Možná ano, možná ne. Jisté je ale to, že judisté oddílu SKP Judo Náchod už mají minimálně stejnou odpruženou podlahu, na níž se připravuje i olympijský vítěz z Ria. „Máme v podstatě kopii podlahy, kterou má pražská Folimanka, takže je to prakticky to samé, na čem trénují naši olympionici Lukáš Krpálek nebo Jarda Ježek,“ říká hrdě Oldřich Kolín, předseda SKP Judo Náchod.

Cesta za vysněnou podlahou však byla poměrně trnitá. „Celá akce stála 180 tisíc, z toho 160 tisíc jsme dostali dotaci z rozpočtu Královéhradeckého kraje a asi deseti procenty se na tom podílel náš oddíl,“ odkrývá finanční stránku věci předseda oddílu.

Finanční prostředky však byla pouze část „A“, část „B“, kterou bylo položení podlahy, už obstarali dobrovolníci z oddílu i mimo něj.

„Všechno jsme dělali svépomocí. Tatínkové, kteří mají firmy a umějí vzít nářadí do ruky, tak pomáhali. A úžasné bylo, že si přivedli kamarády, takže to nestavěli jenom judisté, ale i lidé, kteří s námi nemají nic společného,“ těšilo předsedu oddílu. A ruku k dílu přidali i samotní judisté. „Samozřejmě pomáhali také naši svěřenci, zejména kluci ze starších žáků, kteří nosili materiál a měli to v podstatě místo kondiční přípravy,“ říká s úsměvem Oldřich Kolín.

Celá akce podle něj zabrala prakticky celý druhý prázdninový měsíc. „Bylo to nejen o pokládce nové podlahy, ale také o vybudování bezpečnostních prvků okolo ní, protože samotná podlaha se zvedla o zhruba patnáct centimetrů, takže jsme tento rozdíl od té původní museli zabezpečit tak, aby nám tu nikdo neklopýtal a nezranil se,“ vysvětluje Kolín.

A z čeho se vůbec odpružená podlaha skládá? „Na základní rošt padlo 600 metrů smrkových prken, dále 300 šesticentimetrových pryžových nárazníků a záklop tvoří dvanáctimilimetrová vodě-odolná překližka, na níž je položeno tatami. A aby to všechno drželo pohromadě, padlo na to 1500 šroubků,“ loví z paměti technické údaje předseda oddílu.