalé úspěchy máme i v organizování významných akcí včetně uspořádání MS juniorů v roce 2005 na zimním stadionu v Náchodě. Ale to již hovořím o věcech, které jsou všeobecně známé i díky přízni sportovní redakce Náchodského deníku, která o dění v našem sportu pravidelně čtenáře informuje. Lze si jen přát, aby tomu tak bylo i do budoucna.