Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Padesáté jachtařské jubileum na Rozkoši

Rozkoš, Česká Skalice - Padesátiny, to je přece událost! Uplynulý víkend byl ve znamení oslav v jachetním klubu TJ Slávia Jachting Česká Skalice. Je tomu totiž přesně padesát let od chvíle, kdy parta smělých nadšenců se zálibou v brázdění vodní hladiny pod lodními plachtami nechala zapsat svůj spolek jako oficiální jachetní oddíl.

7.8.2017
SDÍLEJ:

Jachetní klub TJ Slávia Jachting Česká Skalice oslavil padesát let od svého oficiálního zapsání.Foto: Archiv

V červenci 1967 byl v Praze na tehdejším Československém svazu tělovýchovy a sportu zaregistrován vznik Tělesné jednoty Slávia (tehdy bylo domovským městem klubu Nové Město nad Metují). Plachetnic, v té době stavěných po domácku a doslova „na koleně“ dle vlastní invence nebo podle vzácně šířených výkresů, bylo zatím jen velice málo. A těch certifikovaných, proměřených pro regulérní účast v oficiálním sportovním klání, opravdu jen pár. Považme, že se psal rok 1967 v socialistickém Československu. A co je kuriózní, naše pro jachting snad nejlepší česká vodní plocha přehrada Rozkoš se měla začít plnit vodou přivaděčem z řeky Úpy až teprve za nějaké tři roky.

TJ Slávia tedy svoje první oficiální šťastné a větrem hnané „regaty“ pořádala na rybníku Špinka u Červeného Kostelce. Uteklo však jen několik málo roků a jachtklub na Rozkoši už pořádal skvěle organizačně zajištěné věhlasné závody, na něž se rády pravidelně sjížděly špičky tohoto sportu z celé republiky. Navíc se brzy i z řad členů oddílu zaskvěla želízka v ohni co do sportovních výkonů. Slávia měla (a má i dnes) ve svém seznamu členy a členky – účastníky olympijských her i mistrovství světa, konaných v námořních loděnicích.

Pánové, kteří stáli u zrodu takového vzmachu jachtingu ve Východních Čechách, si takový úspěch svého počínání ani nemohli přát. Sluší se jmenovat ty, jimž za položení základů pro krásný jachtařský sport u nás vděčíme. Byli to pánové Vladimír Kábrt, Josef Svatoň, Lumír Hadinec a Stanislav Svatoň. Těmto zakladatelům, jakož i mnoha dalším činovníkům jachtklubu v průběhu celých padesáti let, vzdali hold na slavnostním shromáždění na Rozkoši v sobotu 29. července současní členové a mnozí hostující příznivci.

Slavnost zahájil úřadující předseda TJ Slávia Jachting Česká Skalice Jiří Hamp. Ve své řeči promluvil o historických momentech významných pro klub a uctil bohatou tradici, jakou má sportovní i společenský život v retrospektivě celé padesátky znamenitých let na vodě i na břehu Rozkoše. Slovo ke slavnostnímu shromáždění měli také dnešní českoskalický starosta Martin Staněk a předseda spřáteleného rozkošského Jachtklubu Odysseus z Hradce Králové Jiří Stránský. Oba hosté pronesli milou a vtipnou zdravici s přáním, aby jachtingu na Rozkoši přál nejen vítr a slunce, ale též společenský vývoj a také vůle a nasazení členské základny klubu.

Součástí oficiálního programu oslav byl pak hromadný několikahodinový závod plachetnic všech lodních tříd. Pro příliš mírný vítr však jachtaři neměli tentokrát s obsluhou lodí příliš starostí, a tak spíše užívali letních půvabů pobytu na vodě. I takovou tvář ostatně Rozkoš jachtařům střídavě ukazovala od svého samotného zrodu v krajině u České Skalice. Jindy se při závodech v silném větru stávala opravdovým východočeským mořem, jak je snílky občas přezdívána.

Přejme si tedy další krásná desetiletí atraktivního sportovního i rekreačního jachtingu na Rozkoši. A nejlépe vždycky za účasti laskavých, obětavých a zapálených lidí, jak tomu bývalo doposud.

Zdeněk Pátek

Autor: Redakce

7.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení