Mistryně Evropy a vicemistryně světa je pod košem pořádně znát. ,,Jsem ráda, že jsem tenhle krok udělala. Chvilku jsem totiž zvažovala i konec hráčské kariéry,“ přiznala basketbalistka v obsáhlém rozhovoru pro Deník.

Prožila jste bohatou kariéru. Čekala jste na jejím začátku, že by se mohla hemžit tolika úspěchy?
Vůbec. Měla jsem ale štěstí na výborné spoluhráčky i trenéry. Hlavně díky nim jsem mohla výkonnostně růst a zlepšovat se.

Byl pro vás basketbal vždycky prioritou?
Začínala jsem s házenou. Až někdy v devíti letech jsem přišla na první basketbalový trénink, líbilo se mi to, tak jsem u toho už zůstala.

Jste odchovankyní Studánky, v Pardubicích jste absolvovala i známé sportovní gymnázium. Šlo určitě o důležitou etapu ve vašem basketbalovém vývoji…
Každopádně. V rámci výuky se mohlo trénovat i dopoledne. Člověk toho do sebe hodně dostal. Navíc jsem už v posledním ročníku jezdila hrát ligu do Trutnova. Měla jsem individuální přístup. To by na jiné škole nešlo.

Jaká jste byla studentka?
(směje se) Žádná rebelka. Nebyl čas na nějaké divočiny. Studium a basketbal mě dostatečně vytěžovaly.

První ligovou štací byl Trutnov. Na sbírání zkušeností asi nejlepší možná volba, že?
Byla jsem mladá holka. Potřebovala jsem se otrkat. Sedlo mi to tam. Fajn lidi, klub. Se sestrou nás přivedl Zdeněk Sýkora. Dostávala jsem hodně prostoru. Měla jsem možnost hrát třeba s Erikou Dobrovičovou. V další sezoně jsme skončily druhé v lize, což byl pro Trutnov obrovský úspěch. Následně jsem si tam zahrála i Euroligu. Zkrátka pěkné časy.

Vaše výkony neušly pozornosti. Pronikla jste do národního týmu, v němž se to skvělými hráčkami jenom hemžilo. Už v roce 2004 jste startovala na své první olympiádě v Aténách…
Vytáhl si mě pan Bobrovský. Byl to obrovský skok. Měly jsme báječný tým, ale ve čtvrtfinále podlehly Rusku. Skončily jsme páté.

V roce 2005 jste na mistrovství Evropy v Turecku dosáhly na titul. Zlatý koš tehdy těsně před koncem zařídila Eva Horáková-Němcová. Vybaví se někdy tenhle slastný okamžik?
To se z paměti vymazat nedá. Tu střelu jsme všechny tlačily do koše. Ruskám jsme to tam vrátily, vyhrály jsme o dva body. Nedávno jsme to s Evou dokonce probíraly.

V čem byla tahle parta kolem bývalé nejlepší hráčky Evropy výjimečná?
V soudržnosti. Byla jsem tam coby benjamínek a vůbec ráda, že mohu být součástí týmu, který tvořily takové hvězdy.

Co trenér Bobrovský? Asi osobnost se vším všudy…
Mám na něj jenom hezké vzpomínky. Byl to on, kdo si mě vytáhl do reprezentace i do Brna, kde jsem pak prožila jedno z nejúspěšnějších období kariéry. Čtyřikrát jsem pod ním vyhrála titul a v sezoně 2005/06 i Euroligu. Uměl si zjednat respekt, zařvat ve správný čas, ale samozřejmě i pochválit. Hrála jsem pod ním pět let, věřil mi a já mu to snad svými výkony splácela.

Pod Luborem Blažkem jste zase dokráčely na světovém šampionátu v roce 2010 pro senzační stříbro…
Pan Blažek je spíše kliďas. Stejně jako pan Bobrovský nás dovedl perfektně na soupeře připravit. Ten šampionát byl jedna velká pohádka. Před vlastním publikem skončit druhé za neporazitelnými Američankami, to bylo něco. Atmosféra byla doslova elektrizující.

To už jste byla hráčkou USK. Pak přišly zahraniční štace. Oblékala jste například dresy tureckých gigantů Besiktase a Galatasaraye Istanbul. Derby mezi těmito kluby přinášejí obrovské emoce, jsou divácky ostře sledovaná. Je to asi pořádný mazec, že?
V české lize se to k ničemu přirovnat nedá. V hale je přes deset tisíc běsnících fanoušků. Rivalita je vražedná. Je jedno jestli jde o fotbal, házenou nebo basketbal. Všude jsou policajti, létají dýmovnice. Takové peklíčko (směje se).

Neklepou se před zápasem kolena?
Člověka to strašně namotivuje, chce hrát co nejlépe. Trochu nervózní jste vždycky, ale na hřišti to hned opadne. Fanoušky nemůžete moc vnímat. Musíte se soustředit na hru.

Po přestupu do Adany jste prožila i jeden nepříjemný zážitek. Nedaleko vašeho bydliště došlo k teroristickému útoku. Neuvažovala jste v té chvíli, že okamžitě skončíte?
Bomby v autech udělaly své. Byla jsem v pořádném šoku. Ty rány otřásly celým domem, dole se vysypávala okna. Do toho strašný řev a chaos. První myšlenka byla, že tam nezůstanu už ani minutu. Situace se ale brzy uklidnila, nakonec jsem to přehodnotila a vydržela.

V Turecku jste působila dlouhých pět let. Netížila vás na duši samota?
Těžké to bylo hlavně v čase našich vánočních svátků. Oni je neslaví. Furt se hraje, domů se nepodíváte. Je vám z toho teskno. Na druhou stranu ta sezona strašně rychle uteče.

V Galatasarayi vám v jednu dobu neplatili. Je to vůbec možné u takového velkoklubu?
Pět měsíců mi nepřišla výplata. Peníze se rozkládají do fotbalu, házené, basketbalu. No a v tenhle čas prostě nebyly. Pořád vám slibují, že to brzy pošlou, ale oddalovali to, jak se dalo. Na konci sezony všechno srovnali.

S reprezentační kariérou jste se rozloučila nepovedeným evropským šampionátem v Hradci Králové v roce 2017. Trochu hořké vzpomínky, že?
Malovaly jsme si to jinak. Doufala jsem, že bychom mohly dokázat něco podobného jako při MS v Karlových Varech. Nepovedlo se. Smutek byl velký.

Na vrcholové úrovní hrajete spoustu let. Mění se ženský basketbal s dobou?
Jako každý sport. Všechno je rychlejší, dynamičtější. Pod košem musíte být silovější, jinak nemáte nárok. Podívejte se třeba na Američanky. To jsou hrany.

Teď jste v Hradci. Prý jste ale po návratu z Turecka zvažovala konec hráčské kariéry…
Ano, zvažovala. V Ankaře nedopadla sezona úplně podle mých představ. Teď jsem ale ráda, že jsem to neudělala. Jsem tady spokojená. Vrátila jsem se do českého kolektivu, což mě fakt oživilo. Holky jsou moc fajn. Užije se tu sranda, máme dobrou partu.

Dokážete od basketbalu na nějakou chvíli vypnout?
Teď už jo. Dřív jsem nad vším hodně přemýšlela. Po tréninku i zápase mi dlouho běželo hlavou, co jsem třeba mohla udělat líp. Už se od toho dokážu rychleji oprostit. Sestra má dva malé kluky. S nimi si nejlépe čistím hlavu. Vezmu je ven nebo někam na výlet. Hrozně si to užívám. Jinak hodně čtu a koukám na filmy, to je další dobrý relax.

Už máte plány, co byste dělala po kariéře?
Teď jsem v Hradci. Soustředím se, abych tu odvedla co nejlepší práci. Pak se uvidí.

Lákalo by třeba trénování?
Vůbec. Když skončím s basketbalem, tak úplně. Maximálně bych se šla na nějaký pěkný zápas podívat. Po ukončení kariéry se chci zapojit do normálního života.

Bohatá kariéra. Zlato z ME, stříbro z MS
Petra Kulichová se narodila 13. září 1984 v Pardubicích. Basketbalovou kariéru začínala v BK Studánka Pardubice. Tu ligovou odstartovala v Trutnově, poté nastupovala pět sezon za Brno s nímž čtyřikrát vyhrála ligu a v sezoně 2005/06 i Euroligu. V roce 2010 přestoupila do USK Praha, kde slavila další dva ligové tituly. Následovaly zahraniční štace v Košicích, Besiktasi, Galatasaray, Adaně a Ankaře. Momentálně hraje zkušená pivotka za Hradec Králové.

V reprezentaci toho Petra Kulichová dosáhla požehnaně. V roce 2005 byla členkou zlatého týmu na mistrovství Evropy v Turecku, ještě výše pak řadí stříbro ze světového šampionátu v Karlových Varech. Zúčastnila se rovněž letních olympijských her v Aténách (2004 – 5. místo), Pekingu (2008 – 7. místo) a Londýně (2012 – 7. místo).