VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sportovní gymnázium a jeho osud: Být či nebýt?

Jilemnice, Náchodsko /ROZHOVOR/ -Jaký osud čeká školu, která v současné době vychovává i některé nadějné atlety Sportovního klubu Nové Město nad Metují?V poslední době se opět intenzivně hovoří o tzv. optimalizaci školství.

28.1.2011
SDÍLEJ:

Jiří ŠormFoto: Oldřich Braun

Na pozadí klesajícího počtu žáků a úspor státního rozpočtu jsou na tom, zdá se, nejvíce „bity“ výběrové školy s uměleckým nebo sportovním zaměřením, které jsou finančně, co se provozu a vybavení týče, náročnější než „běžné“ školy a navíc se u nich předpokládá výběr talentovaných žáků.

Od těchto škol se očekává jakási „přidaná“ hodnota ke standardnímu vzdělávání, a proto nemusejí být finanční a demografické hledisko vždy směrodatné. Své o tom vědí na Gymnáziu a střední odborné škole, známější spíše jako sportovní gymnázium, v Jilemnici, které vychovává i některé mladé atlety Sportovního klubu Nové Město nad Metují. Na situaci gymnázia jsme se zeptali ředitele Jiřího Šorma.

Jste nejstarším sportovním gymnáziem v bývalém Československu, letos škola oslaví 35 let své existence. A přesto zazněly z krajského úřadu v Liberci hlasy o rušení oboru. V jaké kondici škola je?
Škola má 400 žáků, z toho sportovní gymnázium 80 ve čtyřech třídách. Zaměstnáváme 61 zaměstnanců, z toho je 36 přepočtených pedagogických úvazků (včetně deseti trenérů na 8,5 úvazcích). Škola už jednou „optimalizací“ prošla za mých předchůdců v letech 2005-2006, kdy došlo ke sloučení SPŠ textilní s gymnáziem a sportovním gymnáziem. Jedním z pozůstatků sloučení je šest zastaralých budov, jejichž provoz je pro nás resp. zřizovatele velmi nákladný. Žáci i kantoři musejí denně několikrát přecházet mezi budovami, což komplikuje výuku. Na druhou stranu můžeme ale s nadsázkou říci, že si přecházením udržují dobrou kondici jak žáci, tak i pedagogové.

Jste sportovním gymnáziem, jaké „obory“ tedy vaše škola nabízí?
Vzdělání v oboru sportovní příprava nabízíme ve sportech atletika, běh na lyžích, biatlon, skok, severská kombinace, alpské disciplíny a snowboarding. Tradičně naši školu proslavují zejména zimní sporty. Např. na olympijských hrách vloni ve Vancouveru startovalo hned jedenáct našich žáků nebo absolventů: skokani Koudelka s Hájkem a Maturou, biatlonisté Vítková, Zvařičová, Rezlerová, Vejnarová a Soukup, sjezdař Trejbal nebo sdruženáři Slavík s Kutalem. Z dřívějších olympijských medailistů např. skokan Goder a běžkyně Jeriová-Pecková. Nicméně vzhledem k věkové skupině našich studentů připravujeme reprezentanty především pro juniorská mistrovství světa, Evropy, světové a evropské poháry, olympiády mládeže a mezistátní utkání … Napříč kmenovými sporty se naši žáci každoročně účastní také juniorského štafetového maratonu v rámci PIM a devětkrát družstvo stanulo na bedně, z toho třikrát vyhrálo.

Vaše škola je výběrová, sporty, které nabízíte jsou náročné na materiál, peníze, klimatické podmínky i čas. Dá se to všechno vůbec skloubit, aby to fungovalo?
Vedle objektivních podmínek, které jste uvedl, jsou pro nás důležité také zdravotní a morálně–volní předpoklady žáků, zázemí jejich rodin a domovských klubů. Ale i úzká spolupráce s příslušnými sportovními svazy a resortními středisky vrcholového sportu. Bez celého komplexu služeb a podmínek nelze špičkové závodníky vychovávat. A jednou z veledůležitých podmínek je i vzdělávání, aby nám ze sportovců nerostla „švihadla“. Kombinace toho všeho představuje nasazení v podstatě od rána do večera, sedm dní v týdnu, po celý rok a to jak žáků, tak i trenérů, kantorů, vychovatelů na domově mládeže a vedení školy. Tj. přes týden škola a tréninky, o víkendech zpravidla závody, poměrně častá soustředění, když se žáci zrovna neučí, nebo netrénují, tak chodí po doktorech nebo na regeneraci… Trenéři mají za svěřence na akcích zodpovědnost doslova non-stop, žáci si zase neustále zpětně doplňují učební látku. Uvědomte si, že žáci mají vedle stejného počtu zhruba 33 hodin týdně v rozvrhu jako klasická gymnázia ještě v průměru 16 hodin. sportovního tréninku navíc! Každopádně výstupy (maturita, přijímací zkoušky na VŠ) mají sportovci shodné s nesportovci. Je to náročný a nákladný systém, ale funguje to, o čemž svědčí i naše výsledky. Sportuchtivých a schopných dětí ubývá zejména v individuálních, vytrvalostních disciplínách, na které se zaměřujeme zrovna my. Přesto sport i studium držíme na vysoké úrovni.

Škola je v podstatě na venkově. Jak se daří ji naplnit žáky a přesvědčit zřizovatele o jejím zachování?
Zřizovatele se snažíme přesvědčit výsledky jak studijními, tak sportovními. A v současné době máme v připomínkování zásadní analytický a koncepční materiál jako strategický dokument školy, který předložíme Krajskému úřadu Libereckého kraje. Na koncepci mj. úzce spolupracujeme s vedením města Jilemnice, které se za nás jednoznačně postavilo.

Naplněnost sportovních tříd v počtu 20 žáků na ročník, jedná-li se o individuální sporty, navíc na venkově, není vůbec špatná. Podmínky pro trénink jak v létě, tak v zimě, venku i pod střechou, jsme si tu za ta léta vytvořili skoro ideální. Já vím, že by se mnou někteří Jilemničtí možná nesouhlasili, protože „doma nejsi nikdy prorokem“, ale vím z reakcí jiných trenérů a závodníků, kteří sem jezdí na soustředění, že nám polohu Jilemnice, její vybavenost, klimatické podmínky málem závidí. Je pak především na trenérech, aby o tom přesvědčili mladé sportovce, jejich rodiče, trenéry, kluby. Jenom z jilemnických dětí sportovní gymnázium nenaplníme .Ze sportů na škole jsou v poslední době na výrazném vzestupu atletika a sjezdové disciplíny včetně snowboardingu a to jak početně, tak i výkonnostně.

Zmínil jste nově zpracovanou koncepci školy. Můžete zmínit její hlavní body?
Zásadně vycházíme z demografických údajů a kvalifikovaných odhadů pro příštích 15 let co se týká porodnosti, počtu obyvatel, spádových oblastí, dostupnosti Jilemnice, situace středních škol v přilehlých regionech, zájmu o sport v Jilemnici včetně efektivity Sportovního střediska při ZŠ, zájmu o studijní obory, a samozřejmě z dlouhodobého záměru LBC kraje. V koncepci jsme zohlednili i požadavky na úroveň vzdělanosti v EU. Samozřejmě jsme museli přihlédnout také k ekonomickým aspektům celkové optimalizace školství. Naším nesporným argumentem je vedle sportovní a studijní úspěšnosti také uplatnitelnost našich absolventů. Až budeme mít materiál dostatečně opřipomínkován, vyvěsíme jej na web školy. Zatím nás nikdo neruší ani neslučuje. Krajský úřad jen „vypustil balónek“, který nás vyburcoval k hloubkové analýze a sebereflexi, což nyní vidím jako prospěšné. Však ono se říká: Všechno špatné je k něčemu dobré.

Dotýká se Sportovního gymnázia nějak také nejnovější vývoj situace v českém sportu?
Podfinancování sportu u nás, zejména práce s mládeží a činnosti základních článků péče o děti a mládež, občanských sdružení, jejich sportovišť, škol apod. je dlouhodobým problémem. Vím z praxe, že o peníze na platy, pohonné hmoty, pronájmy, na provoz a údržbu sportovišť, na pořadatelství soutěží vedou stovky mých kolegů v celé republice denně mnohdy až nedůstojná jednání. Kauza Sazky a ČSTV tento problém vytáhla na světlo zájmu médií a vládních institucí. Na pozadí nejaktuálnějšího vývoje financování sportu v ČR jako celku je nutné o to více podporovat sportovní gymnázia jako nezbytný článek systému péče o talentovanou mládež. Jinak by české sportovní reprezentaci hrozil generační výpadek a mnohde doslova „bílá“ místa na sportovní mapě ČR. Do hry ale vstupují další významné faktory jako např. prevence sociálně patologických jevů, zdravý životní styl a všestranný rozvoj osobnosti. Už od starého Řecka se symbióze vzdělání a fyzické zdatnosti říká kalokagátia. Sportovci jsou při odchodu z naší školy přes veškeré komplikace, které jsme zmínili, do dalšího života připraveni zvládat stresové situace, pracovat v náročnějších podmínkách, jsou vytrvalejší, systematičtější, odolnější. A někteří k tomu přivezou i medaile z vrcholných sportovních akcí a proslaví naši vlast. Jsem přesvědčen, že za to naše práce a práce sportovního gymnázia nejen v Jilemnici rozhodně stojí.

Autor: Michal Rojšl

28.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení