Jak byste stručně hodnotil letošní sezonu?
Rozhodně jako velmi úspěšnou. Stal jsem se spolu s českým družstvem mistrem světa v MS družstev, povedlo se mi halové mistrovství republiky, kde jsem se stal mistrem ČR a ve venkovním republikovém mistrovství jsem skončil celkově druhý.

Vezmeme to tedy od vašeho největšího úspěchu, kterým bylo mistrovství světa.
To se konalo koncem září v Andoře a poprvé v historii se závodů zúčastnili zástupci všech kontinentů světa. Bylo to velmi obtížné, jelo se ve vysoké nadmořské výšce, ale i tak to byl závod, jehož výsledek se zapíše do historie českého trialu velkým a zlatým písmem.

Tedy konkurence jako hrom?
Tak to rozhodně. O to víc nás tento úspěch těší, vždyť jsme vyhráli v konkurenci asi osmadvaceti týmů.

Čím to, že jste pokořili i trialové velmoci, týmy, které měly ve svém středu mistry světa doby nedávno minulé nebo současné?
Hlavně je to o vyrovnanosti všech členů, v každém týmu jedou čtyři nejlepší jezdci z každého státu. Je pravda, že konkurence má většinou obrovské individuality, ale dát dohromady stabilní čtveřici, je pro ní hodně složité. Když dají, jede často každý na své triko, nejsou to týmoví hráči. U nás byla skvělá parta, to byla naše síla.

Už samotná sezona, na jejímž konci bylo právě povedené mistrovství světa, ale začala hodně slibně?
To ano, v březnu se jelo na pražském výstavišti halové mistrovství republiky, které jsem vyhrál.

Bylo to z vaší strany vítězství přesvědčivé?
Rozhodně ano. Nechci se nějak chvástat, ale tam jsem jel v takové pohodě, že na mě nikdo neměl. Závod se jel v pátek i v sobotu a po oba dny jsem s přehledem vyhrál. Byla to pohoda.

Tedy slušný základ pro novou sezonu?
Samozřejmě, pokud se povede začátek, člověk si hned více věří, takže již před startem venkovní sezony jsem tušil, že by to nemuselo být vůbec špatné ani venku.

Což se také potvrdilo v prvních závodech, které se jely v Kramolíně?
Tam jsem nestačil pouze na venku velmi silného Martina Křoustka a skončil dvakrát druhý.

Další závod se jel v Břežanech, ale tam to nebylo už tak slavné?
Tam mi hlavně nešel druhý úsek a tak mě kromě Martina Křoustka školil také reprezentační kolega Petr Mašek. Tady jsem neměl dobrou formu, celý víkend jsem se hledal.

Dalším v pořadí byl Jinín, proti kterému jsou vždy nějaké výhrady?
Za to si ale mohou místní pořadatelé sami. Už jsme to jednou probírali a nemá cenu se k tomu vracet. Prostě těmito závody jsem byl naprosto znechucen. Pořadatel dělá z mistrovství republiky frašku.

Pravým opakem byl další podnik, a to v Ouběnicích?
Ano, tady byla vidět snaha pořadatelů, sice se ještě našlo několik nedostatků, ale věřím, že pro příště už budou odstraněny. V Ouběnicích jsem měl ale veliké trable s motorkou. Celý týden před tím jsem ji ladil s tím, že ji v Ouběnicích při tréninku vyzkouším a doladím. Bohužel na to nedošlo a až při závodě jsem zjistil, že nechce jet pod plným plynem do kopce. I přesto všechno jsem skončil jak v sobotu, tak o den později druhý. I když škoda, mohlo to tady být lepší.

Před zaslouženou dovolenou ještě přišly závody v Jablonci, kde to opět na nejvyšší stupínek nevyšlo?
V sobotu jsem jel naprosto vyrovnaně s Martinem Křoustkem, bohužel jsem pak pokazil jeden úsek, což rozhodlo o mém druhém místě. O den později mi rozhodčí přidělili nesmyslně pět trestných bodů, zbytek závodu jsem tedy už odjel jen z povinnosti a nakonec to k mému překvapení stačilo na třetí místo.

Po letní přestávce už přišel pouze Tanvald s Kyselkou a republikové mistrovství bylo za vámi.
Co se týká Tanvaldu, tam jsem skončil po oba dva dny druhý a byl jsem vyhlášen smolařem víkendu. V sobotu jsem měl stejně bodů jako vítěz a rozhodovalo pomocné kritérium. Na to jsem v sobotu prohrál a skončil tedy druhý. V neděli jsem měl stejně bodů s Pavlem Balašem a pomocné kriterium, na které jsem opět prohrál, mne odsunulo na třetí místo. Tady to byl dost smolný víkend. V Kyselce se mi nedařilo a skončil jsem dvakrát třetí a musím přiznat, že jsem v těchto závodech na Martina Křoustka ani Pavla Balaše neměl. Byl konec sezony a já měl jisté druhé místo v celkovém pořadí. Tudíž ani motivace nebyla veliká, o nic mi v podstatě už nešlo.

Prý jste se po konci trialové sezony ještě zúčastnil jednoho závodu mistrovství České republiky v cyklotrialu a závodu do vrchu v Chýnově u Tábora?
Jojo, po osmi letech jsem sedl na cyklotrialové kolo a rozdal si to s kluky, se kterými jsem dříve závodil. Odešel jsem z cyklotrialu před deseti lety, měl jsem v kapse 11 titulů mistra ČR, tři stříbrné medaile z mistrovství světa, titul mistra Evropy, neměl jsem motivaci. I když jsem na kole v podstatě 10 let pořádně neseděl, tak i tak jsem ujel v tomto závodě 4. místo. Bylo fajn být s kamarády, byl to víkend hodně o pohodě, klidu a přátelství. V Chýnově jsem jel a skončil druhý. Tady jsem byl handicapován dvoutaktním motorem svého stroje, porazil mne Martin Křoustek na čtyřtaktu. Při jízdě do kopce, kdy se jede na čas, je kroutící moment těchto dvou strojů nesrovnatelný.

Prošli jsme postupně celou sezonu, ale přece jen jsme na jeden závod zapomněli…?
Jasně, bylo to mistrovství Evropy, které se jelo v Tanvaldu. Na závody jsem jel prakticky hned z dovolené bez jakéhokoliv tréninku, i přesto jsem skončil desátý, což jsem absolutně nečekal. Tady mi jel doprovod kamarád Petr Kohoutek, neboť táta jako můj standardní doprovod nemohl. I tak se mi s Petrem jelo skvěle a byl to zážitek zakončený dobrým výsledkem.

Teď máte po sezoně, co ta další?
Protože jsem předpokládal, že bude zima, a to znamená sníh a mráz, tak jsem prodal motorku a začal jsem s fyzickou přípravou. Nová motorka by mi měla dorazit v průběhu ledna. Půjde opět o značku Beta, měl by to být tovární prototyp a znovu dvoutakt. Čtyřtakt je u Bety ve vývoji, chce to ještě čas, abych mohl i čtyřtaktu věřit.

Co vás čeká příští rok?
Těžko říci, jestli jako družstvo pojedeme opět svět, já se budu chystat na republiku, na Evropu a potom se uvidí. Možná si dám nějaký závod mistrovství světa, uvidíme. V únoru pojedeme potrénovat celá parta do Španělska a pak nějak se rozhodnu. Sezona 2008 byla úspěšná a v roce 2009 si chci užívat. Táta si koupil silniční motorku a tak chci s ním cestovat. Cíle sportovní jsem si splnil, teď je na řadě si užít život… Dokud to jde.

Chtěl byste na závěr někomu poděkovat?
Samozřejmě rodině, bez ní by to nešlo. Ať je to tátovi, mamce, přítelkyni – zkrátka všem. Samozřejmě partnerům, ať je to SVOFE, Motopalič či další. Dále taky fanouškům, velikým fanouškem je můj synovec Matěj Hovádek, už teď miluje ve 2 letech motorky a věřím, že půjde v mých stopách. A všem lidem, kterým v žilách místo krve teče benzín chci popřát úspěšný rok 2009. A těm ostatním pochopitelně také.