Nejprve bojovala školní družstva mladšího a staršího žactva o postup do krajského kola tradiční soutěže Pohár rozhlasu. Za účasti 25 družstev, tedy téměř tří stovek závodníků se bojovalo o bodové zisky, které jsou podle atletických tabulek přidělovány za jednotlivé výkony.


„Nutno podotknout, že výkonnost dětí se rok od roku zhoršuje a tak skutečnou atletiku bylo vidět jen tu a tam,“ otevřeně upozornil na důležitý fakt Aleš Žďárský, trenér atletů SK Nové Město nad Metují a pokračoval: „Je patrné, že pokud někdo předvedl zajímavý výkon, byla to většinou děvčata a chlapci, které známe z atletických, lyžařských, fotbalových, volejbalových nebo cyklistických soutěží.“


Proto se zmiňujeme o výkonech Šárky Jiráskové (13let) z Police nad Metují a Dominiky Poláčkové (14) ZŠ Plhov, které na trati 600 m zaznamenali pěkné výkony 1:52,9 a 1:52,7. V této kategorii ještě výrazně soupeřkám svým výkonem „utekla“ Kristýna Kolářová (13) z Plhova, které naměřili rozhodčí na šedesátce čas 8,5. V kategorii žáků zaujal reprezentant Gymnázia a SOŠ Jaroměř Martin Sychra (14), který se ve výšce dostal nad 160 cm a míčkem hodil 56,16 m. Stejný výkon ve výšce – 160 cm zaznamenal i Jan Jenka (14) z Police nad Metují.


Výrazně nad okresní průměr ční výkony starších žákyň: Veronika Folcová (15) z Meziměstí skočila do dálky velmi pěkných 457 cm, Markéta Teichmanová (15) z Police nad Metují ve překonala laťku výšce 151 cm, Pavla Rousková (15) Gymnázium Náchod zaběhla 60 m za rovných 8,0 a Martina Routková z Gymnázia Broumov (15) na 60 m v čase 8,1 sekundy.


Na druhou stranu jsme v kategorii starších žáků viděli řadu výkonů naprosto podprůměrných. Několik patnáctiletých! chlapců nebylo schopno zaběhnout 60 m pod 9 vteřin nebo ve skoku dalekém překonat hranici čtyř metrů. Starší děvčata na trati 800 m v časech 3:06; 3:07, ale také 3:23.
„To je poněkud zarážející, neboť na okresní kolo přijely výběry škol, tedy ti nejlepší. Jaká je tedy asi fyzická kondice těch, kteří zůstali doma,“ ptá se zkušený trenér Aleš Žďárský.


V každém případě ale okresní kolo přineslo konečné výsledky, které vyzněly nejlépe pro ZŠ Náchod Plhov. Ve všech kategoriích zvítězila právě družstva této školy a zajistila si tak postup do krajského kola, které se uskuteční opět v Novém Městě, a to 10. června odpoledne.

(až, mr)