Dvacet let se běhalo po silnici a za současného pro účastníky zcela neúnosného provozu na komunikacích, byl závod přiložen po přírodních partiích se zpevněnými cestami. Má délku 8,9 km s převýšením 410 metrů. Trasa vedoucí přes Bražec, Ostrovy, Lipí, Jizbici nabídne výhledy na Pekelské údolí, Krkonoše se Sněžkou a Jiráskovu chatu na Dobrošově, kde je staronový cíl.

Doplňková, atraktivní jízda pro cyklisty vede po bývalé trati v délce 7,4 km. V loňském roce se závodu zúčastnilo 67 běžců a 11 cyklistů.
Běžci startují zítra v 10 hodin od lávky přes Metuji - pod zimním stadionem v Náchodě. Cyklisté již do XI. ročníku následně tamtéž o minutu později.

Šatny, prezentace účastníků je v restauraci hotelu Zimní stadion od 8.15 hod do 9.45 hodin. Přeprava svršků a zavazadel závodníků do cíle je zajištěna.

Závod je vypsán pro všechny věkové kategorie od 10 let obého pohlaví a pro rekreační sportovce. Mládež do 14 let startuje jen se souhlasem a nejlépe i za spoluúčasti rodiče.

Odevzdané startovní číslo v cíli je vstupenkou na rozhlednu chaty s výhledem.

„Oběd, kdy se budou podávat tradiční kuřecí stehna s bramborem, má zajištěn každý startující,“ prozrazuje za Sportovní centrum Dobrošov Josef Kolisko.

Vyhlášení výsledků s předáním cen proběhne před Klubem českých turistů Náchod u Jiráskovy turistické chaty na Dobrošově.