Honza „Tráva“ Trávníček tentokrát nabídne v červenokosteleckém Zahradnictví Trees besedu spojenou s unikátním venkovním promítáním 3D o expedicích na osmitisícovky.

Po necelém roce se vracíte do Červeného Kostelce. Co vás sem opakovaně láká?
Jednoduchá odpověď. Prostě se mi tady u vás líbí. Sice cesta je zhruba stejně dlouhá sem jako do Alp, ale krajinářsky je to tady velkolepé, ale hlavně … Bezva lidi. Po naší červencové projekci bych si rád zalezl na místních „pískách“, pokud ovšem seženeme průvodce či doprovod. Přiznávám se bez mučení, že lezení zde je pro mě moc morálové a mám strach. Takže velice rád a bez jakýchkoliv výčitek se posouvám na druhý konec lana.

V loňském roce jste byl vedoucím desetičlenné Expedice Cho Oyu, která doprovázela nevidomého kamaráda horolezce Honzu Říhu na jeho cestě k vrcholu osmitisícovky. Jak na to vzpomínáte?
Velice pozitivně. Z původní party deseti lidí nás nakonec lezlo na horu deset. Nálada v partě byla výborná, jen občas nastaly nějaké výkyvy ve chvílích, kdy něco nevycházelo podle představ, nebo někdo například onemocněl. Žádná kritická situace ale nenastala. Příjemně mě překvapili i kluci, které jsem z dřívějška neznal moc dobře, jako byl Libor Uher a Mára Novotný.

Jaké to vůbec je provázet nevidomého na osmitisícovku?
Úplně nová zkušenost a velká zodpovědnost. Honza má už dlouholetého spolulezce horského vůdce Davida Knilla, který ho především vedl. Jinak je to ale spolupráce celého týmu – starali jsme se o vynášku věcí do výškových táborů, stavbu stanů, organizaci atd. Každý se zapojil, jak mohl. Bez téhle pomoci by tam ti dva lézt nemohli. Většina týmu navíc chodila pohromadě s nimi, protože Dave by tam sám v případě problému moc nezmohl. Logisticky muselo všechno být pečlivě naplánované už ze základního tábora – kdo co vezme, kdo kde bude spát atd.

Na kopci s vámi byly i dvě holky. Expedice se účastnila vaše přítelkyně Miri Jirková a reportérka Lucka Výborná. Jak si vedly?
Holky na hory patří. Mají lepší schopnost vyhodnotit krizovou situaci, vytrvalost atd. Ale, co vám to tady budu popisovat. Přijďte si „pokecat“ s Miri do Zahradnictví Trees v Červeném Kostelci.

Na co se tedy můžeme 22. července těšit?
Bude se jednat o naprosto unikátní projekci 3D fotek. Budete mít možnost vidět nejen život a lidí v Nepálu a Tibetu, ale naprosto unikátní 3D fotky ze sedmi tisíc metrů nad mořem. Pomocí 3D brýlí, které vám zapůjčíme, se přenesete do světa obrovských hor a konečně si budete moci „osahat“ hloubku a výšku, která se nachází všude kolem vás. Přeneseme vás na svahy Manáslu 8163 metrů nad mořem a taktéž na osmou nejvyšší horu světa Cho Oyu – 8201 metrů nad mořem.

Také se ke mně doneslo, že budete mít s sebou ještě jednoho zajímavého hosta. Prozradíte, o koho jde?
Ano. Projekce je společná s výborným vypravěčem a stereo profíkem Markem Audym, který je náruživý jeskyňář tělem i duší. Jeho část projekce bude jistě velice zajímavá. Přenese nás naopak z těch nejvyšších konců světa do těch nejnižších. Marek je výborný fotograf a máte se tedy na co těšit!

Kdo je Honza „Tráva“ Trávníček?

Patří k našim nejúspěšnějším himalájským horolezcům. V pěti pokusech se mu podařilo vystoupit na vrcholy pěti osmitisícovek, a to včetně dvou nejtěžších – Annapurny a K2. Tyto výstupy absolvoval s Radkem Jarošem a od roku 2016 se svojí přítelkyní Miroslavou „Miri“ Jirkovou.