Však také trenér mužstva Jaromír Bílý potvrdil, že rivalské souboje prožívá mnohem více než ostatní prvoligové duely.

Trenére, jak vy jste spokojen s výkony mužstva v první polovině tohoto ročníku?
Samozřejmě bodově i herně to mohlo být mnohem lepší. Spíš panuje zklamání z pouhých čtyř bodů. Rozhodně máme na čem pracovat. Třeba když vezmu první poločasy, tak ty nám šly výborně. V nich jsme možná na čele tabulky. Závěry zápasů nám ale moc nevycházely. Každopádně spíš panuje zklamání.

Našel byste v paměti zápas, který byl z pohledu Náchoda nejpovedenější?
Určitě derby s Jičínem B. To byl náš nejlepší zápas, ať co se týká obrany, tak i hry v útoku.

Na které utkání byste naopak raději zapomněl?
Zápas ve Zlíně. My tam vedli už rozdílem šesti branek a pouze vlastními chybami a několikaminutovým herním výpadkem jsme smolně prohráli o gól.

Ozdobou I. ligy jsou už několik let východočeská derby. Vnímáte jejich důležitost a atraktivitu jinak než zbylé „všední“ duely?
Je to tak. Derby je vždycky trochu jiné a platí to i v jiných sportech. Třeba když hrajeme se Dvorem Králové, známe se všichni dlouhá léta. Jak trenéři, tak hráči mezi sebou. Tyto duely, stejně jako bitvy s Jičínem mají vždycky svůj náboj.

Proč myslíte, že právě krajští rivalové okupují příčky na spodku tabulky?
Ono když se podíváte na nějakou házenkářskou mapu, pak zjistíte, že ve východních Čechách je házenkářských mužstev snad nejméně. Naopak na Moravě má každé druhé město nějaký tým. Tady u nás jsme my tři a řekněme Pardubice. Právě to se bohužel odráží i na nějaké kvalitě. Není tu tak kvalitní základna a celkově ponětí o házené je trochu jiné než na Moravě nebo v západních a středních Čechách. Tam je klubů mnohem víc. V Jičíně je to díky extraligovému týmu ještě trochu jiné, béčko je tam rezervou, ale obecně ve východních Čechách házená bohužel není tolik populární.

Vy jste podzim dokončili na předposlední desáté příčce. Na jaké pozici by se mužská náchodská házená měla pohybovat?
Dlouhodobě Náchod tutově patří minimálně do první poloviny tabulky. Nejhůře střed tabulky. I loni jsme to tak dokázali odehrát. Po podzimu jsme měli také nějakých šest bodů a dotáhli jsme to až na jaře. Přesto věřím, že dál budeme ty příčky v horní polovině první ligy okupovat.