Již tradičně se soutěžilo v šesti disciplinách dospělých a žactva. Letos se zúčastnilo cca 140 plavců ze 14 oddílů, mezi nimiž byly i dvě polské ekipy - Kudowa Zdrój a Jelenia Gora.

Tak, jak v minulých dvou ročnících, tak i letos sponzoři a elektronická časomíra Omega přilákali kvalitní konkurenci. Byly to především plavkyně trutnovské Lokomotivy, které působí v různých reprezentačních výběrech ČR a 19letá polská reprezentantka Karin Wlostovská z Jelenie Gory, jíž také patří nejhodnotnější výkon mítinku na 100 m kraul – 724 bodů plavecké federace FINA.

Hlavní soutěží Modré stuhy je prsařský dvojboj v součtu disciplin 50 m a 200 m prsa. Letošní vítězkou se v kategorii žen stala česká reprezentantka Martina Elhenická z Trutnova, zlatá i na 100 znak a 200 polohově. Stříbro vybojovala 15letá Adriana Hofman z nedaleké Kudowy Zdrój a bronz jako vloni Veronika Milerská z Plaveckého klubu Hradec Králové.

V mužích ve dvojboji dominoval domácí junior Martin Cöger, mistr republiky na 200 m prsa, jenž byl v předvečer závodu vyhlášen v kategorii nejlepších TOP 10 jako třetí nejúspěšnější Sportovec roku Náchodska, před Petrem Mužíčkem z Bižuterie Jablonec nad Nisou a dalším odchovancem Delfínu, Josefem Haklem. Martin zaplaval skvělý osobní rekord na trati 200 m prsa – 2:24,83, jenž se stal nejhodnotnějším výkonem mítinku v kategorii mužů – 662 bodů FINA.

V kategorii žákyň potvrdila svou všestrannost další naděje českého plavání – 14letá juniorská reprezentantka Karolína Špičková z Varnsdorfu. Karolína zvítězila v prsařském dvojboji v součtu 1140 bodů, čímž porazila i Elhenickou v kategorii žen. Na druhém místě byla Kluková z České Třebové a třetí skončila domácí Aneta Nyčová.

Mezi žáky překvapil kraulař Josef Matyáš (r. 96), který zaskočil svého stejně starého oddílového kolegu Kryštofa Kinla a v součtu bodů z padesátky a dvoustovky zvítězil o necelých 10 bodů. Josef pak dominoval i v dalších jeho parádních tratích, 100 kraul a 200 polohově.

V ostatních plaveckých disciplínách se dařilo 15letému dorostenci Pavlu Janečkovi, který si dokázal poradit i s muži. Pavel zvítězil na tratích 100 znak, 100 kraul a 100 motýl, kde opět překonal elitní hranici jedné minuty v osobním rekordu 59,07.

Po 20. disciplíně byl vyhlášen Pohár starosty – bodové pořadí oddílů, kterému opět vévodila trutnovská Lokomotiva, když porazila pořádající Delfín Náchod o 27 bodů a získala 274 bodů. Na třetím místě se umístili plavci z České Třebové se ziskem 138 bodů.

Pořadatelem celého mítinku byl plavecký oddíl TJ Delfín Náchod, generálním partnerem pak Společnost DUHA, nadace pro děti postižené mozkovou obrnou Trutnov. Dalšími partnery byly Nadační fond Zdeňky Horníkové, Kulturní a sportovní nadace města Náchoda a rovněž tak Sportovní zařízení města Náchoda.

Vítězové disciplín obdrželi ceny z rukou Zdeňky Horníkové, poslankyně parlamentu, Jaroslavy Justové, ředitelky Sportovních zařízení a starosty města Oldřicha Čtvrtečky. Jmenovaní rovněž celou soutěž slavnostně zahájili. (pj)