Jméno uchazeče o většinový podíl akcií Veby, ani cena, kterou nový zájemce zaplatí, zatím nebudou zveřejněny. „Vybraná firma bude mít exkluzivitu k uzavření smlouvy. Nyní se bude jednat o uzavření smlouvy,“ řekla Hana Záveská, podle jejíhož odhadu by transakce mohla být završena do konce května.
Jedním ze zájemců je podle zjištění ČTK společnost Incot, kterou vlastní manažeři Veby.
Incot v broumovském podniku již nyní vlastní 36,2% akcií. „Společnost Incot nabídku podala,“ potvrdil generální ředitel Veby a spolumajitel Incotu Josef Novák. Výběrové řízení na prodej podílu nijak konkrétně nekomentoval.
Pyrr je v konkurzu od prosince 2000. Dosud se akcie Veby v jeho držení neprodaly kvůli soudním sporům o to, komu vlastně akcie patří. „K prodeji akcií mohl správce konkurzní podstaty přistoupit poté, co byla po několika letech soudních sporů v prosinci 2009 zamítnuta žaloba na vyloučení akcií Veby z konkurzní podstaty,“ řekla v březnu Záveská Mladé frontě Dnes.
Veba v posledních letech díky úspěchům s prodejem brokátu pro africké trhy výrazně rostla. V posledních čtyřech letech se její tržby téměř zdvojnásobily. Loni zvýšila prodej o 17% na rekordní dvě miliardy korun a zisk podle neauditovaných výsledků více než zdvojnásobila na 109 milionů korun. Své pozice Veba v posledních osmi letech posílila investicemi za více než jednu miliardu korun.
Letos Veba očekává snížení tržeb zhruba o desetinu na úroveň 1,8 miliardy korun. „Po řadě let strmého růstu výroby afrických brokátů všemi evropskými producenty nastalo období nasycení poptávky,“ uvedl nedávno Novák v rozhovoru pro ČTK.
Veba se proto chce letos soustředit na inovace, ještě vyšší kvalitu látek a další snížení nákladů. Vedle afrického brokátu tvoří zbytek výroby broumovského podniku zejména produkce damaškových lůžkovin, ubrusů, prostírání a froté ručníků a osušek.