Tradičním pořadatele SK Výtahy Náchod připravili na účastníky tratě dlouhé 100, 200, 500 až po vytrvaleckou 750 metrů dlouhou. Největší zájem o překonání úseku byla střední distance (100 až 500 metrů) což představovalo asi dvě třetiny zúčastněných plavců z celkového počtu 75 otužilců. Na trať nejdelší 750 metrů se vydali opravdu jen ti nejlepší vytrvalci nebo trénovaní borci.


Otužilcům v sobotu také nahrávalo krásné skoro slunné počasí, které se však ke konci změnilo v nepřijemný studený vítr. Za svitu sluníčka se teplota vzduchu pohybovala okolo pěti stupňů nad nulou, přičemž voda dosahovala teploty dvou až tří stupňů.


Že plavci byli opravdu spokojeni a nic jim nechybělo potvrzovla slova jednoho z nich: „Počasí bylo nádherné, teplota vody vynikající a plavalo se mě krásně, až na to že Metuje letos byla poněkud trochu líná – nebo línej jsem byl spíš já…“


Jediným ze zahraničních zástupců se do vod Metuje ponořil Jožo Makaj ze Slovenska jehož syn Zoltán Makaj byl prvním slovenským plavcem který překonal v roce 2002 kanál La Manche.


Organizátoři tradičního Setkání na Metuji měřili pouze nejdelší trať, kterou jako první z náchodských účastníků uplaval a z vody vylezl spoluorganizátor a také připravující se plavec na překonání kanálu La Manche Pavel Trebichovský. „Chodím plavat několikrát v týdnu do bazénu a v létě plavu nějaké dálkové soutěže, dále nějaká příprava mimo a může se vyrazit. Snad to dobře dopadne,“ prozradil nám recept, jenž by mu měl dopomoci k překonání úžiny mezi Francií a Anglií. Skutečnost, že chce Pavel Trebichovský překonat kanál La Manche potvrdil organizátor sobotního setkání otužilců Petr Kocián: „Ano je to tak. Pavel se připravuje a dokonce už máme pro něj připravenou přihlášku a povolení.“
Jako první překonal trať 750 metrů Jan Váňa (Fides Brno), který doplaval v čase 10:15.