„Musím říci, že jsem hrdý, že mohu ve Sportovním klubu koordinovat už po mnoho let skvěle sehraný tým, který dokáže takovéto akce," říká Libor Šnajdr, ředitel novoměstského Sportovního klubu a předseda organizačního výboru letošního Světového poháru a paralympijské kvalifikace v lukostřelbě.

Už jste si dokázal odpočinout a získat dostatečný odstup pro zhodnocení akce?
Únava odpovídala skutečnosti, že jsme tu nakonec hostili největší paralympijskou lukostřeleckou akci, jaká se kdy ve světě konala. To vyplynulo až během turnaje při porovnávání počtu států, lukostřelců a členů doprovodů ze všech velkých turnajů v posledních letech. To jsme původně ani neplánovali, a postupně jsme se s takovou situací museli vypořádat. Ale deficit už jsme dospali, dokončujeme vyúčtování, posíláme poslední platby… Takže dobrý.

Co vám přidělalo nejvíce vrásek v průběhu akce?
(bez rozmyšlení) Asi ubytování a doprava. Ale to jsme věděli dopředu.

Začněme tedy ubytováním. Kam jste všechny sportovce, doprovody a činovníky dali?
Předně musím říct, že jsme potřebovali na odpovídající úrovni ubytovat na 500 osob, z toho 420 účastníků, členů týmů z 50 zemí, a pak už to byli zahraniční i domácí činovníci, ale třeba také pomocníci, kteří nebyli odsud.

Upřímně si nedokážu představit, kde se v našem regionu tolik lidí, mezi nimiž bylo na 150 vozíčkářů, může ubytovat.
Prakticky po celém kraji. Někdo byl v Hradci Králové, asi stovka účastníků v resortu Studánka u Rychnova nad Kněžnou, kompletně jsme obsadili hotely U Beránka, Vyhlídku a Hron v Náchodě, v Novém Městě Rajskou zahradu, Novoměstský penzion a penzion Na Výsluní, ale také ve Lhotě u Nahořan, v Úpici, v Jakubově Dvoře u Velké Jesenice a Penzion Klídek v Mezilečí u Hořiček… Celkem na 15 ubytovacích zařízení, která musí splňovat jistá kritéria vybavenosti, ale i dostupnosti do 40 minut od sportoviště.

Když vám do toho vstoupím a oživím vzpomínky na naše minulé rozhovory; v nich jste jako jeden ze svých snů zmiňoval bezbariérový hotel přímo v areálu stadionu. Ten by vám při této akci asi hodně pomohl…
To v každém případě. Určitě by to vyřešilo třeba 60 míst pro nejvíce postižené. A dva autobusy nebo 10 mikrobusů. V tomto směru už jsem začal lobbovat za evropské peníze, protože těch českých bych se asi nikdy nedočkal. Záštitu nad turnajem převzal europoslanec Stanislav Polčák a přislíbil spolupráci.

Další věc, kterou si jen těžko dokážu představit, je stravování na sportovišti…
Všechny účastníky a pořadatele bylo potřeba nastravovat v čase oběda v areálu SK. Když si připočtete náboženské a kulturní, nebo i zdravotní nároky, je to skutečně „oříšek". I v tomto se vymykáme obdobným turnajům, protože na střelnici podáváme čerstvé a teplé jídlo, zatímco jinde si to pořadatelé usnadňují zpravidla bagetou a jablkem. Uznání zaslouží Marcel Drašnar, který pro nás vařil denně zhruba ze 160 kilogramů masa a 200 kilogramů zeleniny.

Pojďme k samotným závodům. Přes týden plný stadion, o víkendu ti nejlepší na historickém náměstí…
Ano. Tréninky, zdravotní klasifikace, antidoping, kvalifikace a eliminace pro Světový pohár a kvalifikace na paralympijské hry pro všech 260 lukostřelců z 50 zemí proběhly v týdnu na stadionu. Zde musím zmínit uspokojení nad tím, že se našim lukostřelcům podařilo v Novém Městě vybojovat další čtyři nominační místa do Ria. Turnaj tím získal ještě více na významu pro českou, nejen paralympijskou, lukostřelbu. Na stadionu to byla první etapa a pak jsme to celé stěhovali ve velmi omezeném čase v pátek večer na náměstí. V pět hodin se ještě střílelo na stadionu a před devátou už jsme procházeli spolu s hlavním rozhodčím hotovou střelnici na náměstí (stany, terčovnice, plůtky, bezpečnostní zábrany, kabeláž, zvukovou i akustickou signalizaci, tribunu, pódium, koberce, mobilní bezbariérové toalety, stupně vítězů, dopravní značení, velkoplošnou obrazovku, IT zázemí… – pozn. autora). A pak celou noc jsme dodělávali detaily, aby to v sobotu v 9.30 hodin mohlo vypuknout na ostro včetně televizního přímého přenosu. Zpětně se mi tomu ani nechce věřit!

Sám jsem se byl na náměstí v sobotu podívat a připadalo mi, že tam zase tolik diváků nebylo. Jaký jste měl dojem vy?
Ono to vyklizené náměstí bez aut a lidí uprostřed skutečně vypadalo prázdnější. Akce si určitě zasloužila větší diváckou kulisu. Možná více diváků vylekala řada omezení s tím spojená. Teď s odstupem času snad ale lidé pochopili, oč šlo a věřím, že si do budoucna cestu najdou.
Je pravda, že s vyhrazeným prostorem ať už z důvodu bezpečnosti, nebo respektu ke světové akci a jejím účastníkům měli někteří „sportovci" problém. A pokoušeli se mezi lukostřelci pobíhat a cvičit. Ovšem to se netýkalo náměstí, ale jednoho prohřešku ještě v týdnu na stadionu.

Zpět k víkendovým finále na náměstí. Tam už šlo všechno hladce?
Dá se říct, že ano. To, že jsme finále družstev a jednotlivců vytáhli na náměstí, byl náročný úkol, který bychom bez vstřícného přístupu města nezvládli. Ať už se jedná o vedení města nebo příslušné úředníky. Spolupráce byla jedním slovem perfektní. To samé platí o spolupráci s technickými službami, s policí městskou i státní. Neobešlo by se to ani bez pochopení podnikatelů nejen na náměstí… To celé dělá z veleúspěšné světové akce kolektivní úspěch všech Novoměstských!

Máte nějaké ohlasy přímo od sportovců?
Máme a vesměs kladné. Všem se líbilo nejvíc to, že jsme se tím vyvedením finále na náměstí, do centra, mezi lidi zase více přiblížili vrcholné lukostřelbě nepostižených. Jednotlivé výpravy se s námi vroucně loučily a děkovaly, že jsme jim tady připravili kvalitní závod. Někteří se dokonce přiznali, že do Nového Města jezdí už několik let, ale náměstí viděli letos poprvé.

Takže za rok se Světový pohár opět objeví v Novém Městě?
Věřím, že ano. Když jsme po skončení seděli s technickým delegátem a dalšími činovníky Světové lukostřelby, tak nám říkali, že si po létech zkušeností byli jistí, že to na hřišti zvládneme, ale nebyli si jistí, jak to zvládneme na náměstí. I je jsme prý mile překvapili a podle nich tím máme obrovský pořadatelský náskok před ostatními. Sami se nás už ptali, jaký bychom vybrali termín pro příští rok.

A…?
Ono to musí projít oficiální cestou, od přihlášky přes schválení v ČR až po kalendář Světové lukostřelby. Hovoří se o spuštění také samostatného Evropského poháru… Pokud nám závod přidělí a my se dohodneme s městem, pak bychom finále opět uspořádali na náměstí. A věřím, že zase o kousek lépe. Jsme přeci zase o něco zkušenější! (úsměv) Předběžně se rýsuje termín 15. – 23. 7. 2017.

Takže vzniká nová tradice – lukostřelba na náměstí?
Rádi bychom. Chceme být světoví a své město ve světě co nejlépe prezentovat.

Na závěr bych se dotknul ještě jednoho tématu, a to souznění filmového festivalu Novoměstský hrnec smíchu a Světového poháru?
Ukazuje se, že na tak malé město to není úplně dobré, ať už vzhledem k ubytování, parkování, propagaci ve městě nebo i třeba divácké kapacitě. Snažili jsme se přitáhnout rodiče s dětmi na náměstí jak na lukostřelbu, tak děti na doprovodný program při dobývání dětského hradu, skákacího hradu, malování na obličej, potisk triček motivy z linorytu, korálkování, výroby ozdobných placek, sprejování; k tomu živý koncert kapely v pátek na hřišti a dalších dvou v sobotu a v neděli na náměstí. Vstupy zadarmo a dětské výrobky jen za cenu materiálu. A návštěvnost jsme si slibovali větší, přestože jsme si dali práci s rozsáhlou propagací.

Máte zhruba představu, kolik lidí přišlo na náměstí po oba víkendové dny?
Samozřejmě tam bylo mnohem více lidí, než by přišlo na stadion. V sobotu to bylo určitě 500 – 600 diváků, v neděli možná jednou tolik. Kromě světové lukostřelby jsme připravili v podstatě minifestival tří živých koncertů pod širým nebem. Leckde se platí vstupné. My to měli zadarmo včetně koncertu amerického bluesmana Chrise Bergsona nebo domácích skvělých Pink Floyd Revival. Nemohu nepřemýšlet, co více bychom ještě potenciálním divákům měli nabídnout…

Na úplný závěr. Máte ještě něco na srdci, co zde nezaznělo a rád byste zmínil?
Pro město, věřím, jsme touto akcí a mj. i internetovým přímým přenosem dokázali udělat dobrou celosvětovou reklamu, čímž, jak doufám, jsme se městu odvděčili za výbornou spolupráci při přípravě a realizaci projektu. Vůbec chci všem, kteří se na přípravě a průběhu jakoukoliv měrou podíleli, poděkovat. Musím říci, že jsem hrdý, že mohu ve Sportovním klubu koordinovat už po mnoho let skvěle sehraný tým, který dokáže takovéto akce a že jsme schopni do „svého" týmu pro takto náročné projekty přibrat další šikovné, iniciativní a spolehlivé pracanty. (mr, dav)