Do závodů se kvalifikovalo také osm zástupců plaveckého oddílu Delfín Náchod, tentokrát bez zraněného Josefa Matyáše, který měl z loňska obhajovat pět medailí.
Kompletní sadu medailí a dva splněné limity na ME v krátkém bazénu v Dánském Herningu vybojoval 19letý Pavel Janeček. Svoje letošní vedoucí postavení v tabulkách mužů na 400m polohově potvrdil mistrovským titulem a časem 4:15,46, kterým splnil B limit ME.
Na poloviční trati byl znát rychlostní výpadek v tréninku a výsledkem je třetí pozice v ČR. Stříbro na 200m volný způsob má punc dalšího splněného limitu ME za osobní rekord v čase 1:48,15 hned za dorosteneckým mistrem Evropy Janem Mickou.
Martina Ulmanová předvedla po roce velké zlepšení a loňskou 14. pozici na 200m motýl vylepšila až na finálovou účast mezi starším dorostem a krásné 5. místo za čas 2:33.32. Navíc dohmátla šestá na poloviční trati.
Dvakrát se podařilo dostat do finále ve stejné kategorii také Štěpánu Remešovi, jehož nejlepším výkonem byla také motýlkářská dvoustovka a šesté místo v ČR za 2:16,18. V náročné disciplíně 400m polohově byl Remeš devátý.
Svoji premiéru na národním dorosteneckém šampionátu si odbyl na trati 200m prsa Kryštof  Kinl, který z dopoledních rozplaveb postoupil do odpoledních finálových bojů, kde obsadil  mezi staršími dorostenci osmé místo.
Příslibem do budoucnosti je pro Náchodské účast čtrnáctiletých žaček Kramlové, Jermanové  a Felgrové, které ve svých disciplínách byly hodnoceny ve společné kategorii open. Sice se do finálových bojů nedostaly, ale svými osobními rekordy potvrdily stoupající formu před prosincovým žákovským MČR v Kopřivnici.
Tyto tři plavkyně se spolu s Ulmanovou zařadily do elitní desítky v ČR svým štafetovým výkonem na 4x200 metrů volný způsob.  (pj)