VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snová sezona novoměstské atletiky je minulostí

Nové Město nad Metují - Sportovní klub Nové Město nad Metují má za sebou jednu z nejnáročnějších a také nejúspěšnějších sezón ve své historii.„Z hlediska individuálních výkonů byla opravdu tato sezona jedna z nejlepších v historii našeho klubu,“ má jasno trenér Aleš Žďárský.

10.11.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Zdeněk Plachý

Kromě toho, že ženy na jedničku obstály v nejvyšší domácí soutěži po boku věhlasných a reprezentanty napěchovaných oddílů, Sportovní klub se také oblékl do pořadatelského hávu a uspořádal několik prvotřídních akcí. „Jestli jsem z něčeho nadšený, je to ta skutečnost, že máme tak veliký tým lidí, kteří jsou schopní a ochotní náročné akce spoluorganizovat. A je jedno, zda je to v těch nejmenších roličkách od dětí, které nosí oblečení závodníků při mítinku od startu do cíle, až po lidi, kteří zajišťují režim při závodech na dráze. Jsou dost složité věci, kterým musejí rozumět, aby všechno fungovalo,“ říká ALEŠ ŽĎÁRSKÝ, trenér a ředitel mítinku Velká Cena Nového Města nad Metují.

Většina hodnocení začíná obligátní otázkou týkající se spokojenosti či nespokojenosti s uplynulou sezónou. Neudělám tedy výjimku a táži se na totéž.
Určitě spokojenost, ale to nejde zhodnotit takto krátce.

V pořádku. Že ženy bojovaly v Extralize družstev je většině čtenářů sledujících Náchodský deník více než jasné, to že obsadily šesté místo, by měla většina těch pozornějších vědět také, ale nevíme, jak se to zamlouvalo vedení oddílu a vám, jako trenérovi většiny z nich?
Pokud bych tedy měl začít s hodnocením vystoupení našich holek v Extralize, která pro nás byla premiérová, tak musíme být rozhodně spokojeni. Víc než spokojení.

Po prvním závodě jsme se bavili o tom, že jste vlastně vydělali na novém modelu, který ne každý z oddílů pochopil.
To je zčásti pravda. Nový model, který některá družstva kritizovala, přinesl spoustu otazníků i spoustu pozitivních věcí. Mezi ty pozitivní určitě patří fakt, že se boduje za sportovní výkon podle Maďarských tabulek a nikoliv podle umístění. My jsme nakonec skončili ve skupině šestí, což jsme nečekali. Ve skrytu duše jsme doufali v sedmé místo s tím, že nebudeme muset bojovat o záchranu.

Díky tomu, že jste skončili šestí, týkala se vás i finálová část na Julisce, kde už se ale závodilo podle jiných pravidel.
Na Julisce se bodovalo za umístění, tedy už ne podle Maďarských tabulek, navíc každé družstvo mohlo postavit do disciplíny jen jednoho závodníka, což přineslo trochu rozpaky.

Jaké?
Třeba v soutěži oštěpařek startovaly pouze čtyři závodnice. Některé oddíly totiž kvalitní oštěpařku vůbec nemají nebo nechtěly házet v konkurenci proti Báře Špotákové, což byl i náš případ. Naše vícebojařka Broumová, které je 16 let, hází kolem 32 metrů, ale připadlo nám to trochu nedůstojné, aby házela proti Báře, která umí hodit 70 metrů. Z tohoto důvodu jsme nechtěli soutěž znehodnocovat, a nakonec to dopadlo tak, že čtvrtým nejlepším hodem byl výkon 33 metrů diskařky Věry Cechlové.

Takže když se vrátíme na začátek našeho rozhovoru s vystoupením žen v Extralize vládne spokojenost?
Naprostá. Máme zajištěný ročník 2012. Soupiska závodnic na příští rok vyjde z letošního základu a pokusíme se družstvo posílit. Soutěž je hezká, podle mého zajímavý model, který přinesl rozčeření stojatých vod.

Necháme tedy už Extraligu stranou a jdeme dál. Sportovní klub se zviditelňoval i na domácích šampionátech. Můžete trochu připomenout nejlepší výsledky novoměstských závodníků?
Na mistrovství juniorů a dorostů jsme skončili, co se týká medailové úspěšnosti, hned za domácím SSK Vítkovice, což jsme nikdy nezažili. Měli jsme devět medailových umístění. Jsme si vědomi toho, že třeba medaile z chodeckých disciplín jsou tak trochu medaile levnější, chodců a chodkyň není mnoho. Nicméně všechny oddíly tu možnost mají a my máme výhodu, že se chůzi u nás David Šnajdr věnuje.

Ne že bych vám chtěl nadržovat, ale v chůzi se asi devět medailí, které jste tam posbírali, nerozdávalo?
Právě jsem chtěl ve výčtu pokračovat. V Ostravě skvěle závodila Alena Ulrichová, kterou vítězství na 800m dorostenek katapultovalo do elitní společnosti v kategorii 17letých. Ona před tím ještě vyhrála mezistátní utkání v Maďarsku a díky těmto dvěma výsledkům byla nominována na EYOF (European Youth Olympic Festival) do Turecka. Tam obsadila lichotivé dvanácté místo v konkurenci závodnic ze 40 zemí. Další super výkony předváděla Pavla Rousková, která vytvořila krajský rekord na čtvrtce, na juniorském mistrovství v Ostravě byla bronzová. Vynikající byla také Míša Drábková, která byla v Ostravě zlatá na patnáctistovce. Obě s Pavlou se zároveň nominovaly na mezistátní utkání do Chorvatska. Další medaili, bronzovou, přidal v kladivu Jan Král, štafeta 4x400m (Vlčková, Ulrichová, Drábková, Rousková) byla zlatá a třetí skončila v dálce za skvělých 559cm Míša Broumová. Nerad bych, aby zaniklo, že za úspěchy Míši Drábkové stojí David Šnajdr, Honzu Krále trénuje jeho maminka Radka a Dušan Král.

Pojďme k dospělému šampionátu.
Z mistrovství mužů a žen v Brně, které proběhlo za neatletického, chladného a deštivého počasí, jsme dovezli tři medaile. Míša Drábková vyhrála stýpla (3000m př. pozn. red.) zaběhla skvělý čas 10:38,45 a splnila tím i limit na ME juniorek. Pavla Rousková byla třetí na čtvrtce další krajský rekord 56,73 a štafeta na 4x400m dosáhla také na skvělý bronz. Lepší byly jen štafety USK a Slavie Praha. Skvěle opět skákala Míša Broumová, která si vytvořila osobák 563cm a mezi ženami skončila osmá. Na šampionátu dvaadvacítek v Písku skončil Jan Král v kladivu v osobním rekordu šestý, štafeta 4x400m žen završila skvěle sezónu byla stříbrná a dokompletovala medailovou sbírku.

Když tak poslouchám jednotlivé výkony, nedá mi, se nezeptat. Patřila tato sezóna k nejlepším v historii oddílu?
Z hlediska individuálních výkonů byla opravdu tato sezóna jedna z nejlepších v historii našeho klubu. Srovnatelné je to možná s lety 95, 96 nebo 97, kdy za nás závodili Patrik Landmesser nebo Jiří Malysa, mezi ženami tam vyčnívaly mladé dorostenky a juniorky Václavková, Lochmanová, Kalousová, Borůvková, Ansorgová, které vozily medailové úspěchy a dorostenky tehdy získaly titul mistryň ČR v soutěži družstev.

Dobrá, už jsme probrali Extraligu družstev, domácí šampionáty a do výčtu nám schází pozice oddílu jako pořadatele akcí. Můžete se ohlédnout za těmi největšími?
Kromě těch menších jsme letos pořádali tři akce, které byly zcela zásadní. V červenci to byla Velká cena Nového Města nad Metují, která byla součástí České extraligy 2011. Příprava takové akce probíhá zhruba od září, kdy se domlouvají termíny, abychom nekolidovali s nějakým důležitým závodem. Je nám pochopitelně jasné, že nemůžeme pomýšlet na účast Bolta a podobných hvězd, ale můžeme pomýšlet na české, polské, rakouské a po letošku i japonské či jamajské špičky nebo na závodníky, kteří se ucházejí o starty na mistrovství světa a potřebují splnit účastnický limit. Z letošní akce jsme byli hodně nadšeni, nejenže se podařila velmi dobrá sportovní úroveň, ale akce se povedla i po stránce společenské, protože se přišlo podívat velké množství diváků. Za to bych chtěl divákům v Nové Městě poděkovat, myslím, že jsme pro ně připravili hezký sportovní zážitek.

Další akce, kterou jste organizovali, a byla cílena na ty úplně nejmenší, byla Atletika pro děti. Přibližte ji trochu?
Jak už napovídá název, jde o akci, kdy si rodiče s dětmi mohou vyzkoušet základy atletických disciplín na barevných pomůckách a hračkách. Letos, právě před MČR žactva, kdy jsme tuto akci zorganizovali ve spolupráci s Českým atletickým svazem za podpory jedné regionální firmy a našich klubových členů, přijelo do Nového Města na 500 dětí z Náchoda, Hronova, České Skalice i Nového Města a jeho okolí. Zorganizovali jsme to tak poutavě, že k nám v dalších týdnech přišlo zhruba 40 zájemců do atletické přípravky pro děti od 3 do 7 let. Od 13. září jsme tedy rozjeli s kvalifikovanými trenérkami Evou Vítovou a Soňou Párovou atletickou přípravku.

To máme druhou akci a teď k té poslední významnější, mistrovství republiky žactva.
MČR žactva se zúčastnilo více než 400 atletů a dva dny to na stadionu doslova vřelo. Závody už mají velmi solidní sportovní úroveň, startují lidé, kterým je 14 a 15 let a od ledna ti patnáctiletí přecházejí do kategorie dorostu. Navíc připravit vše logisticky a dle požadavků technických delegátů, zabralo dobu přibližně stejnou, jako organizace Velké Ceny. Pro náš tým organizátorů další obrovská prověrka dopadla výborně. Na MČR proběhla i závěrečná nominace českého výběru pro mezistátní utkání s družstvy Slovenska, Slovinska, Chorvatska a Maďarska. Takže velmi důležitý závod.

Obrazem spokojenosti či nespokojenosti ale nejsou vždy vyjádření pořadatelů, ale přímých účastníků. Jak jste obstáli v tomto směru?
Musím říct, že až na výjimky k nám chodily kladné ohlasy. Přišly k nám dva dopisy od delegáta ČAS i od technického delegáta mistrovství republiky. Oba nás chválili a používali superlativy. Určitě nás to velice potěšilo, jsou to odborníci, kteří by si ten názor mohli nechat pro sebe, ale tím, že nám napsali pochvalu, naznačili, že to asi skutečně bylo hodně dobré. Ale i my z toho máme dobrý pocit, a jestli jsem z něčeho nadšený, tak je to ta skutečnost, že máme tak veliký tým lidí, kteří jsou schopní a ochotní náročné akce spoluorganizovat. A je jedno, zda je to v těch nejmenších roličkách od dětí, které nosí oblečení závodníků při mítinku od startu do cíle, až po lidi, kteří zajišťují režim při závodech na dráze. Jsou to dost složité věci, kterým musejí rozumět, aby všechno fungovalo. A právě atletky a atleti, kteří jezdí na závody, se ujali této role. Je pravda, že to pak ovlivnilo částečně jejich výkonnost v září, protože jsme je prakticky nenechali oddechnout a hned na to měli závodit.

Doslechl jsem se, že existují i hodnocení mítinků z pohledu výkonů?
Je to pravda. Počítají se z pěti ženských a pěti mužských disciplín vždy tři nejlepší výkony a z nich se poté sestavuje tabulka. My jsme vlastně skončili hned za Zlatou tretrou a Memoriálem Josefa Odložila na třetím místě se ziskem 33642 bodů. Za námi skončily mítinky jako Praga Academica (33314 bodů), mítinky v Praze, Pardubicích, Olomouci či Táboře. Je ale zase pravda, že Táborští měli smůlu na počasí, které se na tom hodně podepsalo a nám naopak přálo, ale to je prostě atletika…

Autor: Michal Rojšl

10.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

JULIUS BUDAJ se narodil 10. října 2017 ve 22.50 hodin. Jeho míry byly 2620 gramů a 46 centimetrů. Šťastní rodiče Barbora Budajová a Julius Samo jsou z Náchoda.
11

Právě jsme se narodili - říjen 2017

Velké Poříčí i Provodov to měly o fous

Náchodsko - Stoprocentní byl ve víkendovém kole fotbalové I. B třídy regionální trojlístek.

FOTO: Od opeřenců až po vysazení břízy

Česká Skalice - Letošní ročník Slavnosti stromů ve Vile Čerych v České Skalici se opravdu vydařil.

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Náchodsko - Fotbalisté Náchoda nebudou na třetí říjnový víkend vzpomínat v dobrém.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Demokracie má díky volbám své vzrušující momenty, jakkoli by je v politice hledal možná jen masochista. V Královéhradeckém kraji voliči o víkendu dopsali příběh, který se začal vyprávět přesně před rokem po skončení krajských voleb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení