Aneto, kolik běžců se do kurzů zapojilo a v jak velkých skupinách trénujete?
Celkově se do kurzů zapojilo 45 osob, z toho je třicet žen a patnáct mužů. Trénujeme dvakrát týdně. V úterý máme dvě skupiny žen – začátečnice a pokročilé. Ve čtvrtek běháme ve třech skupinách – ženy začátečnice, smíšená skupina pokročilých žen a mužů začátečníků, a běžecky zdatné muže. Maximální počet kurzistů ve skupině je dvanáct.

Jak se vyrovnáváte s podzimním počasím a brzkou tmou? V kolik hodin tréninky začínají?
Razíme heslo, že běhat se dá v každé roční době a není špatného počasí. Samozřejmě možnosti výběhu jsou mírně omezené s ohledem na brzké setmění. Naše tréninky začínají v osmnáct hodin, aby i ti, co pracují do půl šesté, mohli kurz stihnout. Běháme s čelovkami. Mnoho kurzistů má vlastní a kdo nemá, může si od nás zapůjčit. Vybíháme do lokalit, kde alespoň trochu světla je. Takže teď nejvíce využíváme cyklostezek směr Běloves a Polsko, ale i na druhou stranu na Bražec. Naši skupinu jste už ale mohli zahlédnout i v centru Náchoda. Chceme zároveň bořit mýty o tom, že se běhá pouze v lese. To je samozřejmě ideální, ale když si představím osamocenou ženu, jak ve tmě vyráží běhat do lesa, mám pocit, že se jí to líbit nebude. Proto chceme ukázat lidem, že když to nejde jinak, lze běhat i ve světle města. Jde o to vyběhnout.

Vaše zázemí je v Pivovaru Primátor. Jsou možnosti tohoto místa ideální?
Ano jsou. A moc děkujeme našemu hlavnímu partnerovi Pivovaru Primátor za skvělou spolupráci. Cítíme se tam, jako doma. Máme k dispozici dvě velké místnosti, které slouží jako šatny, sociální zařízení a po tréninku běžci mohou dostat vhodný nápoj od Primátoru zdarma. Je zde prostor na závěrečné protahování na podložkách, nebo na posilování. Toto místo je i strategicky vhodně umístěné. Nejsme daleko od centra ani od lesa.

Jak vypadá typický trénink vašich kurů?
Trénink trvá 75 minut. V úvodu trenér vysvětlí, co běžce čeká a kam se klusem přesunou. Po úvodním rozklusání následuje vedené a komentované protažení a rozcvičení. Následují běžecké abecedy a technické rovinky. Poté následuje hlavní část tréninku. Náplň hlavní části je různorodá. Zařazujeme pestrou škálu nejrůznějších forem tréninku, které běžce dále rozvíjejí nejen výkonnostně, ale i technicky. Prokládáme posilováním dolních i horních končetin. Na závěr se vyklusává do šaten. Na konci tréninkové jednotky ještě posilujeme břišní svaly, zařazujeme stabilizační a kompenzační cvičení. Tréninky jsou koncipovány vždy speciálně pro jednotlivé výkonnostní skupiny. Během tréninku se trenéři neustále vracejí k základům techniky a správného dýchání. To, že někdo uběhne půlmaraton nebo maraton, neznamená, že je technicky dobrý běžec. Běžci se mohou během tréninku ptát na cokoliv. Poradíme s výběrem běžecké obuvi, bavíme se o stravování před nebo po tréninku. Řešíme pitný režim a regeneraci.

Jak se náchodským kurzistům v běhu daří?
Účastníci našich kurzů jsou fajn a moc pracovití. Věkové složení je 20 – 50 let. Všichni si vzájemně tykáme a panuje přátelská atmosféra. Pokud mohu srovnat s kurzisty například z Prahy, mám pocit, že tady jsou běžci na vyšší úrovni. Týká se to i tak zvaných začátečníků. Zdá se, že v podhůří Orlických hor mají lidé lepší fyzickou kondici. Věnují se cyklistice, běhání, bruslení a žijí aktivnější život. Ukazuje to například úroveň našich mužů začátečníků. Ti běhají ve společné skupině s pokročilými ženami a zvládají to parádně. Mají opravdu můj obdiv.

Co run4run plánuje do budoucna? Budete ve své činnosti pokračovat?
Nyní máme za sebou čtyři z osmi tréninkových lekcí. Sbíráme zpětnou vazbu od běžců. Máme z projektu run4run v Náchodě dobrý pocit a plánujeme v kurzech pokračovat. Na našem facebookovém profilu lze nahlédnout pod pokličku našeho konání. Máme zajímavé plány do budoucna a pracujeme na přípravě dalších tréninkových programů. Záleží také na trenérské skupině, která je momentálně super. Doufám, že kolegům vydrží jejich elán a chuť do práce. (až, mr)