Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„V deseti letech mi Vendula řekla: Mami já pojedu na olympiádu"

Náchod /ROZHOVOR/ - Svého zástupce má na právě probíhajícím sportovním svátku v Londýně díky triatlonistce Vendule Frintové také Náchod. „Jejím snem je určitě vyhrát, ale je to prakticky nesplnitelné. Když vidím, kde světový triatlon je, když vidím časy i zázemí, tak může těžko pomýšlet na vítězství," říká o ambicích držitelky zatím historicky nejlepšího českého ženského olympijského výkonu v triatlonu její maminka Eliška Frintová. Právě s ní jsme si povídali o dětství i sportovním růstu její dcery i šancích v dnešním olympijském závodě.

4.8.2012
SDÍLEJ:

Vendula FrintováFoto: Aleš Žďárský

Než se začneme věnovat vaší dceři, tak pojďme k vám. Provozovala jste vy nějaký sport aktivně?
Hrála jsem národní házenou, ale protože nikdo nechtěl chytat, šla jsem do branky. A to i přesto, že jsem nosila brýle.

Neberte to osobně, ale to jste asi moc úspěšné být nemohly?
Tak to máte pravdu. Hrály jsme krajský přebor, a když jsme s Náchodem prohráli 1:30, tak jsme měly radost. Na druhou stranu nám ale zase tolik o výsledek nešlo, měly jsme perfektní partu, takže jsme si házenou po této stránce vyloženě užívaly.

Jak dlouho jste se jí věnovala?
Vydržela jsem u ní ještě při studiu na gymnáziu, na vysoké jsem nehrála, ale když jsem byla v šestém ročníku medicíny v Trutnově, tak mě holky přemluvily, protože jim samozřejmě neměl kdo chytat. Když jsem otěhotněla s Vendulou, aktivního sportu jsem zanechala.

Když tedy pomineme házenou, jaký jiný sport je vaší krevní skupinou?
Sjezdové lyžování a také kolo.

Tak to jste mě trochu překvapila, já bych vsadil na běh a plavání, protože vás pravidelně vídávám v cíli běhu Hronov Náchod a párkrát jsem vás viděl i v bazénu se stopkami v ruce?
Při běhu Hronov-Náchodě dělám v cíli jen lékaře a je pravda, že při plavání jsem roky pomáhala jako rozhodčí.

Teď k Vendule. Vím, že začínala s plaváním, jak se k němu dostala?
To je jednoduché. Protože bydlíme na Brance a já nechtěla, aby děti samy přecházely hlavní silnici, tak jsem je přihlásila na plavání. Na cestě do bazénu hlavní silnici přecházet nemusejí. Vendula u plavání zůstala a Ondra (syn pozn. autora) ne.

Kdy přišla u vaší dcery ta změna, že z plavání přesedlala k triatlonu?
K tomu ji tak trochu přivedl můj manžel. On nebyl nikdy registrovaný sportovec, ale běhal v Novém Městě s Liborem Šnajdrem (ředitel SK Nové Město nad Metují pozn. autora) a s kluky Borůvkovými. Pak se z běhu dostal k triatlonu, ke kterému později dovedl i Vendulu…

Ale, povídejte?
Vendula plavala do nějakých šestnácti let závodně, ale už se moc nezlepšovala a začala pošilhávat okolo. V té době ji manžel přihlásil na středeční pohár v triatlonu v Opočně, kterého se sám pravidelně účastnil. A tam ho Vendula porazila o dvě minuty.

Tak to se trochu dokáži vžít do pocitů vašeho manžela, to pro něj musel být těžký úder?
To byl. O několik dní později byl další triatlon v Pardubicích na Hrádečku. Manžel tentokrát jet nechtěl, takže jsem s Vendulou jela já.

Předpokládám, že Vendula vyhrála.
Přesně tak. Shodou okolností tam byl tehdejší trenér juniorské triatlonové reprezentace pan Jiří Seidl, kterého Vendula na první pohled zaujala a po skončení závodu nás oslovil. Vendula se rozhodla, že zkusí triatlon a zhruba za měsíc vyhrála dorostenecké MČR.

Napadlo vás vůbec někdy, že by se mohla podívat na olympiádu?
Ze začátku určitě ne, i když je pravda, že mi v deseti letech řekla: „Mami, já pojedu na olympiádu."

Prosím…?
No ano. Já jí pochopitelně nevěřila a před čtyřmi lety, když na ní jela, tak jsem si řekla, že bych měla smeknout.

A jak se jí v Pekingu líbilo?
Pro ni i pro nás to pochopitelně bylo něco nového, takže jsme z toho byli všichni trochu překvapení olympijské oblečení, různé brožurky, mediální zájem atd.

Jak dlouho se v Pekingu zdržela?
Byla tam asi jen pět dní, ale na to jsou triatlonisté zvyklí. Oni se nikde moc neaklimatizují, protože jeden den přijedou, druhý den se přihlásí na závod, projedou si trať, třetí den se závodí a čtvrtý den se odlétá.

Co jí z minulé olympiády utkvělo nejvíce v hlavě?
Myslím si, že moment, kdy jí Kateřina Emmons ukázala medaile. Na předešlé olympiádě také stihla vidět živě vítězství Bolta a Báry Špotákové. Ale určitě má spoustu dalších zážitků.

A nemohla si pobyt v Číně prodloužit?
Nemohla. Odlety reprezentantů se řídí nařízením MOV. Na olympiádě platí nepsané pravidlo nemáte medaili, jedete po skončení své soutěže za dva dny domů.

Aha…
Teď před Londýnem jsem pochopila, že toto neřídí Český olympijský výbor, ale aby se tam sportovci prostřídali, tak to řídí Mezinárodní olympijský výbor. Letos tam letí prvního a je tam až do ukončení her, aby mohla podpořit mužskou část triatlonového týmu. Muži závodí v Londýně až 7. srpna.

Jak jste vy prožívala její premiérový olympijský závod. Dívali jste se?
Samozřejmě. My ale sledujeme všechny závody. Když závodí v Austrálii, máme tzv. „nocovky". Ve dvě v noci vstáváme a sledujeme internetový přenos.

Jak vůbec vidíte její londýnské šance?
Jejím snem je určitě vyhrát, ale je to prakticky nesplnitelné. Když vidím, kde světový triatlon je, když vidím časy i zázemí, tak může těžko pomýšlet na vítězství. Je pravda, že nyní zlepšila plavání, ale na kole má raději kopce, kde se to roztrhá a v Londýně je to po rovině, takže se s větší pravděpodobností pojede v balíku. Výborných běžkyň je nyní ve světové špičce poměrně dost.

Co by podle vás byl pro ni úspěch?
Do dvacátého místa, aby vylepšila třiadvacáté místo z Pekingu. Shodou okolností tam startovala s třiadvacítkou.

A teď má?
Teď má třicítku a určitě nechce být třicátá (smích).

Koho vy osobě favorizujete?
Výborné jsou Australanky i Angličanky, které jsou navíc doma. Zapomenout nemůžu ani na Američanky. Každá z těchto tří zemí má ve startovní listině plný počet tří závodnic a některé dokonce i domestiky, takže si mohou v závodě i pomoci.

Já myslel, že na olympiádě jede každý za své?
V podstatě ano, ale některé země zvolily možnost nominovat do závodu pomocníky svých žhavých kandidátů na medaili.

Takže si mohou pomoci i naše holky?
Určitě ne, to jsou rivalky.

Kde si myslíte, že se bude závod žen rozhodovat?
Možná už na kole, protože na něm holky docela dost padají a vzhledem k tomu, že londýnská trať je velmi technická a pokud bude pršet… V současné době jsou v triatlonu vždy v první skupině i výborné běžkyně, tudíž pozdější vítězky.

Když byste měla svou dceru charakterizovat, jaká vůbec je?
Určitě je tvrdohlavá, ale i díky tomu dokázala to, co dokázala.

Pokud vím, tak má za sebou úspěšně i vysokou školu. Jak to zvládala v kombinaci s vrcholovým sportem?
V prvních ročnících gymnázia chtěla studovat jazyky, ale ve čtvrtém ročníku ji pohltila genetika a o výběru budoucí školy bylo rozhodnuto. Úspěšně absolvovala Přírodovědeckou fakultu UK se specializací antropologie a genetiky člověka.

Měla tedy aspoň nějaký individuální plán?
Zkusila se na něj zeptat, ale s tím nepochodila, takže neměla žádné úlevy. Na magisterském studiu už se dalo leccos dohodnout. Školu měla končit těsně před Pekingem, ale obhajobu diplomové práce si raději odsunula na podzim. Po Pekingu ji navíc Karlova Univerzita vyznamenala a dala jí i finanční odměnu za dobrou reprezentaci.

Myslíte, že se jednou bude věnovat oboru, který vystudovala?
Tak to netuším. Je pravda, že Vendula velmi tíhne k zemím, kde je moře, a hodně si oblíbila Austrálii. Takže uvidíme, kde nakonec skončí a co bude dělat.

Autor: Michal Rojšl

4.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení