V Náchodě padlo 8 rekordů východočeské oblasti. O to se velkou měrou zasloužila sestra nejmladší české přemožitelky kanálu La Manche – pardubická Michaela Štěrbová – na tratích 100 a 200 znak, 100 motýl a 100 volný způsob. Další rekordy připojili vysokomýtští plavci Petr Dostál a Michaela Mitisková.

Mladí Delfíni získali doma 24 cenných kovů. O zlaté se postarali tři borci – Viktor Tomek hned pěti nejcennějšími kovy, Aleš Cedidla zlatou na 100 motýl a Lucie Kramlová prvním místem na 100 polohově.

Viktor Tomek nenechal nikoho na pochybách o svých kraulařských kvalitách a zvítězil ve všech závodech volným způsobem na tratích 50, 100, 200 i 400 m a 100m polohově. Nejkvalitnějším se jeví jeho výkon na nejdelší trati za 5:36,6 – 275 bodů FINA. Svou zlatou sbírku doplnil stříbrem z distance na 50 znak.

Aleš Cedidla zkompletoval celou sadu medailí – kromě zmiňovaného zlata v čase 1:41,6 získal také stříbro na 400 VZ a 2x bronz na 50 motýl a 200 kraul. Čtyři medaile zůstaly doma díky Lucii Kramlové (99). Kromě zlata z polohovky v čase 1:27,5 to byly tři stříbra na obou prsařských tratích 100 a 200 m i 200m polohově. Stejný počet cenných kovů vyplavala také stejně stará Daniela Felgrová – dvakrát druhá na distancích 100 a 200 znak těsně za novými rekordy Štěrbové a dvakrát třetí na 50 a 800 VZ.

Dvě medaile má na svém kontě Jakub Litoš – stříbrný mezi 11letými na 100 polohově a bronzový na 200 znak.

Dva plavci a dvě plavkyně získali po jedné bronzové medaili. Byli to Matouš Jirman (200 polohově) a Samuel Matuch (200 prsa) a v dívkách pak Karolína Hrubá a Kateřina Kořínková (obě 200 polohově).

Ve stejném termínu proběhl také jeden z nejlepších českých závodů – 42. Velká cena Brna 2010, která je součástí Českého poháru a byla také poslední možností pro české plavce ke splnění limitů na blížící se ME v krátkém bazénu. Závod se uskutečnil na 25-ti metrovém bazénu v Brně-Lesné. Celkem se představilo 54 oddílů a 317 plavců. Kromě českých závodníků také zástupci Polska, Slovenska, Slovinska a Běloruska.

V této silné konkurenci se dokázal prosadit 16letý náchodský dorostenec Pavel Janeček, který se probojoval mezi muži do finále 100m polohově, kde v nádherném finiši zůstal jen 2 setiny sekundy za stříbrnou pozicí Jakuba Nezdoby z Prostějova a obsadil skvělé třetí místo časem 58,41. Pavel se v mezinárodní konkurenci dostal do 1. desítky také v závodech na 50 znak i 50, 100 a 200 motýl.

Pro 14letého Josefa Matyáše byly tyto závody jako křest ohněm. Z brněnského kotle přiváží pěknou 27. pozici na 200 m polohově za 2:25,0 – nejlepší výkon v Brně mezi ročníkem 1996.

Obdobné 27. místo dosáhl i stejně starý Kryštof Kinl na 200 prsa za 2:54,79 – 2. výkon v jeho ročníku v Brně. (pj)