V rámci projektu Podzemí Krkonoš dostanou část dvacetimilionové dotace na zprovoznění další trasy v bývalém dole Kovárna. „V operačním programu přeshraniční spolupráce Česka a Polska bylo v polovině března schváleno sedmnáct projektů, na kterých se podílí nějaká instituce či organizace z Královéhradeckého kraje. Do regionu tak přijde více než 300 milionů korun, zbytek financí připadne partnerům z Polska,“ řekl hejtman Lubomír Franc.

Jak jsme již minulý týden informovali, Podzemí Krkonoš je jedním z vybraných projektů. Kromě budování muzea v Černém Dole, hornické stezky v Kowarech a uspořádání výstavy a konference o historii kutání v Kowarech, poplynou pro chystanou novinku v Dole Kovárna zhruba 4 miliony korun. „Chceme otevřít další trasu do hloubky čtyřiceti metrů. Návštěvníci budou procházet velkými dobývacími komorami, které jsou propojeny průřezy. Pak sejdou do další části podzemí po žebřících s ochranným košem. K vidění bude unikátní technika, kterou horníci v místech nechali. Kovárna tak zviditelní kutání pod Sněžkou od dob nejstaršího dolování z 16. století až do 50. let minulého století,“ vysvětlil Radko Tásler z České speleologické společnosti Albeřice.

Dodal, že projekt musí společnost předfinancovat, ale budovat chce začít již letos. „V létě nebudou návštěvy v Kovárně omezeny. Udržíme běžný provoz,“ upozornil Tásler. Zájemci o dolování mohou také už brzy zhlédnout výstavu Neznámé podzemí Královéhradeckého kraje, která začne ve středu 1. dubna vpodvečer v prostorách Staré radnice v Trutnově. Potrvá do 19. dubna.