Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnické soutěžení čeká jubilejní ročník

Náchodsko – Komise pro tělovýchovu na vesnici při OS ČUS v Náchodě pořádala slavnostní vyhodnocení 49. ročníku soutěže o nejlepší vesnickou sportovní organizaci okresu Náchod.

26.11.2016
SDÍLEJ:

DO LETOŠNÍCH vesnických soutěží se zapojilo celkem 1058 sportovců všech věkových kategorií.Foto: Archiv KVT

Nešlo ale jen o vyhodnocení aktivity v uplynulém roce, ale na programu byl i pohled dopředu na jubilejní 50. ročník soutěží, který by měl být zahájen v lednu příštího roku.

„Prodejem Sazky jsou vesnické tělovýchovné jednoty již několik roků bez jakýchkoliv finančních prostředků. Naopak ještě musí hradit nadřízeným orgánům za členské příspěvky a startovné na soutěže. Pronájmy sportovišť a cestovní náklady se stále zvyšují s rostoucími cenami benzinu a elektrické energie," posteskl si Jaroslav Rufer, dlouholetý činovník.

To byly hlavní důvody toho, proč došlo v posledních ročnících k úbytku soutěžících sportovců a sportovních organizací.
Aby soutěže vesnické tělovýchovy nezanikly, poskytují TJ kromě organizačního zajištění i svá sportoviště ke konání turnajů či závodů zcela zdarma.

Otázkou je – jak dlouho.

„Pro sponzory je tento druh sportovní činnosti nezajímavý," ví Rufer.

NÁCHOD BYL VZOREM

Systém vesnických sportovních soutěží, který byl v roce 1967 na Náchodsku zaveden Josefem Laštovičkou, našel v průběhu let mnohé následovníky a stal se vzorem pro ostatní okresy. Žádný okres ale nedosáhl obdobné organizátorské aktivity na tomto úseku a dnes je situace taková, že soutěže náchodské KVT nemají v Česku obdoby.

„Můžeme se právem chlubit současným stavem, musíme však také vyslovit plné uznání všem, kteří systém vymysleli, budovali a zejména v této těžké době jej přizpůsobili v zájmu občanů obcí, kde příležitostí k tělovýchovné aktivitě rozhodně mnoho není," pokračuje Rufer.

Poděkování si zaslouží všech deset členů komise vesnické tělovýchovy při OS ČUS Náchod, kteří tuto činnost vykonávají desítky let a jejich průměrný věk dosahuje téměř 67 let.

„Hlavním kladem těchto soutěží je fakt, že pro občany z vesnic, zejména pro dětí a mládež, zajišťuje celoroční sportovní náplň, podporuje jejich všestrannost a společensky žádoucím způsobem ovlivňuje aktivitu mládeže v období jejich dospívání. Je jistě prospěšnější, když se děti vyblázní na hřišti nebo v tělocvičně, a potom nemají mysl ani sílu na to aby převracely popelnice, užívaly drogy a alkohol, malovaly po zdech a dělaly podobné nežádoucí věci," je přesvědčen Jaroslav Rufer.

V kolektivních sportech (stolní tenis, nohejbal, volejbal, florbal a malá kopaná) soutěžilo celkem 14 vesnických TJ v kategoriích žáků, dorostenců, mužů a žen a bylo zapojeno celkem 64 družstev, odehráno 117 utkání se 404 sportovci.

V Individuálních sportech se soutěžilo ve 13 mužských a 13 ženských věkových kategoriích (běh na lyžích, stolní tenis, gymnastický čtyřboj, atletika, duatlon, přespolní běh a silniční běh Hronov-Náchod). Bylo zapojeno celkem 16 TJ s 654 účastníky a 1507 starty.

Do vesnických soutěží bylo letos zapojeno v kolektivních a individuálních sportech 1058 sportovců z 18 vesnických TJ.

Konečné pořadí 49. ročníku: Konečné pořadí: 1. Sokol Starkoč 3714 bodů (jubilejní 40. vítězství v historii soutěže); 2. Sokol Žďárky 2253; 3. Sokol Mezilesí 2178; 4. Sokol Olešnice 1801; 5. BKL Machov 1026; 6. Sokol Studnice 760; 7. Sokol Velká Jesenice 725; 8. ZŠ Stárkov 681; 9. Jiskra Adršpach 656; 10. Sokol Bezděkov 578 bodů. (ru, mr)

Autor: Redakce

26.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení