Hrálo se v kategoriích ženy a muži, v obou případech nejprve systémem základních skupin a pozdějšího play off.

Do turnaje se nekvalifikovala obhájkyně loňského prvenství Jana Karlecová a obhájce turnaj neměl ani v amatérské kategorii, protože se žádný z neregistrovaných nenominoval. Nechyběl naopak poslední mistr Úpicka a suverén právě skončené Úpické túrky Libor Svoboda.

Ani jedna dáma nevyhrála všechno

V šestkové základní skupině žen byly síly aktérek od počátku více než vyrovnané. Nenašla se jediná dáma, která by vyhrála svých pět zápasů. Play off respektive semifinále si nakonec nezahrály Renáta Ducháčová a Romana Kordová, překvapením skupiny pak byla postupující z druhého místa Kateřina Škrabalová. Právě ta odehrála výborný turnaj a do finále ji nepustila jen těsná prohra 2:3 v semifinále s Pavlínou Kosařovou. Bronz je ale pro ni zajisté velkým úspěchem.

Ve druhém semifinále se taktéž z těsné výhry 3:2 radovala Monika Šlechtová. A když poté ve finále přehrála Kosařovou 3:1, mohla oslavovat premiérový titul. Monika Šlechtová je zároveň nejúspěšnější hráčkou Mistrovství poslední tří let, když vlastní kompletní medailovou sbírku – rok 2013 bronz, 2014 stříbro a nyní zlato.

Mezi muži nastal hon na Svobodu

Pánů bylo přesně šestnáct a byli rozděleni do dvou osmičkových základních skupin. Z nich do play off respektive čtvrtfinále postupovala nejlepší kvarteta. V áčku to byl „hon" na Svobodu, který v celkovém součtu ztratil pouhé tři legy. Přesto jedno střetnutí prohrál – výsledkem 1:2 s Pavlem Kejzlarem. Toto vítězství posunulo do play off Kejzlara ze čtvrtého místa, Svoboda i přes porážku suverénně skupinu ovládl. Čtvrtfinále dále neminulo druhého Ondřeje Vylíčila a třetího Karla Petruse.

Béčko mělo překvapivější rozuzlení. Vítězství v něm totiž slavil Lukáš Beneš. O jediný bod pozadu zaostal druhý Petr Kučera a další dva body ztrácel třetí Ladislav Miščuk. O posledním postupujícím rozhodl vzájemný zápas, když Pavel Bedlivý a Jiří Adam posbírali shodně deset bodů. Radoval se Bedlivý, jež Adama v průběhu zdolal 2:1.

Ve čtvrtfinále ale Bedlivý narazil na nezadržitelného Svobodu, který nepřipustil překvapení a zvítězil 3:1. Síly na svého soupeře neměl ani Petrus, jež podlehl stejným výsledkem Kučerovi, a také Kejzlar, kterého převálcoval 3:0 Beneš. Nejvyrovnanější souboj nabídli Vylíčil s Miščukem, ze kterého vyšel vítězně Miščuk 3:2.

Tento duel se nakonec ukázal jako nejvyrovnanějším v celém play off. Následné semifinále totiž skončily výsledky 3:1 a finálové klání dokonce 3:0. V semifinále to odnesli Kučera s Miščukem a skončili proto bronzoví.

Benešovi došlo ve finále palivo

Ve finále pak zřejmě došlo palivo největšímu překvapení mužského turnaje, Benešovi, čehož využil Svoboda k zisku svého druhého titulu v řadě.

Mistryní Úpicka nebo-li královnou Jestřebích hor je pro letošní rok úpická „partyzánka" Monika Šlechtová a mistrem trutnovský „černý anděl" Libor Svoboda. (ov, mr)