VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostrý vítr neodpouštěl jachtařům na Rozkoši chyby

Rozkoš – Závody plachetnic konané na Rozkoši o uplynulém víkendu měly znamenitý průběh a těšily se skvělé sportovní atmosféře.

19.5.2016
SDÍLEJ:

SESTRY Martina a Petra Žákovy z Nového Města nad Metují (nejdále od objektivu) si vedly na lodi fireball znamenitě.Foto: Miloš Kormunda


Spolu s ideálním vývojem povětrnostních podmínek si své zásluhy na krásných závodech a jejich bezchybné organizaci opět může připsat zkušený pořadatel, jachetní oddíl TJ Slávia – jachting Česká Skalice, z.s..

Do kroniky jachtklubu život bohužel připisuje smutnou poznámku, že při sobotním slavnostním zahájení těchto závodů byla pronesena již jen tichá a uctivá vzpomínka na nedávno zesnulého dlouholetého významného činovníka českého jachtingu, uznávaného rozhodčího a jednoho ze zakládajících členů jachetního klubu na Rozkoši, Jaroslava Dvořáka z Nového Města nad Metují.

Také tento víkend šlo o závod vysoké prestiže, započítávaný do celostátního „pohárového" bodování. Závodníci se na Rozkoš proto sjeli téměř z celé republiky. Soutěž byla vypsána pro dvě lodní třídy – jednoposádkové Evropy a dvouposádkové lodi Fireball.

Podle třídy Fireball byl závod oficiálně pojmenován Jarní fireballistická Rozkoš a lodí tohoto typu se závodu zúčastnilo rovných dvacet. Jde o plachetnice rozměrné, štíhlé a rychlé, neboť jsou oplachtěné poměrně velkou výměrou plachet; vybaveny jsou hlavní plachtou, kosatkou i spinakrem, pro laiky barevným „balónem" pro plavbu s větrem v zádech.

Lze tedy tušit, že ve větrném počasí je už takový počet těchto lodí v pohybu na hladině české přehrady velkou podívanou.

Menší lehoučké Evropy byly zastoupeny v počtu 13, žádná pověrčivost pro toto číslo však nebyla namístě, všichni lodníci si počínali v chladných podmínkách zkušeně a závod dokončili.

Díky stálému západnímu větru o síle okolo 7m/s byly rozjížďky (osm rozjížděk pro obě lodní třídy) velice živé a po oba dny nebyly lodi převrácené dnem vzhůru žádnou výjimkou. Nechtěná koupel závodníků v ledové vodě při manipulaci s převrácenou lodí za prudkých nárazů větru se chvílemi táhla dlouhé minuty. Pořadatelská služba, vyzbrojená motorovými čluny, tak byla stále v pohotovosti. K náročnosti podmínek přičtěme i celodenní nízké teploty, pranostika „zmrzlých" se v neděli naplnila.

Pro domácí jachetní klub TJ Slávia bylo radostí bravurní soutěžní účinkování úspěšné sesterské dvojice na lodi fireball, Martiny a Petry Žákových z Nového Města nad Metují. Pro zdejší jachtařské patrioty je vždy zadostiučiněním, když má jejich oddíl v závodu své želízko v ohni. Na stupních vítězů stanuli jako absolutní vítězové ve třídě Fireball Martin Kubový a Roman Roček (JK Toušeň, YC Neratovice), v lodní třídě Evropa to pak byl Marek Směšný z Jacht klubu Prostějov.

Ohlédnutí za těmito závody plachetnic na Rozkoši může opět být ve znamení spokojenosti, že jim vyšší moc dopřála pěkný vítr k regulérnímu a kvalitnímu zápolení na vodě. A že se sem na závody stále rádi sjíždějí ti nejlepší jachtaři z celé vlasti.

Český jachting měl v Rozkoši od počátku velký potenciál a byla by nevýslovná škoda nechat jej zajít na úbytě pro nejisté vyhlídky s financováním dalších počinů nebo třeba pro vleklé neshody kvůli pobřežním pozemkům. Tedy – snad brzy zase na vlnách Rozkoše!

Autor: Zdeněk Pátek

19.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení