V roce 2014 se objevovala v žákovských soutěžích jako jedna z mnoha rychlých a talentovaných dívek. Na podzimním MČR žactva v Plzni doběhla na pátém místě v závodě na 300m v čase 41,56, který v prosinci vylepšila na 41,23 a ustanovila tak nový krajský halový rekord žákyň.

Letos Tereza Škodová vstoupila do kategorie dorostenek (16 – 17 let) vskutku výtečně. V lednu běžela v Jablonci nad Nisou svoji první životní „čtyřstovku" a hned v novém krajském rekordu 58,46. Tento čas jí vynesl až na druhé místo průběžných českých tabulek.

Na právě skončeném halovém MČR si v sobotním rozběhu pohlídala postup do finále, když zvítězila v novém osobním rekordu 58,26. Do nedělního finále postupovala jako jedna z adeptek na zisk medaile společně s největší favoritkou, Terezou Jonášovou z Plzně.

Obě závodnice předvedly, že jsou letos v dorostenecké kategorii o kus před konkurencí. Jonášová finále ovládla díky rychlejšímu seběhu do drah, Škodová běžela výborně a nenechala plzeňské soupeřce nic zadarmo. Z dramatického souboje vykrystalizovaly výtečné výkony – Jonášová 56,89, Škodová 57,12.

Novoměstský oddíl se může chlubit celou řadou skvělých „čtvrtkařek" – atletičtí odborníci jistě pamatují výkony Lochmanové, Johnové, Cvikýřové, Zuzany Rouskové, Aleny Ulrichové nebo Pavly Rouskové. „Žádná z těchto skvělých atletek ale v šestnácti letech nepokořila hranici 58 vteřin. Tereze Škodové se to v neděli v Praze podařilo a ještě k tomu takto výrazně," poukazuje atletický trenér Aleš Žďárský.
První životní medailový úspěch pro sympatickou studentku Jiráskova gymnázia bude jistě motivací do dalších atletických let.

Tereza si kromě medaile a diplomu odvezla z Prahy i pozvánku na halové závody, které se uskuteční v O2 Aréně v Praze bezprostředně před slavnostním zahájením Halového mistrovství Evropy v atletice 5. března.

Novoměstský atletický oddíl měl na MČR dorostu další želízka. Do finále se halovým osobním rekordem na 800m probojoval Jan Žaluda. V extrémně rychlém nedělním finále se pak prosadil na lichotivou pátou příčku. Do finálové osmičky se srdnatě prodral také Martin Bárta, který se v takticky vedeném závodě v koncovce nebál a předběhl řadu tabulkově výše postavených soupeřů. Jeho sedmé místo je velmi příjemné.

Osobními rekordy udělala radost také Kateřina Maternová na 60m překážek a 400m.

V novoměstském dresu se ještě MČR zúčastnili: Libnar, Provazník, Mojžíš, Trejbalová a Steklík, všichni však výkony zůstali za svým očekáváním. (až, mr)