Pomohli ho vytvořit i běžci z Běloruska, Francie, Rakouska, Polska, Slovenska a Ukrajiny. O pořadatelství populárních východočeských Běchovic se podělily Okresní sdružení České unie sportu Náchod a Okresní svaz rekreačních sportů Náchod.

V letošním roce se akce stala součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jejímž generálním partnerem je skupina Synot a mediálním partnerem Deník.

Nikdo se nezranil ani neomdlel

Ředitelka závodů Hana Kopecká byla spokojená: „Vše se povedlo téměř dokonale, nikdo se nezranil ani neomdlel. Potěšil nás překonaný účastnický rekord, na startu stálo o 98 závodníků víc než v loňském roce. Potvrdila se stále se lepšící sportovní úroveň, která stoupá s fyzickou a technickou úrovní závodníků. Je to důkaz, že hodně lidí běhá pravidelně během celého roku, což je pozitivní zjištění."

Na devítikilometrové trati se závodilo v šesti mužských a čtyřech ženských kategoriích. Vzhledem k pracím na náchodském kruhovém objezdu u Čedoku byla trať o 150 metrů delší než obvykle. I z toho důvodu traťové rekordy (Pešava 25:07 min. z roku 1993 a Vrabcová-Nývltová 29:05 min. z roku 2014) odolaly.

Absolutní pořadí ovládli ukrajinští závodníci z polského klubu Achiles Lešno. Pechnikov mezi muži porazil o pouhých sedm sekund našeho Kreisingera, Daskevičová o třináct sekund svoji oddílovou kolegyni Nahirniakovou, a tak nejlepší českou závodnicí byla vítězka kategorie 35-44 let Kozáková z pardubické Hvězdy, která zůstala zpět o necelé dvě minuty.

Zaujal výkon vítěze kategorie 45-54 let Ukrajince Starodubceva v bardejovských barvách, který byl v absolutním pořadí šestý. Do první desítky absolutního pořadí se prosadil i vítěz kategorie 35-44 let kroměřížský Blaha, který zaběhl osmý nejrychlejší čas.

Nejlepší Češkou byla učitelka

„Se svým výkonem jsem nadmíru spokojená. V nádherném počasí a ve vynikající atmosféře se mně běželo dobře," svěřila se nejlepší Češka Denisa Kozáková (1979). „Před deseti lety jsem už v Hronově třetí byla, ale to bylo v hlavní kategorii. Obou postavení na stupních vítězů si cením," dodala učitelka tělesné výchovy a přírodopisu na ZŠ Dolní Roveň u Holic, která ročně absolvuje skoro šedesát závodů.
K nejstarším účastníkům závodu tradičně patří Jiří Soukup (Liga 100 Hradec Králové), který přijel do Hronova už podevatenácté. Svůj nejrychlejší čas zaběhl v roce 1994, v sedmašedesáti letech byl v cíli za 41:53 min., tentokrát to bylo za 1:37:15 hod. „Letos jsme byli na trati dva osmaosmdesátníci – František Bém z Liberce je ještě o tři měsíce starší. Abych moc nezdržoval, tak jsem z Hronova vyběhl o tři čtvrtě hodiny dřív. Závod se mně líbí, je to pestrá zvlněná trať, což mně vyhovuje, alespoň to utíká. Vyšlo i počasí, zaběhl jsem skoro o dvě minuty rychleji než loni, takže velká spokojenost. Pokud zdraví dovolí, tak bych byl rád za rok v Hronově u toho podvacáté."

Úchvatná atmosféra v cíli

Letošní ročník shrnul hlavní organizátor Jaroslav Rufer: „S každoročním nárůstem startujících se náš závod stává pořadatelsky stále náročnější. Tím, že je start v Hronově a cíl v Náchodě a běží se za plného silničního provozu, jsme velmi vděčni za pomoc Policie ČR a městských policií v Hronově a Náchodě – bez nich bychom nemohli závod uskutečnit. V letošním ročníku se běželo za pěkného slunečného počasí a v bezvětří. Úchvatná byla zejména divácká atmosféra v cíli běhu na náchodském náměstí. O velmi dobrou sportovní úroveň závodu se postarali zejména závodníci Ukrajiny, Běloruska a Polska. Je velmi potěšující stále narůstající počet závodníků, a to zejména žen, letos jich startovalo 218."

Výsledky – absolutní pořadí mužů: 1. Pechnikov (Achiles Lešno) 27:04 min., 2. Kreisinger (Adidas Boost Team) – 7 sek., 3. Nagizniak (Achiles Lešno) -33, absolutní pořadí žen: 1. Daskevičová 32:38 min. 2. Nahirniaková (obě Achiles Lešno) -13 sek., 3. Kozáková (Hvězda Pardubice) -1:50 min.

Vítězové jednotlivých kategorií – muži do 34 let: Pechnikov (Achiles Lešno) 27:04, muži 35-44 let: Blaha (AK Kroměříž) 28:49 (v absolutním pořadí 8.), muži 45-54 let: Starodubcev (JM Demolex Bardejov) 28:21 (6.), muži 55-64 let: Smrčka (BK Říčany) 31:46 (28.), muži 65-74 let: Mach (Ski Club Jablonec) 34:36 (69.), muži 75 let a starší: Libra (LBC Nové Město nad Metují) 45:59 (416.). Výsledkové listiny mužských kategorií registrovaly v cíli 549 závodníků.

Ženy do 34 let: Daskevičová (Achiles Lešno) 32:38 min., ženy 35-44 let: Kozáková (Hvězda Pardubice) 34:28 (v absolutním pořadí 3.), ženy 45-54 let: Matyášová (Dolní Dobrouč) 35:08 (5.), ženy 55 let a starší: Mališová (USK Praha) 39:34 (17.). Výsledkové listiny ženských kategorií registrovaly v cíli 218 závodnic.

Krunka: „Moje priority už nejsou trénink"

Náchod – Atlet novoměstského Sportovního klubu Kamil Krunka, vítěz závodu Hronov-Náchod z let 2006 a 2010, letos obsadil „až" deváté místo, přesto v cíli nevypadal vůbec zklamaně.

Kamile, jak se vyvíjel závod z vašeho pohledu?
Začal jsem jako obvykle trochu zvolna, věděl jsem, že trať je dlouhá, takže je i dost času na to, se pořádně rozběhnout.

A nečekal jste příliš dlouho?
Běžel jsem, na co jsem měl. Letos se sešla výborná konkurence a moje priority už nejsou trénink a příprava na závody. Sem do Náchoda ale vždycky rád přijedu, potkám kamarády a hlavně se těším na tu atmosféru podél trati, která je naprosto úžasná, a to člověka strašně motivuje.

Říkáte, že vaše priority už nejsou trénink, s čím jste tedy do letošního ročníku šel?
Můj cíl byl dostat se do první desítky, což se mi, myslím, podařilo, takže já jsem spokojený.

A čas vás nezajímá?
Na čas jsem určitě nehrál.

Znamená to, že ty doby, kdy jste bojoval o vítězství, jsou dávno pryč?
Tak ty doby snad ještě pryč nejsou. Věřím, že ještě aspoň jednou budu stoprocentně fit a budu se moct připravovat tak jako dříve, abych ještě ten svůj osobák překonal.

A kolik je?
26:57

Takže když se letos na start nepostavil Kamil Krunka jako výborný domácí vytrvalec, jak byste se charakterizoval?
(úsměv) Asi jako lehce výkonnostně-rekreační běžec.