Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osobová: Do deseti let by měl být Sokol nebo atletika

Náchod – Volejbalový SPORT KLUB v Náchodě se potýká stejně jako plno dalších oddílů s velkým odlivem mladých sportovců, kteří toho po několika letech piplání prakticky ze dne na den nechají. „Holky z 50% končí v 15 letech – konec deváté třídy, nová škola, taneční atd.," říká Jana Osobová, trenérka juniorek v náchodském SPORT KLUBU.

24.9.2015
SDÍLEJ:

Trenérka mladších žákyň a minižákyň Irena Vaněčková se svými svěřenkyněmi na turnaji O pohár starosty města Náchoda.Foto: Zdeněk Majer

Na přelomu prázdnin a nového školního roku jste už po několikáté pořádali mládežnický volejbalový turnaj O pohár starosty města Náchoda. Daří se vám držet úroveň turnaje?
Já si myslím, že ano. Navíc se turnaj rozrůstá i o družstva mimo náš kraj, což nás těší. Už potřetí nám přijel Frýdek-Místek, poněkolikáté tady byla také Jihlava a pravidelně jezdí SAVO Praha. Vrací se k nám i Pečky, Česká Třebová, Lanškroun, takže je vidět, že to nejsou jen celky z našeho kraje, ale prakticky z celé republiky. A hlavně, co nás těší, tak se to nabaluje. Pochopitelně je větší zájem o kategorii žákyň než juniorek, u těch je účast již tradičně slabší.

Proč?
To nevím. Holky dojdou do starších žákyň a pak, když tomu mají přes taneční a prváky něco obětovat, tak se jim už nechce.

Zpět k turnaji. O týden později jste měli stejnojmenný turnaj v minivolejbale, jak se povedl ten?
Ale jo, dětičky byly dobrý. Minivolejbal se nám bohužel už druhý rok termínově sešel s celorepublikovým finále v Liberci, takže se to odrazilo i na účasti, ale určitě to nerušíme a neplánujeme ani měnit termíny.

To jsem se právě chtěl zeptat, proč lpíte na stejném termínu?
Ze dvou důvodů. Zaprvé nám to navazuje na turnaj týden před tím a zadruhé by se nám asi sjelo tolik družstev, že bychom to nebyli schopni zvládnout kapacitně. Už jednou jsme tu měli 50 družstev, a to byl mazec. A to ještě téměř s každým dítětem přijedou rodiče, takže ty počty se pak ještě násobí. Takto si zahrají především naše hráčky, doplněné pár družstvy z okolí a všichni jsou spokojeni.

Jak je to vůbec s nejmenším volejbalem v Náchodě. Máte dost dětí?
Děláme nábory průběžně každý rok, ale velký problém je s trenéry. Naštěstí se k nám nyní vrátila naše bývalá hráčka Petra Novotná, která se nabídla, že by nám pomohla, což vítáme.

Jak by měl vypadat ideální trenér pro ty nejmenší?
K dětem právě nepotřebujeme ani volejbalistu – specialistu, stejně je tam učíme chodit a běhat, obratnost, hry s míčem.

A co počty, stoupá počet malých volejbalistů?
Do věku mladších žákyň to stoupá, ale pak je ta „úmrtnost" strašně velká. Holky čím dál tím víc končí v 15 letech – to je zlom. Konec deváté třídy, nová škola, taneční atd. V prváku začínají hrát ligu, mají třikrát týdně trénink a do toho závazek každý víkend zápasy, což je v podstatě úvazek na půl roku, na což nejsou zvyklé. Ony přicházejí z kraje žákyň, kde se hrají čtyři turnaje na podzim a čtyři na jaře a mají konec. A to je pro ně velký skok, který moc holek a rodičů neustojí. Mně vloni před sezónou a během ní skončily hned čtyři hráčky.

Stále mluvíme o děvčatech, ale co kluci?
My nemáme žádné kluky. U nich je problém, že když by u nás začali hrát mini, tak potom nemají pokračování. Navíc by to k nim chtělo trenéra mužského pohlaví a my jsme výhradně trenérsky ženský klub – bohužel. Další důvod je asi i ten, že volejbal je hodně technicky náročný sport, který nemůže v jednoduchosti konkurovat například populárnímu florbalu.

A co říkáte rodičům, když mají zájem dát kluka na volejbal?
Tak jim řekneme buď Nové Město, nebo Hronov, ale to se stává úplně minimálně.

Co vy a brzká sportovní specializace. Jste pro nebo proti?
Brzká specializace je strašně špatná, ta nás tíží nejvíce. K nám, když přijde holka ve čtrnácti, kdy se dříve s volejbalem klidně i začínalo, tak už je chudák, protože ty stávající už trénují několik let. Do deseti let by měl být Sokol nebo atletika a od deseti let, ať se rozhodnou, co chtějí dělat.

Je pravda, že podle tohoto modelu už by děti měly všeobecnou sportovní přípravu, o kterou se vlastně musíte dnes starat vy. V jakém stavu k vám vůbec děti chodí?
Není to nic moc. Ale na druhou stranu za to ty děti nemůžou. Může za to doba. Žádné dítě se samo od sebe nebude učit kotrmelec.

Je tedy minivolejbal ta správná cesta?
Upřímně řečeno, nevím. Asi to určitá cesta je. Nevěřím ale tomu, že něco přinese projekt „Volejbal do škol." Všechno je to o lidech. Pokud tam bude kantor, který tomu volejbalu fandí, jako je třeba Dana Vajsarová v Kostelci, tak ano. Nemyslím si ale, že je to věc minivolejbalu, ale přístupu toho kantora. Takže pokud ten učitel bude chtít volejbal propagovat ve škole, tak k tomu nepotřebuje minivolejbal.

Ženský volejbal v Náchodě je v současné době v pořádné krizi. Víte, kudy z ní vede cesta?
Cesta se bude hledat velmi těžko.

Proč?
První důvod je ten, že je hodně velký úpadek pro malé kluby v kadetkách a juniorkách. 99% holek odchází na vysoké školy, takže vůbec netrénují. Ony se sejdou v pátek, což je málo a nemají z čeho na hřišti pak brát. My, když jsme čtyřikrát nebo pětkrát týdně trénovaly, tak jsme z toho pět let žily, ale ty holky v 18 letech skončí s trénováním, jdou na vysokou, kde netrénují, sejdou se v pátek, nemají natrénováno a jdou zákonitě výkonnostně dolů. A přesně tak to dopadlo tady. A hlavně, nebyly doplněné nikým starším. Ale to není problém jen našeho klubu, ale podobná situace je v téměř všech městech velikostně srovnatelných s Náchodem.

A kde jsou ty starší?
Buď toho nechaly, odstěhovaly se nebo šly na mateřské a už se nevrátily. To bylo dříve normální, že jsme se po mateřské dovolené opět k volejbalu vracely. Také se tak hromadně nechodilo na vysoké školy. Já za poslední roky nepamatuji, že by nějaká hráčka nešla studovat do Brna nebo do Prahy. Dříve to bylo obráceně, většina pravidelně trénovala.

Autor: Michal Rojšl

24.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení