Letošní ročník byl zároveň finálovým podnikem Českého poháru horských kol Strabag MTB cup 2015.

Z vítězství v hlavním závodě na 113 kilometrů se nakonec radoval Jan Škarnitzl (Sram Mitas Trek), který tratí prolétl pod pět hodin (4:54:40). Mezi ženami se z prvenství radovala Irena Berková (Amenity Extrem Sport) v čase 6:27:14 hodiny.

Sudety otevírají nové kapitoly

Novinkou letošního ročníku byl závod koloběžkařů, ten vyhrál Miloš Tichý (Koloběžky Náchod) za 9:47:52. A dokonce se našli i tací, kteří dali tento extrémně těžký závod po svých. Běžec Miroslav Duch (AKLVK La Sportiva team) zvládl 113 kilometrů za 11:19:09 hodiny.

„Koloběžkaři i běžci byli oživením, a tak jsme se rozhodli, že to necháme v Sudetech oficiálně," říká hlavní organizátor Tomáš Čada. S nápadem pustit do závodu koloběžkaře přišel jeho kamarád. „A když jsme už vypisovali kategorii koloběhu, tak jsme zkusili vypsat i kategorii běžců a doufali, že se někdo přihlásí," říká s úsměvem k další novince letošního ročníku Tomáš Čada.

Skvělý čas se dal předem tušit

Start hlavního závodu na 113 kilometrů byl v osm ráno a hned od začátku bylo jasné, že to bude závod hodně rychlý. „Počasí bylo ideální, trať sice nebyla na všech místech úplně suchá, ale dalo se čekat, že to bude rychlé," tušil skvělý čas hlavní organizátor. Ten rovněž tušil, že by závod mohl opanovat Jan Škarnitzl, který trať znal z loňského roku. „Vloni jel také dobře, jenže to bylo mistrovství republiky, takže o něco větší konkurence než letos," pokračuje Čada.

Závod hlavní kategorie se podle něj začal lámat na Pasech, kde se oddělili čtyři bikeři, dalším zlomovým momentem byl pak Honský Pas. „Docela mě překvapil Šilar, který si vedl velmi dobře a nebýt defektu, mohlo to být v závěru o něco dramatičtější," zmiňuje Čada možná rozhodující moment závodu. Právě Šilar totiž nakonec skončil druhý, i toto umístění mu ale bohatě stačilo k celkovému vítězství v letošním ročníku Českého poháru horských kol Strabag MTB cup 2015.

Roli favoritky potvrdila v kategorii žen Irena Berková. I ona sice měla na trati technické problémy, nakonec ale svou pozici mezi českými bikerkami potvrdila a vyhrála s náskokem větším než čtvrt hodiny.

Celkově je hlavní organizátor s letošním ročníkem velmi spokojen a moc ho těší vzájemná ohleduplnost všech účastníků závodu. „Měl jsem trochu obavy, aby koloběžkaři cyklistům nepřekáželi, ale nakonec se na trati všichni porovnali a obešlo se to bez nějakých emocí," dodává Tomáš Čada. Zároveň však neočekává, že by se v budoucnu hlásily stovky koloběžkařů. „Počet lidí, kteří by tuto trať byli schopni absolvovat na koloběžce, je hodně omezen. A stejné to je i u cyklistů. Vždyť se ty počty prakticky nemění," uzavírá Tomáš Čada.

Zájem ze zahraničí je zatím slabý

Přesto má hlavní organizátor ještě jeden sen. Rád by, aby se tohoto prestižního závodu účastnilo více zahraničních bikerů. „Problém je v tom, že Rakušané a Němci nás stále berou jako východ, takže ti si raději objíždějí závody ve svých zemích nebo třeba v Itálii. Potenciál ale vidím v Polsku, kde je hodně dobrých jezdců, tak uvidíme," dodává Čada.