Předposlední dvojkolo letošního kalendářního roku mají za sebou ligové i krajské volejbalové soutěže.

II. LIGA MUŽŮ, SKUPINA B

Sokol Střelice - VK Hronov 3:0 (25, 17, 19) a 3:1 (22, -22, 18, 13). Hronovská sestava vstoupila do utkání sebevědomě. Velmi dobře bránila a v útoku si dokázala poradit s organizovanou hrou lídra. Hronov si udržoval čtyř až pětibodový náskok, události však změnily svůj tok od stavu 21:17. Domácí postupně začali stahovat a za stavu 20:22 zaúřadovala zkušenost Střelických, kterým se podařilo bodově dostat nahoru. Hronovští se dostali pod tlak, který dokázali snášet v přetahované o každý bod, ale přece jen třetí setbol se jim již odvrátit nepodařilo. Začátek druhé sady napovídal, že dál již půjde vše podle papírových předpokladů. Na hostech ležela „deka“ a rychle prohrávali 3:8. Po úspěšné rozehře přišel na podání Jiránek a jeho dělostřelba páchala těžké ztráty v řadách domácích. Zastavila se až za pro Hronov příznivého stavu 11:8. Tříbodové vedení však mělo jepičí život. Střelice se oklepaly a srovnaly herně i bodově krok. Domácí postupně získali rozhodující vedení 17:12. Závěrečná část druhého setu patřila domácím, když svojí přesnou a kvalitní obranou deptali hronovský útok. Navíc k tomu přidali i technické údery v útoku, čímž definitivně odpor hostí zlomili. Třetí sada byla logickým vyústěním předchozího dění. Uklidněný favorit si hlídal náskok a postupem času ho ještě zvyšoval. V poklidu si tak nakonec Brňané připsali v pořadí již 15. vítězství v této sezóně.

Do odvety domácí lehce pozměnili své šiky, ale v prvním setu to na hosty stačilo. Hrál se sice vyrovnaný volejbal, ale v klíčových momentech tahali za delší konec střeličtí borci. Hronov sice dlouho vedl, ale v koncovce si vše Střelice s přehledem pohlídaly. Ty však v druhém setu svůj klid už trochu přehnaly a bojující Hronovští toho využili. Postupně se dostali nejen do vedení, ale překvapivě svůj náskok ještě zvyšovali. Když byl na ukazateli skóre drtivý rozdíl v jejich prospěch (23:14), zdálo se, že již nic nestojí v cestě za ziskem první sady tohoto dne. Přišly však komplikace. Zaskakující trenér Šnajdr se pokusil otupit nápor dvěma oddechovými časy, přesto domácí stáhli na 23:22. V další rozehře však Hronováci nezaváhali a vzápětí dokázali dovést set do vítězného konce. Kdo v této situaci očekával další snažení hostí, byl zklamán. Domácí přitlačili na pilu a Hronov nedokázal najít odpověď. Skóre rychle narůstalo ve střelický prospěch a snaha hostí nebyla na potřebné úrovni. Čtvrtý set tento trend potvrdil, v něm již nebylo o budoucím vítězi žádných pochyb.

Další výsledky 15. a 16. kola: Dřevěnice - Malšovice 2:3 a 0:3, Ústí nad Orlicí - Choceň 3:1 a 2:3, Znojmo - Kerhartice 3:1 a 3:1, Hrotovice - Česká Třebová 3:1 a 3:0.

II. LIGA ŽEN, SKUPINA B

TJ Sokol Pardubice I. - TJ Jiskra Jaroměř 3:0 (11, 14, 8) a 3:0 (14, 20, 23). Po hladce prohraném prvním utkání se ve druhém jaroměřské ženy vzchopily, ve druhé i třetí sadě sahaly po zisk setu, nakonec se jim to ale nepodařilo.

TJ ABC Braník - SK Rubena Náchod 3:0 (16, 21, 24) a 3:2 (-18, 18, 19, -23, 11). Po snadno prohrané úvodní sadě prvního utkání se náchodské ženy zlepšily, ve třetím setu dokonce sahaly po pokračování, Braník však komplikace nepřipustil a zápas v nejkratším možném čase ukončil.

Druhé utkání už nabídlo pravou volejbalovou bitvu dvou týmů z popředí tabulky. První set šel za Náchodem, domácí volejbalistky ale vzápětí stejnou mincí vrátily utkání na nerozhodný stav. Třetí set šel rovněž poměrně snadno za Braníkem a s Náchodem to nevypadalo dobře. Hostující hráčky ale ve čtvrté sadě zabojovaly, vydřely koncovku čtvrtého pokračování a šlo se do zkrácené hry. V ní měly pevnější nervy i ruku hráčky Braníka.

Lokomotiva Liberec - VK Hronov 3:0 (19, 15, 23) a 0:3 (-21, -23, -16). V úvodu se podařilo vyšší sestavu domácích hronovským děvčatům zaskočit a rychle získat náskok 4:1. Liberecké hráčky se však rychle otřepaly. Když k přesnému útoku přidaly i dobrý servis, začalo to s Hronovem vypadat bledě. Celý první set tak byla hostující děvčata o krok pozadu, takže k žádnému dramatu v koncovce nedošlo. I druhý set se hrál podle podobného scénáře. Zvýšená bojovnost přinesla na chvíli kýžené snížení (14:15), jiskřička naděje však byla záhy domácími uhašena. Šňůra libereckých úspěchů trvala s nepatrnými přerušeními až do konce sady. Do třetího setu provedly v klidu hrající domácí drobné změny v sestavě, ale na průběhu první části tohoto dějství se to neodrazilo. Liberec si udržoval mírné vedení, které však bojovnice z Hronova dokázaly ve střední pasáži zlikvidovat. V koncovce z toho bylo dokonce nadějné vedení 23:21. Pak ale přišel rychlý konec. Zkažené podání, po němž následovalo eso domácích a bylo vyrovnáno. Další útok Hronova směřoval do autu a poslední akce hostí skončila na připraveném libereckém bloku.

Odveta však byla úplně o něčem jiném. Hronovačky do ní vlétly jako dračice a své soupeřky od začátku válcovaly. Jízda hostí se zastavila až na skóre 17:6. Pak se z těžkého úderu začaly domácí hráčky vzpamatovávat a za stavu 23:20 musel trenér Ševců brát druhý oddechový čas. Po něm si hostující hráčky vše v klidu pohlídaly. I ve druhém setu Hronov sázel na zlepšený servis. Přesto se skóre pohybovalo na nebezpečném rozhraní. Hronovské hráčky si však ještě před vstupem do koncovky vybudovaly malý náskok, který dokázaly udržet až do závěru setu. Domácí začaly bít na poplach a na hřiště putovala v průběhu třetího dějství do té doby odpočívající klíčová smečařka. Ani ta však již rozjetou hronovskou jízdu nedokázala zastavit. Na konto hostí přibývaly body podstatně rychleji než na to liberecké a euforie toto dění se ještě dále násobila. Postupem času se nadšený hronovský výkon změnil téměř v exhibici a na hřišti v naprostou dominanci jednoho mužstva.

Další výsledky 15. a 16. kola: Slavia HK - Bohemians 0:3 a 1:3, Žižkov B - Vamberk 3:0 a 1:3.

I. LIGA JUNIOREK, SK. C

TJ Sokol Pardubice I - TJ Červený Kostelec 3:1 (15, 17, -14, 15) a 3:2 (22, 22, -22, -22, 11). Nemilé zaváhání kosteleckých juniorek na palubovce posledního celku tabulky. Ten v prvním utkání diktoval tempo, po dvou hladce vyhraných prvních setech se červenokostelecké dívky vzchopily, třetí sadu vyhrály, ale v té čtvrté opět podlehly. Druhé utkání už nabídlo o poznání vyrovnanější souboj, úvodní dva sety šly na stranu Pardubic, Kostelec ale pak zabral, další dva vyhrál a šlo se do zkrácené hry. V ní už ale opět měly pevnější ruku Pardubice.

TJ EMĚ Mělník - SK Rubena Náchod 0:3 (-19, -22, -18) a 0:3 (-25, -16, -18). První utkání zvládl Náchod s noblesou, pouze ve druhé sadě domácí juniorky zazlobily, od hladké porážky 0:3 je to ale neuchránilo. Druhé utkání rozhodla první sada. Ta dospěla do dramatické koncovky, v níž se štěstí přiklonilo na stranu Náchoda. Další dva sety už hostující hráčky jasně ovládly.

Další výsledky 13. a 14. kola: Jablonec - Slavia HK 3:0 a 3:1.

KP I. TŘÍDY MUŽŮ

Výsledky 15. a 16. kola: Hronov B - Janské Lázně 0:3 a 2:3, Černčice - Jičín 3:0 a 3:0, Vrchlabí - Červený Kostelec 3:0 a 3:0, Dvůr Králové - Bílá Třemešná 1:3 a 2:3, Slavia HK B - Vamberk 3:2 a 3:1.

KP I. TŘÍDY ŽEN

Výsledky 15. a 16. kola: Hronov B - Trutnov 1:3 a 1:3, Orel HK - Slavia HK B 0:3 a 0:3, Studenec u Horek - Jičín 1:3 a 1:3, Sokol HK - Červený Kostelec 2:3 a 3:1.