Kromě skvělých výkonů se špičkoví čeští i zahraniční atleti chovali k nadšeným novoměstským divákům maximálně vstřícně, což podtrhl málo vídaným gestem vícebojař Adam Sebastian Helcelet. „Adam vzal spoje dálkařské speciálky a dal je dvěma dětem. Takže obě šťastné děti odcházely s vykulenýma očima a s tím, že mají tak cenný suvenýr. To považuji za skvělý počin,“ zmiňuje jeden ze silných mini-příběhů Aleš Žďárský, ředitel Velké ceny Nového Města nad Metují.

Jak je spokojen s úrovní letošní Velké ceny její ředitel?
Hlavně jsme spokojeni s tím, jak navenek mítink vyzněl z hlediska sportovní výkonnosti i prezentace atletiky jako sportu. Určitě se v Novém Městě nad Metují konala sportovně-společenská událost, která přesahuje hranice regionu i kraje. Jsme rovněž rádi, že si Velká cena udržuje stabilně vysokou úroveň a že ji v drtivé většině navštěvují diváci, které atletika zajímá, baví a rozumí jí. Velká cena snad tedy působí jako ucelený a dobrý projekt, který ukázal, že žije a že je perspektivní.

Odhalil vám letošní ročník Velké ceny nějaké nedostatky?
Samozřejmě. My víme o spoustě věcí, které musíme vylepšit. Divák je sice nepozná, ale pro nás jsou dost zásadní.

Můžete být konkrétní?
Třeba logistika. Stadion nám už začíná být v určitých věcech malý. Budeme muset do příštího ročníku řešit sociální zařízení, protože na počet závodníků i diváků už naše kapacity přestávají stačit. Sice jsme rozšířili sociální zázemí o mobilní zařízení, ale i tak to bylo málo. Také budeme muset pro příště promyslet, jak ještě lépe ozvučit všechny sektory na stadionu, protože v některých částech nejsme dostatečně slyšet a v některých naopak až moc. Je toho docela dost, co ještě můžeme vylepšit, ale v globále vládne s letošním ročníkem velká spokojenost.

Co přesně vás naopak potěšilo a na co jste hrdí?
Povedlo se to, na co jsme diváky lákali. To znamená, že tady mohli vidět osmimetrový skok. Osm metrů do dálky je světová extra třída. Kdo skočí osm metrů, má šanci na finále olympiády či mistrovství světa. Takový výkon běžně prostě neuvidíte. Jsme rádi, že k nám přijela tak početná skupina limitářů MS v Londýně, a že tu všichni představili atletiku v tom nejlepším světle. Klobouk dolů. Díky Tomáši Staňkovi byla k vidění i světová úroveň v kouli. Pět pokusů za 21 metrů je prostě krása. Navíc se podařily i další dva rekordy mítinku. Ten Ramila Guliyaeva na 200 metrů jsme čekali. Je fajn si říci, že u nás vyhrál dvoustovku atlet, který nedávno vyhrál stejný závod na Diamantové lize v Paříži.

A myslím, že nezklamali ani čtvrtkaři?
Jasně, to nás taky ohromně potěšilo. Hned tři borci se dostali pod starý rekord mítinku, což byla další veliká paráda. Navíc diváci viděli i řadu dalších skvělých výkonů, ať už to byla v tyči Jiřina Ptáčníková, Láďa Prášil v kouli, Rasul Dabo na 110m překážek nebo vícebojařka Eliška Klučinová. Obecně nás potěšila úroveň a počet startujících v řadě disciplín, ať už to byla dvoustovka, nebo 110m překážek. Naopak ale něco budeme možná muset udělat se skladbou disciplín v dalších letech, protože některé se nám nedařilo obsadit tak, jak bychom si představovali.

Už jste tu zmiňoval vzorné chování a vystupování českých atletů, byl naopak někdo, s kým jste měli problémy?
Nebyl. Vážně ne. Já jsem obecně hodně citlivý na to, když má někdo ze závodníků tzv. panské manýry, letos jsem to u nás nezaznamenal. Potvrzuje se, že v atletickém prostředí se pohybují převážně velmi skromní a inteligentní lidé. Celá česká reprezentační elita u nás působila přátelsky. K lidem, kteří od nich žádali autogramy nebo fotky se chovali vstřícně a trpělivě. Vyvrcholilo to tím, že Adam Sebastian Helcelet byl po skončeném finále dálky obalen hroznem dětí, kterým se podepisoval na ruce, na trička, na kartičky. Nakonec se rozhodl dvě děti potěšit netradičním dárkem – předal jim svoje dálkařské speciálky a odešel bos. Ty děti odcházely s vykulenýma očima a s tím, že mají tak cenný suvenýr. Myslím, že Adam si získal strašně moc příznivců. O téhle příhodě mluví spousta lidí, kteří to viděli. Shodou okolností Adam je jedním z ambasadorů projektu „Jsem atlet“. U nás tomu dal tímto gestem korunu a skutečně dokázal, že je „Pan atlet“.

Jak se za posledních zhruba deset let změnila pozice Velké ceny mezi atlety a jejich manažery?
Především se napevno zabudovala v českém kalendáři s trojicí dalších mítinků. Společně s VC Tábora, Pragou Academicou a turnovským Memoriálem Ludvíka Daňka. Všechny tyto mítinky jsou v druhém sledu za Zlatou tretrou a Memoriálem Josefa Odložila. Jako pořadatelé Velké ceny jsme považováni za spolehlivé organizátory dobrých závodů, které lákají řadu lidí ze zahraničí. Třeba letošní účast Rasula Daba z Portugalska, Oliveiry z Brazílie a jeho dalších dvou krajanů vychází z toho, že Oliveira u nás vloni byl a letos v Madridu se s Petrem Svobodou bavili o tom, že by chtěl přijet a přivést s sebou ještě dva parťáky. Ale třeba Kanaďané se nám ozvali sami. A stejné je to u manažerů. Pak už je to jen o tom, jestli jsme nebo nejsme schopni pokrýt jejich požadavky.

Takže by čistě teoreticky mohl být novoměstský mítink ještě divácky atraktivnější?
Máte pravdu, mohl. Mohli bychom tu mít stále lepší a lepší startovní listinu, ale to bychom museli mít mnohem větší rozpočet. To ale nemusí být v budoucnu nereálné. My bychom byli hrozně rádi, kdyby si nějaký silný partner řekl, že tento projekt ho tak zajímá, že se rozhodl stát se hlavním partnerem. Pak jsme schopni tu udělat, co se týče sportovní úrovně i výkonů, ještě kvalitnější podnik.

Trochu jste mi nahrál. Prozradíte rozpočet Velké ceny?
Trochu poodkryji. Český atletický svaz nám poskytuje v podstatě komplexní služby v oblasti IT technologií, ze 75% kompletní moderátorské služby a ze sta procent TV servis, videostěnu a streamové vysílání. To obnáší samozřejmě značnou část financí, které my neplatíme. Navíc spousta partnerů je s námi schopna spolupracovat na tzv. barterové úrovni, my tím pádem hodně věcí zajistíme, aniž bychom za ně vydávali finance. Co se týká závodníků a servisu pro závodníky, tak to si každý mítink střeží a neprozradím to ani já, ale v žádném případě to nejsou statisíce. Třeba ta samotná sportovní část nás stojí asi jen 15% celého rozpočtu.

Když pomineme výkonnostní kvalitu závodníků, kde lze úroveň mítinku ještě zvedat?
V hlavě máme spoustu věcí, které by se daly vylepšovat. Při akci je na stadionu v plné práci kolem 60 lidí, kteří pracují skoro za nic. My bychom rádi tyhle lidi lépe odměnili s tím, že bychom pak na ně mohli mít i větší nároky, častěji je zvát na školení atd. V současné době jsme rádi, že přijdou. Oni jsou ochotní, skvělí, ale nemůžeme na ně zase nakládat té práce víc, než se sluší. A že té práce je hodně, to vám garantuji.

Už znáte termín příští Velké ceny?
Ne, to opravdu neznám. Musíme se nejdříve podívat, v jakých termínech budou jiné závody. Především domácí šampionáty, kontinentální pohár a také ME a další významné akce. Budeme se snažit najít termín, který bude vhodný pro nás i spřátelený mítink v Táboře.