Zde se po doběhnutí všech účastníků odehrává akt, který běžci z celé republiky právem považují za vyvrcholení běhu, zvaného „Východočeské Běchovice“. Letošní ročník je zařazen do seriálu závodů „Mizuno running Cup 2009“. Poběží se zde poslední a rozhodující závod desetidílného seriálu.

Slavnostní vyhlášení výsledků závodu se koná za účasti představitelů zúčastněných obcí v obřadní síni historické budovy. V sobotu 24. října 2009 se běží už 52. ročník. Start v Hronově je přesně v 10.30 hodin, do cíle v Náchodě budou závodníci i závodnice dobíhat postupně tak, jak jim to jejich síly dovolí, od 10.56 do 11.30 hodin. V prvních dvou či třech minutách přiběhnou závodníci české špičky, po nějakých čtyřech až pěti minutách nejlepší ženy, a během dalších pěti minut bude v cíli rozhodující pole těch, kteří budou již od Hronova svádět boj s časem i mezi sebou.

Závod byl založen v roce 1928 náčelníkem náchodských atletů Bohumilem Kratěnou, jehož jméno, Memoriál Bohumila Kratěny, také nese. Hlavní cenou pro absolutního vítěze je věčně putovní Štít města Náchoda.

Zájemci o start v tomto závodě se mohou přihlásit v přízemí náchodské radnice a při přihlášce a po zaplacení startovného 100 Kč převezmou nejen startovní číslo, které si mohou ponechat, ale i pamětní list a ručník s emblémem závodu. Kromě toho obdrží každý běžec čip, proto je nezbytně nutné, aby se všichni zájemci hlásili pouze na náchodské radnici, nikoliv na startu v Hronově. Závodníkům, kteří jsou pojištěni u VZP a předloží u prezentace platný průkaz pojištěnce VZP, hradí startovné v plné výši pojišťovna VZP, což je generální sponzor závodu.

Prezentace proběhne v sobotu od 7 do 9.30 hod. Všichni přihlášení budou převezeni autobusy od Beránku na místo startu od 8.35 - 9.35 hodin, autobusy pak jejich svršky zase dovezou k cíli.

Ve 12.15 hodin proběhne slavnostní vyhlášení výsledků závodu, při kterém jsou vyhodnoceni nejlepší závodníci v každé kategorii (muži 6, ženy 3), okresní přeborníci a nejmladší a nejstarší účastníci závodu.

Závod však není jen věcí organizátorů, ale i mnoha dalších lidí nebo orgánů či podniků, které se na jeho provedení podílejí. Kromě pracovníků městských úřadů jsou to orgány Policie ČR nebo městských policií, zdravotníci i četní sponzoři, kteří svými příspěvky umožňují provedení této náročné akce. Všem patří za jejich podíl a pomoc poděkování.

Pořadatelé, ale i policejní orgány, mají při této příležitosti prosbu k motoristům a cyklistům, aby v době závodu (10.30 – 11.30 hodin) pokud možno nepoužívali silnici II. třídy z Náchoda do Hronova, protože se běží za provozu, a dojde jen k usměrňování vozidel příslušníky policie.
K regulérnosti závodu totiž neprospívá, proplétají-li se polem závodníků nejen vozidla, ale i cyklisté. (ru)