Od se do všesportovního areálu Sparta Úpice se sjížděli bikeři a bikerky z celé ČR a na startovní čáru hlavního závodu se jich nakonec postavilo 434. Mezi nimi i profesionální jezdci Tomáš Vokrouhlík, Jan Hruška a Radek Dítě a také několik závodníků z Polska a Slovenska.


S úderem dvanácté hodiny zazněl také výstřel ze startovací pistole a cyklistický balík se vydal vstříc trase dlouhé 48 km a s převýšením 660 m.
Během prvních čtyř kilometrů se peloton pouze natáhl, k jeho roztrhání došlo až v prvním stoupání ke hradu Vízmburk. Odtud se dále pokračovalo na Červenou Horu, Slatinský most až k Ratibořickému zámku. To už se v čele závodu vytvořila skupinka ve složení Vokrouhlík, Hruška, Dítě, Hakl, Sulzbacher a Žilák, která se měla poprat o umístění na stupních vítězů. Hned v prvním stoupání z Ratibořic však odpadli posledně dva jmenovaní a v boji o prvenství tak zůstali čtyři borci.


V úseku od Chvalkovic do Prorub čekal na závodníky nejtěžší úsek – mírné ale dlouhé stoupání podpořené blátivým povrchem ubíralo velmi rychle síly všem. Posledních deset kilometrů už bylo zaslouženou odměnou v podobě zvlněného terénu, postupného klesání k řece Úpě a cílové rovinky po asfaltu až na atletický ovál úpického stadiónu, kde byl situován cíl závodu.


V boji na pásku nakonec zvítězil Tomáš Vokrouhlík před Janem Hruškou a s půlminutovou ztrátou za nimi dorazil Radek Dítě. Mezi ženami obhájila prvenství z nultého ročníku Tereza Jansová před Adélou Boudíkovou a Pavlínou Šulcovou.

(dop)