Ceny jablek od českých pěstitelů se zejména kvůli embargu na dovoz do Ruska a vyšší úrodě v Evropě meziročně propadly o 20 až 30 procent. Ovocnářům hrozí, že jim budou chybět peníze na investice i provoz, uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Letošní sklizeň jablek v ČR by podle posledního zářijového odhadu měla meziročně vzrůst asi o dvě procenta na 123 tisíc tun. V porovnání s pětiletým průměrem by zvýšení mělo činit asi devět procent.

Obchodní řetězce podle Ludvíka nyní za jablka podle odrůdy a balení platí v průměru mezi osmi až 13 korunami za kilogram, zatímco loni se ceny pohybovaly mezi 11 až 16 korunami. V obchodech se konečné ceny jablek pro spotřebitele podle Ludvíka stále drží nejčastěji mezi 25 až 30 korunami a níže klesají jen při takzvaných akčních prodejích.

Větší kalibry
První letošní odhady sklizně jablek z června hovořily o meziročním poklesu. Nakonec by měla být úroda meziročně mírně vyšší. „Letos sady méně postihlo krupobití. V srpnu a částečně v září přišlo dost srážek, takže jablka dorostla a budou větších kalibrů," řekl Ludvík. Sklizeň jádrovin je nyní asi v polovině, skončit by měla do konce října.

EU příliš nepomůže

Ještě razantnější je letos pád výkupních cen jablek na moštové zpracování. Cena moštových jablek v drobném výkupu je 60 až 80 haléřů za kilogram, od velkopěstitelů je to 1,1 až 1,2 koruny. „To je proti posledním dvěma letům propad až o 60 procent a změna směrem nahoru se čekat nedá," řekl Ludvík. Výkupní ceny sráží i to, že klesá poptávka po džusech s vysokým podílem ovoce.

V úterý ohlášená pomoc Evropské unie v objemu 4,5 miliardy korun pěstitelům ovoce a zeleniny zasažených ruským zákazem dovozu podle Ludvíka českým ovocnářům téměř nic nepřinese. „Kompenzace jsou mířeny na země, které přímo vyvážejí do Ruska. To je diskriminace, protože ceny klesly všem," řekl. Českých pěstitelů by se prý z Bruselu mohla týkat jen pomoc v řádech milionů korun. Roční výkon českého ovocnářství z produkčních sadů se přitom v průměrném roce odhaduje na asi jednu miliardu korun.

Podle odrůd by měla být nejvyšší sklizeň u odrůdy Golden Deliciouse, téměř 29 tisíc tun. Idaredu by se mělo sklidit až 25 tisíc tun. U hrušek se podle posledních odhadů čeká sklizeň 3800 tun, což představuje meziroční propad o téměř 50 procent. Výsadby hrušek totiž postihly jarní mrazy.